Design

Stare meble w nowej odsłonie – najciekawsze pomysły na renowację mebli

• Zakładki: 178


Moda powraca. To stare powiedzenie znajduje również zastosowanie w dekoracji wnętrz. Jeszcze kilka lat temu stare, zużyte meble kończyły najczęściej na śmietniku, dziś mamy modę na vintage i wszystko, co pochodzi z lat 60-tych, 70-tych i 80-tych w wielkim stylu wraca do łask w szeroko pojętym designie.

Jeżeli myślimy o odświeżeniu naszego mieszkania, a nie mamy wystarczającego budżetu, chęci lub możliwości, aby robić generalny remont, zastanówmy się nad wykorzystaniem, renowacją naszych starych, lecz solidnych mebli.

Renowacja foteli, krzeseł i taboretów

Na początek bierzemy na warsztat nasze stare fotele, krzesła i taborety. Jeśli przetrwały one tyle lat z pewnością zostały nadgryzione zębem czasu. Prawdopodobnie obicia są powycierane, powinniśmy więc pomyśleć o ich wymianie. Fotel może być designerskim gadżetem stanowiącym element dominujący w dekoracji naszego pokoju. Może być też skomponowany stylistycznie z pozostałymi meblami. Wybieramy tkaninę, która na przypadnie do gustu. Kolor takiego materiału oraz wzory na nim możemy wybierać wedle uznania. Mamy tutaj szerokie pole do popisu. Wszystko zależy od nas, naszej wyobraźni, oczekiwań, potrzeb. Warto wszyć zamek błyskawiczny, do naszego obicia, aby mieć możliwość jego wyprania.

Podobnie taboretowi można nadać nowe życie. Aby taboret odzyskał świeżość trzeba najpierw zdjąć starą warstwę farby za pomocą papieru ściernego lub preparatu. Następnie elementy drewniane malujemy, natomiast siedzisko obszywamy wybranym przez siebie materiałem.

W analogiczny sposób możemy postąpić ze starymi krzesłami. Ciekawym pomysłem na renowację krzeseł, które nie posiadają siedzącej warstwy z obiciem, tylko drewniane siedzisko jest ich pomalowanie. Po uprzednim oczyszczeniu nanosimy pędzlem lakier. Mamy tutaj ogromne pole manewru. Krzesło można pomalować na jednolity kolor w klasycznej czerni, bieli, brązie lub popieli. Możemy zdecydować się na jednolity jaskrawy kolor: zieleń, błękit czy też pomarańcz. Można również połączyć kolory nadając krzykliwy, nowoczesny design lub też ozdobić w jaskrawe, kwiatowe motywy. Wszystko zależy od naszej wyobraźni, tylko ona nas ogranicza.

Odnawianie starych mebli

W sklepach stacjonarnych oraz internetowych mamy szeroki wybór farb i wszelkich materiałów, których możemy użyć w celu odnowienia naszych mebli. Należy pamiętać, że meble, które pokryte są lakierem lub bejcą, trzeba wcześniej, przy pomocy papieru ściernego oczyścić z zewnętrznej warstwy. Zamiast papieru ściernego można użyć specjalnego preparatu do usuwania starych powłok z mebli.

Kolejnym pomysłem na odnowienie drewnianych mebli jest zastosowanie specjalnej okleiny. Okleiny tego typu produkowane są na bardzo dobrej jakości materiałach samoprzylepnych. Ciekawym rozwiązaniem jest pokrycie starych mebli fornirem. Fornir to wystrugane z bala arkusze drewna, mają grubość 0,8 – 4 mm. Odnawiany mebel należy oczyścić podobnie jak w wyżej wymienionych przykładach, następnie po dopasowaniu i wycięciu elementów, nanosimy je gęstym klejem kontaktowym. Na końcu docinamy krawędzie forniru do krawędzi.

Ciekawa metoda na odnowienie starych mebli – decoupage

Popularną metodą odnawiania mebli jest decoupage, czyli pochodząca z dalekich Chin i Japonii, znana od XII wieku metoda zdobnicza. Tam prawdopodobnie przywędrowała z Syberii, gdzie miejscowe ludy w ten sposób dekorowały groby swoich bliskich. Następie technika ta zakorzeniła się w Europie, gdzie zyskała swoją francuską nazwę. Po francusku „decouper” oznacza „wycinać”. Znajduje zastosowanie w zdobieniu elementów drewnianych, ceramicznych, szklanych, plastikowych lub metalowych. Metoda ta polega na naklejaniu wyciętych z papieru wzrorów.

Aby zastosować taką metodę należy najpierw oczyścić powierzchnię mebla przy pomocy papieru ściernego. Następnie pokrywamy mebel warstwą farby akrylowej, pomalowane fragmenty przeciągamy świecą i znów malujemy akrylem. Teraz możemy przykleić wycięte elementy specjalnym klejem do decoupage’u, a następnie już przyklejone wzory ponownie przeciągnąć tym klejem. Na koniec, po wyschnięciu, przecieramy delikatnie nasze wzory drobnoziarnistym papierem ściernym.

Adaptacja starych mebli do nowych celów

W ostatnich latach coraz popularniejsze staje się adaptowanie starych mebli do nowych celów. Stara meblościanka, która była bardzo popularna w czasach PRL-u, może zostać przerobiona na zupełnie inne zastosowanie na kilka ciekawych sposobów. Wyjmując drzwiczki oraz tylną część mebla tworzymy elegancki wielofunkcyjny nowy mebel. Oczyszczony ze starych warstw można przemalować w jaskrawe kolory. Jeśli nasza meblościanka składa się z kilku elementów, można wykonać kilka niezależnych mebli np. stolik pod telewizor, półkę na płyty, gry, filmy.

Jedna z części starej meblościanki może również zostać przerobiona na stolik nocny z półkami na gazety, książki. Inna część meblościanki po wstawieniu szklanych drzwiczek może posłużyć jako gablotka na porcelanę lub stanie się zupełnie oddzielnym regałem na książki. Warto pochylić się nad tematem regałów i półek na książki. Elementy meblościanki jako półki można zaadaptować na różne sposoby: jako wspomniany wcześniej wysoki regał, jako zawieszane na ścianie półki na książki czy pamiątki, gadżety. Różne są meblościanki i na różne zaskakujące sposoby mogą zostać zagospodarowane.

Renowacja starych mebli przy użyciu naklejek

Do renowacji mebli można zastosować również specjalne naklejki. Można je stosować nie tylko na meblach, ale również na szybach, terakocie, ścianach. Wykonane są na bardzo dobrej jakości folii samoprzylepnej. Można zdecydować się na jedną z trzech wersji: matowej, błyszczącej i transparentnej (półprzezroczystej). Jest doskonałe rozwiązanie do pokoju dziecinnego. Można wykleić meble w ulubione postaci z bajek, kwiatuszki, zwierzątka lub inne ciekawe kolorowe motywy.

Renowacja starych mebli zwłaszcza, gdy darzymy je sentymentem może tchnąć nowe życie do naszych czterech ścian. Nie musimy pozbywać się naszych starych mebli tylko dlatego, że straciły swój dawny blask. Zabawa kolorem i formą może nam przynieść wiele satysfakcji, łącząc przyjemne z pożytecznym. Pomysłów na ich odświeżenie i rearanżację naszego mieszkania jest wiele. Wszystko zależy od naszej kreatywności.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
138 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *