Wnętrza

Projekt małej łazienki

• Zakładki: 44 • Komentarz: 2


Aranżacja łazienki – niezależnie od jej wielkości – jest wyzwaniem dla projektantów. To zadanie wymagające znajomości tajników hydrauliki, pomysłowości oraz praktycznego podejścia.

Podstawowe problemy projektantów łazienek

Stworzenie idealnej łazienki jest trudne nie tylko przez wzgląd na hydraulikę, której inne rozstawienie jest albo niemożliwe (w starej kamienicy), albo bardzo kosztowne, ale także przez konieczność połączenia kilku funkcji w jednym, zazwyczaj niewielkim pomieszczeniu. Wybranie odpowiednich mebli i armatury łazienkowej nie jest proste – remont łazienki jest na tyle kosztowny, że za pewne nie będziemy zmieniać aranżacji przez najbliższe 10 lat. Jak wybrać meble, które nie zestarzeją się przez najbliższy kwartał? Jak dopasować do nich kafelki? Jak więc zaaranżować małą łazienkę, by móc cieszyć się jej funkcjonalnością, nie przysparzać sobie dodatkowej, ciężkiej pracy i mieć modne, przyjemne zacisze kąpielowe?

Postaw na funkcjonalność

Funkcjonalność łazienki wyznacza kilka kwestii. Pierwszą z nich jest dobra wentylacja, drugą układ niezbędnych elementów – wanny, prysznica, toalety i umywalki, który nie blokuje przejścia oraz trzecią – elementy, które ułatwiają korzystanie z łazienki – wieszaczki, haczyki, miejsce na ręczniki, szlafroki oraz kosmetyki. Funkcjonalność to również dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób korzystających z łazienki. Inaczej należy rozplanować przestrzeń dla osób starszych,  a inaczej dla rodziny z małymi dziećmi.

W przypadku osób starszych lepiej wybrać prysznic z siedziskiem niż wannę – i to opcję z odpływem w podłodze, a nie z brodzikiem. Dzięki temu wejście pod prysznic nie będzie problematyczne nawet dla osób, które mają problemy z poruszaniem się. W przypadku dzieci – wanna będzie nieocenioną pomocą. Świetnie sprawdzają się rozwiązania łączące funkcjonalność wanny z prysznicem – czyli ustawienie wanny z otwieranym, szklanym parawanem – idealne rozwiązanie w małej łazience.

Pamiętaj o wygodzie i użyteczności Twojej łazienki

W małej łazience postaraj się wykorzystać każde możliwe miejsce na szafki – to one wprowadzą do pomieszczenia ład. Pamiętaj, by meble wstawione do łazienki były wykonane z wodoodpornych materiałów, którym nie zaszkodzi wilgoć. Para wodna osadza się na wszystkich powierzchniach, co może powodować np. napuchnięcie niezabezpieczonej płyty mdf. Dlatego skorzystaj z mebli łazienkowych wykonanych przez specjalizujących się w tym zakresie producentów.

Jeśli nie masz pomysłów jak zaaranżować swoją łazienkę, lepiej poradź się eksperta w tej dziedzinie. Możesz na przykład napisać do nas!

comments icon2 komentarze
2 komentarze
113 wyświetleń
bookmark icon

2 thoughts on “Projekt małej łazienki

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Najstarsze
    Najnowsze
    Najwyżej oceniane