Budowa i remont

Pompa ciepła w domu – jaka jest najwydajniejsza?

• Zakładki: 24


Klimat panujący w naszym kraju generuje konieczność dogrzewania mieszkań w zimową porę – dla nikogo to nie jest nowością. Choć w ostatnich latach zimy są coraz cieplejsze, to i tak warto zadbać o wydajne źródło ciepła. Nie jest też tajemnicą, że dzięki coraz większej świadomości zmian klimatycznych i zanieczyszczenia środowiska, poszukujemy rozwiązań, które będą przyjazne środowisku naturalnemu i będą korzystać z odnawialnych źródeł ciepła. Z tych powodów coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła. Przy pomocy tych urządzeń możemy ogrzać cały dom, a także wodę użytkową. Dziś opowiemy Wam nieco więcej o tym rozwiązaniu. 

Czym jest pompa ciepła i jakie są jej rodzaje?

Wbrew częstej opinii pompa ciepła nie jest źródłem ciepła sama w sobie – tak jak na przykład kocioł opalany węglem. Pompa ciepła jest raczej pośrednikiem, który transportuje ciepło ze źródła do wnętrza domu. Cała instalacja składa się z dolnego źródła ciepła (na zewnątrz budynku), pompy ciepła oraz górnego źródła ciepła, którym najczęściej jest woda krążąca w instalacji ogrzewania, lub ogrzana woda użytkowa. Pompy ciepła występują w kilku wariantach – w zależności od tego, jakie źródło dolne wykorzystują. Najczęściej spotykamy: 

  • gruntowe pompy ciepła
  • wodne pompy ciepła
  • powietrzne pompy ciepła

Jaka pompa ciepła jest najlepsza?

Gruntowe pompy ciepła wykorzystują ciepło zgromadzone w ziemi. Składają się one z instalacji rur (pionowej lub poziomej) wypełnionej niemarznącym płynem (tzw. solanka). Istnieje też wariant, w którym na dużej powierzchni pod ziemią zakopane są miedziane rury z czynnikiem chłodniczym pompy. Ten rodzaj urządzeń doskonale sprawdza się w naszym klimacie. Temperatura gruntu poniżej 1 metra nigdy nie spada poniżej zera, więc praca pompy ma zapewnione stabilne warunki pracy przez cały rok. Należy jednak pamiętać, że montaż takiej instalacji wymaga szeroko zakrojonych prac ziemnych.

Pompy ciepła powietrzne wykorzystują ciepło znajdujące się w powietrzu. Są one nieco mniej wydajne, szczególnie zimą, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera. Jednak wciąż umożliwia ona ogrzanie całego domu i wody użytkowej. Dużą zaletą powietrznej pompy ciepła jest jej łatwy montaż. To doskonała propozycja dla osób z zagospodarowanym ogrodem lub posiadających niewielką działkę. 

Wybór pompy ciepła jest bardzo indywidualny i należy go dopasować do możliwości technicznych terenu, rozmiaru działki, a także jakości źródła ciepła.Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Rekuperacji.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
39 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *