Budowa i remont

Strop gęstożebrowy – jakie jest jego zastosowanie w budownictwie?

• Zakładki: 110


W budownictwie ważna jest wysoka jakość materiałów, która zapewni trwałość konstrukcji i bezpieczeństwo jej użytkownikom. Jednym z ważniejszych elementów budynków, zarówno mieszkalnych, jak i usługowych jest strop. To właśnie stropy przenoszą wszelkie obciążenia wynikające z pracy budynku, są odpowiedzialne za usztywnienie budynku, a także muszą utrzymać konstrukcję budynku. Dobrze wykonany strop pełni także funkcję izolacyjną – chronią części budynku przed wychłodzeniem, a także przed hałasami. Strop ma także duże znaczenie w bezpieczeństwie przeciwpożarowym, powstrzymując w przypadku pożaru płomienie przed przedostaniem się na kolejne piętra budynku. Dlatego właśnie stropy powinny być solidne i trwałe – w przeciwnym razie użytkownikom grozi duże niebezpieczeństwo. Wybierając stropy warto postawić na nowoczesne technologie i wysokiej jakości materiały. Jednym z częściej stosowanych aktualnie rozwiązań są stropy gęstożebrowe

Czym charakteryzują się stropy gęstożebrowe? 

Istnieje wiele rodzajów stropów, wykorzystywanych w budownictwie mieszkaniowym. Jednym z popularniejszych rozwiązań są stropy gęstożebrowe. Są one skonstruowane z belek prefabrykowanych, pustaków i nadbetonu. Takie stropu zbroi się przy pomocy żelbetowego wieńca. Najczęściej stropy te stosuje się w budowie domów jednorodzinnych. Jedną z cech, którym stropy gęstożebrowe zawdzięczają swoją popularność, jest ich duża rozpiętość. W przypadku klasycznych stropów stosowanych dotychczas w budownictwie, było to zwykle około 7-8 m. Najczęściej taka rozpiętość jest wystarczająca, jednak w przypadku nietypowych konstrukcji, czy budowy większych domów bardziej sprawdza się strop gęstożebrowy. Umożliwia on uzyskanie rozpiętości nawet 10 m. 

Jakie są zalety stropu gęstożebrowego? 

Jedną z niewątpliwych zalet stropu gęstożebrowego jest, jak już wspomnieliśmy, możliwość zbudowania budynku o większej rozpiętości. To doskonałe rozwiązanie w przypadku nowoczesnych, przestrzennych domów i apartamentowców. Dużą zaletą stropów gęstożebrowych jest także ich lekkość – przy jednoczesnej dużej wytrzymałości. Dzięki tej lekkości, znacznie ułatwiony jest montaż stropów. Nie potrzebny jest ciężki sprzęt, choć oczywiście powinny być montowane przez fachowców, aby mieć pewność, że konstrukcja będzie w pełni stabilna. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Budmater

Foto: Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
43 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *