Nieruchomości

Rozważasz zakup bliźniaka? Sprawdź dlaczego warto!

• Zakładki: 5


Każdy rodzaj budownictwa mieszkaniowego ma swoje wady i zalety, ale niektóre z rozwiązań mogą być lepsze od innych. Czy warto zainwestować w bliźniaka? Jakie są zalety i wady domów w zabudowie bliźniaczej? Czy teraz jest odpowiedni czas na inwestowanie w tego typu nieruchomości? Jaka lokalizacja jest najbardziej atrakcyjna do zamieszkania w bliźniaku? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu.

Gdzie warto zamieszkać?

Zanim zdecydujemy się na budowę lub zakup gotowego domu warto zastanowić się nad tym, w jakiej lokalizacji powinien się on znajdować. Niewątpliwie największą popularnością cieszą się domy bliźniaki w Gdańsku oraz domy szeregowe w Gdańsku. Dlaczego właśnie tam? W dużych miastach obowiązuje duża konkurencja deweloperska dlatego też deweloper w Gdańsku musi się bardzo postarać, by pozyskać nowych klientów. W związku z tym oferują oni nie tylko atrakcyjne sprzedażowo ceny mieszkań, ale także szereg usług dodatkowych podnoszących atrakcyjność współpracy z daną firmą deweloperską. Koniecznie sprawdź dewelopera AM Projekt z Gdańska, kupujący mogą skorzystać z programu „Niezależni” gwarantującego niezależność grzewczą i energetyczną za sprawą instalacji przez wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników firmy instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła już na etapie realizacji inwestycji, co eliminuje konieczność poniesienia dodatkowych kosztów na wykonanie prac remontowych (w przypadku montażu na wykończonym budynku/zagospodarowanej działce) i od razu generuje oszczędności finansowe.

Ponadto Gdańsk jest miastem mającym wiele zalet. Turyści doceniają przede wszystkim mnogość atrakcji, miejsc kultury, obiektów historycznych, muzeów, teatrów oraz możliwość wypoczęcia nad Morzem Bałtyckim. Z kolei dla stałych rezydentów miasta istotna jest łatwość komunikacyjna (nie tylko w obrębie Gdańska ale w granicach całego Trójmiasta), wysoki poziom oferty edukacyjnej (specjalizację edukacyjną można wybrać już na etapie szkoły średniej, a w niektórych przypadkach nawet na etapie szkoły podstawowej), zróżnicowanie i mnogość miejsc pracy, mnogość miejsc rozrywki.

Wady i zalety budownictwa w zabudowie bliźniaczej

Domy bliźniaki w Gdańsku cieszą się popularnością wśród osób ceniących sobie bliskość rodziny. Stwarzają możliwość wielopokoleniowego mieszkania w bezpośrednim sąsiedztwie i jednocześnie dają komfort prywatności i swego rodzaju „oddzielenia” poszczególnych rodzin od siebie. Zaletą tego typu budownictwa jest to, iż nie trzeba zachowywać wymaganych przez prawo budowlane odległości od sąsiedniego budynku, co oznacza , że można poprawić funkcjonalność budynku i zwiększyć w ten sposób wielkość i zagospodarowanie terenu zielonego wokół budynku. Istotny jest także koszt wybudowania tego typu domu – ceny gruntu dzielone są na dwóch kupujących, a dzięki dzielącej skrzydła budynku ścianie tańsze jest także wybudowanie bliźniaka. Dodatkowo mieszkańcy obu części mają zmniejszony bilans energetyczny dlatego, że wspomniana wcześniej, dzielona przez obie strony ściana ogrzewana jest przez dwie rodziny. Ściana ta nie wymaga więc izolacji cieplnej. Dodatkowo niektóre koszta – takie jak na przykład przyłącza –dzielone są na dwie rodziny. Bliźniaki zapewniają prywatność, większy metraż aniżeli mieszkania w budynkach wielorodzinnych, dostęp do własnego ogródka, osobne wejście, garaż. Minusem w porównaniu z domami jednorodzinnymi jest bliskość sąsiadów, co dla niektórych może być problematyczne.

Inwestować teraz?

Zdaniem wielu ekspertów, pomimo wysokiej inflacji, nadal warto inwestować w nieruchomości. Sytuacja deweloperów w ciągu ostatnich lat uległa zmianie, gdyż w związku ze spowolnieniem wzrostu płac, zwolnieniami pracowników (spowodowanych światową pandemią i innymi czynnikami), a także częściowym wzrostem cen mieszkań – spadło zapotrzebowanie na mieszkania i domy . W związku z tym deweloperzy obniżają ceny nieruchomości albo oferują w ich cenie inne usługi. Specjaliści sądzą, że w ciągu najbliższych dwóch lat będzie można liczyć na spadek cen nieruchomości spowodowany spadkiem popytu na kredyt (w związku z wysokimi stopami procentowymi), spadkiem zdolności kredytowej, przewidywanym wzrostem stopy referencyjnej do poziomu 7%. Z drugiej strony, by zachęcić do kupowania nieruchomości, państwo stworzyło program „Bezpieczny kredyt 2%”, który jest opcją bardzo korzystną dla osób mogących z niego skorzystać, gdyż mogą oni liczyć na wysokie dofinansowanie do rat kredytu przez okres 10 lat.

Zakup bliźniaka – podsumowanie

Bliźniaki to domy, które są bardzo komfortowe w mieszkaniu, a jednocześnie koszt ich zakupu nie jest wysoki. Szczególnie opłacalną lokalizacją jest Gdańsk i okolice tego miasta ze względu na możliwości rozwojowe i możliwość ewentualnego wynajmu domu lub jego sprzedaży w razie potrzeby (chętni zakup/wynajem znajdą się szybciej niż w przypadku zakupu domu w innych lokalizacjach).

Jeżeli myślisz o energooszczędnym bliźniaku, to koniecznie przeczytaj artykuł: https://www.amprojekt.com.pl/blog/26-panele-fotowoltaiczne-na-blizniaku-ile-kosztuja-i-ile-mozemy-zaoszczedzic-na-pradzie

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
10 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *