Budowa i remont

Styropian grafitowy. Czym się wyróżnia? Kiedy go stosować i jak wybrać najlepszy?

• Zakładki: 21


Jeśli planujemy budowę wymarzonego domu, bardzo ważne jest dla nas z pewnością to, aby dostosować go do swoich wymagań. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad tym, czego oczekujemy od naszych „czterech kątów”. Jeśli szukamy uniwersalnych materiałów pomagających osiągnąć jak najlepsze efekty, warto wybrać sprawdzone metody budownictwa. Jedną z nich jest zakup styropianu grafitowego. Dlaczego warto się na niego zdecydować?

Styropian grafitowy – charakterystyka

Poza tradycyjnym, „białym” styropianem, na rynku są dziś dostępne również paczki styropianu grafitowego. Jego kolor różni się nieco od pierwowzoru, a wszystko przez dodanie do składu kompozytów grafitowych. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na to, czym jest grafit. To alotropowa odmiana węgla wykorzystywana m.in. do produkcji ołówków.

Po połączeniu dwóch składników styropian grafitowy zostaje uformowany w poręczne bloki, a następnie przekazany do sprzedaży. Właśnie takie unowocześnienie sprawia, że styropian grafitowy przyjmuje barwę szarą.

Jak widać, skład styropianu grafitowego nie różni się wyraźnie od białej odmiany spienionego polistyrenu. Podobnie, jak ona, nie stanowi ochrony przez nadmiernie głośnymi dźwiękami, jest jednak wyjątkowo lekka i łatwa w transporcie.

Zalety styropianu grafitowego, czyli dlaczego warto go wybrać

Jeśli więc różnic pomiędzy tradycyjnym styropianem EPS i jego grafitową wersją jest tak niewiele, dlaczego to właśnie styropian grafitowy jest tak chętnie wybierany?

Ma na to wpływ m.in. niski współczynnik przewodzenia ciepła. Co to oznacza w praktyce? To, że warstwa izolacyjna montowana na budynku może być dla styropianu grafitowego cieńsza niż w przypadku klasycznych rozwiązań.

Poza tym styropian grafitowy umożliwia bardziej estetyczne wykończenie budynków. Cieńsza warstwa izolacji jest chętnie stosowana przez właścicieli niewielkich budynków. Dlaczego? Ponieważ dzięki temu możliwe staje się dla nich lepsze doświetlenie konstrukcji.

Pozostałe zalety styropianu grafitowego są takie same jak w przypadku tradycyjnego EPS. Mowa m.in. o odporności na ogień. Styropian grafitowy jest materiałem samogasnącym, więc jego wykorzystanie wpływa na wzrost poziomu bezpieczeństwa mieszkańców i użytkowników budynku.

Najczęstsze zastosowanie styropianu grafitowego

Poznając korzyści płynące z zastosowania styropianu grafitowego, warto zastanowić się nad tym, do jakich celów go wykorzystać. Ze względu na swoje właściwości, styropian grafitowy jest stosowany podczas docieplania dachów, podłóg, ścian, a nawet fundamentów. Wyraźnie widać zatem, że mamy do czynienia z materiałem wyjątkowo uniwersalnym. Właśnie ta cecha sprawia, że, planując prace remontowo-budowlane warto zaopatrzyć się w styropian grafitowy zaufanego producenta. Przykładem sprawdzonego produktu może być m.in. Yetico Aqua Passive EPS-P 80 031, który sprawdzi się podczas docieplania budynków. 

Artykuł powstał na podstawie opisów hurtowni styropianu Styro24.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
76 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *