Wnętrza

Rodzaje schodów wewnętrznych – jakie wybrać do domu?

• Zakładki: 41


Planując budowę domu składającego się z kilku kondygnacji, należy zastanowić się, jakiego rodzaju schody będą łączyć piętra. Schody w domu pełnią przede wszystkim funkcję komunikacyjną. Powinny być stabilne i wygodne. Ich wymiary i konstrukcja, a także materiał z jakiego są wykonane powinny umożliwiać wszystkim domownikom wygodne poruszanie się po nich i przemieszczanie między piętrami. Jednak schody to nie tylko praktyczny element konstrukcji budynku. To także ważny element wystroju wnętrza, który powinien podkreślać charakter domu. Właśnie dlatego warto dobrze zastanowić się nad wyborem schodów wewnętrznych, ponieważ wybór ten zostanie z nami na długie lata. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów schodów wewnętrznych. Przedstawimy najpopularniejsze z nich. 

Czym powinny wyróżniać się dobre schody wewnętrzne?

Przy wyborze schodów należy pamiętać o ich odpowiednich wymiarach. Zakłada się, ze wygodne stopnie nie powinny być wyższe niż 17 cm, maksimum 19 cm. Szerokość stopnia powinna być dopasowana do średniej długości kroku człowieka, czyli około 60-65 cm. Należy pamiętać, że dla wygody i bezpieczeństwa stopień nie powinien być węższy niż 25 cm. W przypadku schodów krętych i zabiegowych szerokość stopnia powinna wynosić minimum 25 cm w odległości 40 cm od krawędzi wewnętrznej. Przy długich schodach zaleca się zastosowanie spoczników, które zwiększą bezpieczeństwo i wygodę poruszania się osobom starszym i najmłodszym domownikom. Oczywiście schody wewnętrzne w naszym domu powinny być wykonane z solidnych materiałów, które zapewnią trwałość, bezpieczeństwo i estetyczny wygląd tego elementu wnętrza na długie lata. Żeby dobrze dopasować parametry schodów, warto zasięgnąć rady specjalistów i odwiedzić salon ANT Schody Warszawa

Najpopularniejsze rodzaje schodów wewnętrznych do domu

W domach, w których do dyspozycji mamy dużo przestrzeni doskonałym wyborem będą schody jednobiegowe, dwubiegowe lub trójbiegowe. Umożliwiają one wykorzystanie przestrzeni pod nimi na schowek lub regał na książki. Warianty te różnią się między sobą liczbą spoczników. W domach o niewielkiej kubaturze dobrym wyborem będą schody zabiegowe, których bieg skręcony jest pod kątem prostym. Jeżeli szukamy schodów do bardzo małej przestrzeni, to warto zdecydować się na schody spiralne – są efektowne, zajmują minimum miejsca, ale nie zawsze idzie to w parze z komfortem. 

Niezależnie jaki kształt schodów wybierzecie, pamiętajcie, aby pasowały stylistycznie do wnętrza Waszego domu. Doskonałym wyborem są schody wewnętrzne z drewna o ponadczasowym designie!

Artykuł powstał przy współpracy z firmą ANT Schody. 

Foto: Schutterstock 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
31 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *