Ogród

Pomysły na organizację szopy

• Zakładki: 121


Choć nie zawsze chcemy i potrafimy się do tego przyznać, na ogół nie poświęcamy szopie tyle uwagi, na ile zasługuje. W końcu organizacja szopy to zadanie trudne, szczególnie gdy ma się więcej rzeczy niż miejsca.  Łatwiej było nauczyć się odpowiedniego poruszania się między kosiarkami, grabiami, łopatami i wieloma innymi rzeczami, które niekoniecznie powinny być w szopie, niż zadbać o efektywne przechowywanie przedmiotów. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak w pełni wykorzystać tę niewykorzystaną przez cały rok przestrzeń, to zapoznaj się z naszą listą wskazówek i pomysłów na organizację szopy.

Twój system organizacji szopy nie musi być doskonały. Ważne, aby był skuteczny, co w praktyce oznacza w pełni funkcjonalną przestrzeń, gdzie wszystko jest pod ręką, a poruszanie się nie przypomina ekwilibrystyki połączonej z akrobatyką. Ustalenie, jak zorganizować wnętrze szopy, wymaga odrobiny przemyślenia. Porządkowanie drobnych elementów, które nie wystarczy przesunąć w prawo lub lewo, aby załatwić sprawę, może być nieco przyłączające, szczególnie gdy nie wiesz, od czego zacząć. Nie pomaga też fakt, że do szopy wrzucasz wszystko to, na co w danym momencie nie masz pomysłu lub też uważasz, że kiedyś się przyda. Mnóstwo tam sezonowych przedmiotów i tych niedziałających o rzekomej wartości sentymentalnej. Na szczęście masz nas. Poprowadzimy cię za rękę, krok po kroku.

Organizacja szopy krok po kroku

Porządki

Nie będzie wielkim zaskoczeniem, że organizację szopy trzeba zacząć od wyciągnięcia wszystkich przedmiotów, które się w niej znajdują. Pusta szopa to twój punkt wyjścia. Koniecznie zadbaj o to, aby miejsce było czyste. W końcu nieprędko powtórzysz całą akcję. Wszystko, co możesz bezpiecznie zdemontować, wynieść na zewnątrz i wyczyść.

Trudne decyzje

Czas na najtrudniejszy (zdaniem niektórych) moment, czyli akcję ZPW. Zawartość szopy musisz podzielić na 3 kategorie. Z jak ZACHOWAJ. P jak PRZENIEŚ. W jak WYRZUĆ. Zapewne niektóre przedmioty darzysz dużym sentymentem, a konieczność przyporządkowania ich do jednej z grup, to emocjonalny rollercoaster, ale inaczej się nie da. Musisz sentymenty odłożyć na bok i odpowiedzieć sobie na pytania: czy na pewno potrzebuję danej rzeczy, kiedy użyłem jej po raz ostatni i kiedy ewentualnie możesz jej użyć?  Jeśli nie używałeś przedmiotu w ciągu ostatnich pięciu lat, to już raczej go nie użyjesz, więc czas na ostateczne pożegnanie. Jeśli zaczniesz sam siebie oszukiwać, to wysiłek włożony w organizację szopy zapewne pójdzie na marne. Drobne przedmioty, które są dla ciebie bardzo ważne, możesz przenieść do domu, schować do specjalnego pudełka i cieszyć się świadomością, że w ogóle są. Zero wyrzutów sumienia z powodu złego wyboru kategorii porządkowania.

Jedno nie ulega wątpliwości i w tym przypadku nie ma sentymentów. Musisz pozbyć się wszystkich przedmiotów, na które mogą mieć wpływ zmiany temperatury, wilgotność itp.  Szopa nie jest dobrym miejscem do przechowywania farb, ubrań, węgla, gazu, benzyny, karmy dla zwierząt.

Sortowanie

Przed tobą druga odsłona porządkowania i segregacji. Tym razem musisz pogrupować przedmioty z kupki Z. Możesz wprowadzić kategorie pomocnicze typu narzędzia i materiały ogrodnicze, akcesoria piknikowe, zabawki i sprzęty sportowe używane na świeżym powietrzu, akcesoria świąteczne, narzędzia ręczne, elektronarzędzia, przedmioty niewymiarowe np. z długim uchwytem itp. Najlepiej wiesz, co masz w szopie, więc podejmiesz właściwe decyzje. W miarę możliwości używaj do segregacji dużych plastikowych pudeł.

Tworzenie stref

Najlepszym sposobem na zorganizowanie szopy jest podzielenie jej na strefy. Czy podział będzie umowny (np. prawa strona na narzędzia potrzebne do pracy w ogrodzie i materiały ogrodnicze), czy też fizyczny (czyli gdy użyjesz szaf lub półek) zależy wyłącznie od ciebie. Pewne jest to, że koniec z odkładaniem przedmiotów, gdzie popadnie. Nie tylko nie możesz ich znaleźć, ale czasami wręcz potykasz się o nie. Przydzielenie poszczególnym kategoriom danego miejsca sprawi, że kolejna porządkowanie szopy będzie łatwiejsze.

Organizacja szopy: rozwiązania pamięci masowej

Gdy już mniej więcej wiesz, która kategoria zajmie daną część szopy, możesz zacząć maksymalizować przestrzeń poprzez wprowadzenie różnych rozwiązań do przechowywania. Rozważ regały, szafy, szuflady, metalowe półki pod sufitem, haki narzędziowe, klasyczną szafkę narzędziową, organizery, perforowaną tablicę z blachy stalowej, skrzynki, pasy narzędziowe, a nawet słoiki po przetworach. W miarę możliwości staraj się zostawić podłogę wolną.

Konserwacja

Zanim ochoczo zabierzesz się za tworzenie przestrzeni do przechowywania, upewnij się, że przedmioty, które zamierzasz zamknąć w szafach lub wyeksponować przy pomocy haków, wieszaków i tablic narzędziowych, nie wymagają konserwacji. Porządek w szopie wiąże się z dbaniem o jakość sprzętu i przechowywaniem rzeczy zdatnych do użycia.  Zepsute przedmioty to kategoria W. Dla przypomnienia W jak WYRZUĆ.

Organizacja szopy ogrodowej: niedoceniane rozwiązania

Jako że najczęściej przechowujemy w szopie narzędzia – ręczne i elektryczne – organizacja szopy będzie wiązać się z odpowiednim ich wyeksponowaniem (aby były pod ręką) lub też ukryciem (jeśli używany danej rzeczy od tak zwanego wielkiego dzwonu). Przygotowaliśmy listę kilku rozwiązań, które sprawdzają się w 100%, a nie zawsze są doceniane.

Nie pomijaj drzwi

Cztery ściany, okna i dach – pisał poeta. Jednak myśląc o szopie, skup się na drzwiach. Zamontuj haczyki, wieszaki, użyj koszyków. Nie zapomnij o organizerach.  W ten sposób poradzisz sobie z przechowywaniem drobnych przedmiotów, które zaraz po tym, jak upadną na podłogę, niestety już tam zostają. Niewymiarowe narzędzia, takie jak łopata, grabie, motyka, sadzarka, mogą być przechowywane na zewnętrznej ścianie, o ile chroniona jest okapem dachu. Wystarczy, że zamontujesz na niej wiszący schowek.

Wiadro wielu możliwości

Innym sposobem na drobne przedmioty jest przekształcenie wiadra z farbą w pojemnik do przechowywania. To również idealne miejsce na przechowywanie węża ogrodowego, oczywiście uprzednio zwiniętego. Wiadro wcale nie musi stać na podłodze. Jeśli wywiercisz kilka otworów w dnie, będziesz mógł przykręcić je do ściany. Poza wężem możesz przechowywać w ten sposób pędzle lub drobne narzędzia ogrodnicze.

Niezawodna paleta

Efektywny system do przechowywania narzędzi stworzysz przy pomocy deski paletowej, kilku śrub oraz gwoździ. Wygładzoną za pomocą szlifierki paletę trzeba zamontować na ścianie za pomocą śrub. W zasadzie gotowe.  Poszczególne deski są naturalnym miejscem do wieszania młotków i przedmiotów z uchwytami. Możesz również użyć gwoździ i zacisków do mocowania innych narzędzi. Przy pomocy palety możesz stworzyć również stojak na elektronarzędzia, dzięki któremu utrzymasz wiertła z dala od podłogi, o porządku nie wspominając.

Wykorzystaj haki

Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujesz w swojej szopie, są splątane sznurki, kable i węże ogrodowe zajmujące miejsce na podłodze. Aby je uporządkować i tym samym zadbać o lepszą organizację szopy, skorzystaj z szyny na narzędzia, haków (np. haku poziomego do roweru lub odpowiednich haków do konkretnych narzędzi), rur PCV lub po prostu regałów. Przed montażem upewnij się, że hak jest bezpiecznie przymocowany do ściany i nie istnieje ryzyko, że zwój kabli spadnie ci na nogę.

Pasek magnetyczny

Metalowe narzędzia uporządkujesz przy pomocy paska magnetycznego. Upewnij się, że magnesy są wystarczająco mocne, by utrzymać umieszczane na nich narzędzia. Ten sposób przechowywania pozwoli ci mieć wszystko, co potrzebne na widoku i pod ręką.

Regał wspornikowy z poziomami

Stwórz zintegrowaną przestrzeń roboczą przy pomocy regału wspornikowego z poziomami. Na każdym z poziomów ułóż innych rodzaj przedmiotów. Wspólnym mianownikiem ma być określony rodzaj czynności, np. pielęgnacja trawnika. Na jednym poziomie narzędzia, na drugim chemikalia itp.  Podobną przestrzeń roboczą stworzysz przy pomocy regału, koszy wysuwanych, wsporników i uchwytów. Tworząc zarówno miejsce do wieszania przedmiotów, jak i przechowywania ich w pojemnikach, przegródkach, będziesz mógł przechowywać niemal wszystko – od nasion, przez chemikalia, na nieporęcznych narzędziach skończywszy.

Organizacja szopy: inteligentne przechowywanie

Postaw na inteligentne przechowywanie rzeczy wykorzystywanych sezonowo. Wystarczy, że kupisz otwartą szafkę z elastycznym systemem półek. Możesz ustawić na nich pojemniki w różnych rozmiarach. Jeśli je odpowiednio oznaczysz, już nigdy więcej nie będziesz poszukiwać lampek na choinkę. Na wyższych półkach możesz przechowywać rzeczy z kategorii PRZENIEŚ, choć oczywiście najrozsądniej byłoby przenieść jej do domu, skoro nie służą niczemu poza pielęgnowaniem wspomnień.

Organizacja szopy: przechowywanie chemikaliów

Toksyczne i łatwopalne chemikalia jak np. środek chwastobójczy, spray do pestycydów, olej napędowy, przechowuj w zamknięciu i koniecznie w jednym miejscu. Trzymaj je z dala od światła słonecznego i poza zasięgiem zwierząt domowych oraz dzieci.  Przechowuj w oryginalnych pojemnikach. Znakomitym miejscem do przechowywania chemikaliów są wysuwane plastikowe pojemniki. Nie trzymaj nawozu i paliwa w bezpośredniej bliskości.

System wiszących słoików

Małe elementy lubią się gubić. Gwoździe, śrubki, nakrętki i inne przedmioty o podobnych gabarytach przechowuj w słoikach. Stwórz system wiszących słoików, czyli przymocuj pokrywki do dolnej części półki. Gdy będziesz potrzebować zawartości danego słoika, wystarczy, że odkręcisz go i delikatnie opuścisz.

Organizacja szopy: wyższy poziom przechowywania

Zabierając się za organizację szopy, bardzo często pomijamy sufit. Duży błąd! To idealne miejsce na regał sufitowy lub półkę montowaną pod sufitem, stojaki na deski i rury, miniantresolę (sprawdzi się przy wysokim suficie) lub podnośnik rowerowy. W ten sposób zadbasz o porządek na podłodze. Pod sufitem warto przechowywać rzeczy sezonowe.

Podsumowanie

tablica pegboard

Organizując szopę, korzystaj z półek otwartych, montowanych na ścianie, które sprawiają, że szopa wydaje się większa i bardziej przestronna. Nieporęczne przedmioty i narzędzia przechowuj na półkach lub regałach stojących. Aby zapewnić im większą stabilność, przymocuj je do ściany. Jeśli szopa jest narażona na działanie wilgoci, zamień drewniane półki na druciane. Lepiej ją znoszą. Dodatkowo pozwalają na szybkie odnajdywanie przedmiotów, gdyż przepuszczają światło. Regulowane półki, które można przesuwać w górę i w dół, sprawdzą się przy przedmiotach dosyć często używanych, które niekoniecznie powinny być na widoku. Nie zapomnij o podnośnym stole, który zajmuje mniej miejsca niż tradycyjny mebel, a dodatkowo może służyć za półkę (gdy nie będzie używany do pracy). Tablica perforowana pozwoli na wyeksponowanie przedmiotów o nietypowych kształtach. Warto również pomyśleć o tablicy pegboard, która jest wstępnie nawiercona równomiernie rozmieszczonymi otworami. Służą one do mocowania kołków lub haczyków do podpierania różnych przedmiotów.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
188 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *