Budowa i remont

Styropian XPS – produkt o wielu zastosowaniach

• Zakładki: 20


Styropian jest materiałem, który nieodłącznie kojarzy nam się z remontami i budową. Nic w tym dziwnego – to produkt o wyjątkowo szerokim zastosowaniu. Jest lekki, łatwy w transporcie i doskonale izoluje. Zanim jednak wybierzemy styropian, z którego będziemy korzystać, warto poznać jego różne rodzaje. Nie każdy styropian nadaje się do ocieplania budynków, nie każdy też może zostać wykorzystany do izolacji fundamentów. Wszystkie te funkcje doskonale spełni styropian XPS. Co warto o nim wiedzieć?

Styropian XPS – co to takiego?

Jest to materiał cechujący się wysoką wytrzymałością i właściwościami izolacyjnymi. Styrodur powstaje ze spienionego w specjalny sposób polistyrenu – tworzywa sztucznego otrzymywanego w procesie polimeryzacji. 

Przyglądając się styropianowi XPS z bliska, można zauważyć, że jego powierzchnia składa się z niewielkich, blisko przylegających do siebie komórek. Wspólnie tworzą one warstwę odporną na nasiąkanie oraz ewentualne zniszczenia. Właśnie te cechy styroduru sprawiają, że materiał ten jest bardzo często wybierany przez ekipy budowlane.

Dodatkową zaletą styropianu XPS jest jego walor estetyczny. Dzięki idealnie gładkiej powierzchni bez trudu można nim pokryć niemal dowolne powierzchnie. W ten sposób nie tylko zostaną one zabezpieczone, ale również będą się efektownie prezentowały w każdym budynku.

Styrodur – zastosowanie

Ze względu na swoją strukturę, styropian XPS jest chętnie wykorzystywany do izolacji podłóg i dachów. Jednak to niejedyna możliwość wykorzystania tego materiału budowlanego. Do najpopularniejszych zastosowań styropianu XPS należą m.in.:

  • izolacja posadzki;
  • ocieplanie ścian budynków mieszkalnych styrodurem ekstrudowanym;
  • ochrona elewacji piwnic i strychów przed wilgocią i zimnem;
  • izolacja fundamentów i podłóg styropianem – jest możliwa dzięki dużej wytrzymałości na obciążenie;
  • wykorzystanie polistyrenu na dachach – w tym przypadku szczególnie ważna jest jego niska nasiąkliwość.

Poza tym styrodur jest materiałem wyjątkowo ekologicznym. Wszystko dzięki odporności na bardzo wysokie temperatury i trudne warunki atmosferyczne. W przypadku spalenia styrodur ulega stopieniu. W ten sposób izolacja styropianem XPS zabezpiecza budynek w razie pożaru, dając więcej czasu na ewakuację. Jest także rozwiązaniem niezagrażającym naturze.  

Styropian XPS – zalety

Ze względu na dużą wytrzymałość, niską nasiąkliwość i estetykę, styrodur jest materiałem rekomendowanym przez specjalistów w branży. Styrodur 3000 CS dostępny jest w grubościach 20-60, 80, 100, 120 i 140 mm, z krawędziami frezowanymi na zakładkę. Decydując się na jego zakup, możemy mieć pewność, że montaż przebiegnie bezproblemowo, a zabezpieczone styropianem ekstrudowanym podłogi, ściany i dachy będą pełniły swoje zadania przez lata.

Co więcej, styropian XPS to naprawdę ekologiczne rozwiązanie, bezpieczne zarówno dla użytkowników izolowanych nim budynków, jak i dla przyrody.

Artykuł powstał na podstawie opisów hurtowni styropianu Styro24.pl.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
93 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *