Wnętrza

Street art w domowym zaciszu

• Zakładki: 47


Czym dokładnie jest street art? Czy sztukę uliczną można i warto przenieść do domu? Jeśli stoisz przed urządzeniem wnętrza mieszkania, przeczytaj artykuł i zainspiruj się. Zyskaj dekoracje nie tylko interesujące estetycznie, ale i wartościowe – będące nośnikiem przesłania.

Czym jest street art?

Street art, w Polsce znany także pod nazwami sztuka uliczna i sztuka ulicy, to dziedzina działalności artystycznej obejmująca tworzenie sztuki wizualnej w przestrzeni publicznej, przede wszystkim w formie obrazów. Najczęściej wiąże się z szeroko rozumianym graffiti – zarówno obrazami, jak i napisami – jednak street art obejmuje także plakaty, wlepki. Polega na tworzeniu czegoś od zera (np. graffiti z szablonu) bądź też przerabianiu tworów zastanych w przestrzeni publicznej (np. zmienianiu charakteru plakatów wyborczych).

Wartość i przesłanie street artu

W przeciwieństwie do zwykłych aktów wandalizmu, np. graffiti obrażającego kogoś lub wyznającego miłość, street art wiąże się z przekazem społecznym, politycznym, gospodarczym, etycznym. Za pomocą obrazu i/lub słów krytycznie komentuje rzeczywistość. Doskonałym przykładem twórcy mającego ogromny wpływ na myślenie odbiorców jest anonimowy grafficiarz Banksy, którego prace cieszą się zainteresowaniem na całym świecie i są reprodukowane jako plakat, obraz na płótnie, kubek, koszulka – mnóstwo przedmiotów wynoszących street art z ulicy i wprowadzających do budynków: galerii, mieszkań.

Street art w domu

Skoro miejsce sztuki ulicznej jest na ulicy, czy warto sprzeciwić się wizji artysty i zakupić ją do ozdobienia mieszkania? Zdania są podzielone, a ostateczna decyzja należy do kupującego. W momencie, w którym dzieło jest zakończone, odrywa się od twórcy, a jego znaczenie staje się własnością nikogo i wszystkich zarazem. Jeżeli więc street art Cię porusza i daje Ci wartość, nie obawiaj się zaprosić go d domu.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Vaku-dsgn.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
25 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *