Różne

Półmaski wielokrotnego użytku – rodzaje i zastosowanie

• Zakładki: 49


W warunkach pracy bardzo często pracownicy stykają się ze szkodliwymi aerozolami czy też cząstkami stałymi. W związku z tym konieczne jest stosowanie przez nich ochrony dróg oddechowych. Dotyczy to wielu zawodów związanych z obróbką materiałów czy wydobyciem, ale i przemysłem chemicznym. Półmaski wielokrotnego użytku mogą filtrować również bakterie i wirusy, w zależności od stopnia przepuszczalności.

Półmaski wielokrotnego użytku – rodzaje 

Wybierając półmaski wielokrotnego użytku zasadniczo można zdecydować się na jeden z trzech rodzajów takich środków ochronnych. Takie zabezpieczenia chronią przed wodnymi i oleistymi cząsteczkami aerozoli w trzech klasach. Wszystkie półmaski ochronne muszą spełniać standard EN149, który zakłada ponadto ochronę przed pyłem i dymem. Do wyboru są półmaski FFP1, FFP2 lub FFP3. 

Jak działa półmaska wielokrotnego użytku i jak należy jej używać?

Półmaska filtrująca składa się z kilku materiałów filtracyjnych i maski. Jeśli dopuszczalne stężenie pyłów, dymów czy aerozoli w danym środowisku pracy jest przekroczone, to nie pozostaje nic innego jak zadbać o odpowiednie środki ochrony. Jeśli chcesz wybrać tego rodzaju akcesorium, to doskonałą ofertę znajdziesz na stronie: https://bhpstar.pl/pl/c/Polmaski-Wielokrotnego-Uzytku/235. Przekroczone normy w danej pracy są sygnałem dla pracowników, że istnieje konieczność założenia masek. W takiej sytuacji należy rozłożyć maskę na brodzie, a następnie zakryć usta i nos, a także uformować maskę na nosie, tak by dobrze przylegała. Należy również upewnić się, że z boku nie ma prześwitów. Tylko wtedy maska może spełnić swoje zadanie i tylko w takiej sytuacji szkodliwe związki nie mają wpływu na zdrowie i życie. Jeśli maska jest założona nieprawidłowo, to pracownik powinien opuścić szkodliwe środowisko jak najszybciej. 

Charakterystyka półmasek FFP1, FFP2 i FFP3

Półmaski klasy FFP3 zawsze wyposażone są w zaworek zmniejszający opory oddychania. Maski FFP2 dobrze sprawdzają się także jako ochrona przed drobnoustrojami. Jednak najlepsze wyniki pod tym względem ma maska FFP3, która filtruje 99,9% drobnoustrojów. W przypadku maseczek FFP1 całkowity przeciek wewnętrzny nie może przekroczyć 25%. Filtrują one cząsteczki z powietrza do wielkości 0,6 mikrona. Sprawdzają się między innymi w przemyśle budowlanym, ale i spożywczym. W półmaskach typu FFP2 całkowity przeciek wewnętrzny nie może przekraczać 11%. Wartość graniczna stężenia substancji nie może być przekroczona w tym przypadku więcej niż 10-krotnie. Takie maski stosowane są w górnictwie albo przemyśle metalowym. Maski FFP3 polecane są w sposób szczególny w przemyśle chemicznym. Wartość graniczna w przypadku takich masek może być przekroczona nawet 30-krotnie, a przeciek nie powinien być większy niż 5%. Półmaski mogą być wyposażone w filtry przeciwpyłowe, a także filtry węglowe. Można je wykorzystywać przy obróbce drewna, czy też metali, np. frezowaniu. Wysoka jakość potwierdzona jest niezbędnymi certyfikatami, a oferta takich masek może być naprawdę szeroka, czego przykładem jest: bhpstar.pl. Warto zwrócić uwagę także na przystępną cenę, dzięki której można zaopatrzyć pracowników we właściwe środki ochrony.   

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
47 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *