Architektura

Top 10 kwestii przy wyborze ekipy budowlanej

• Zakładki: 124


Decydując się na budowę własnego domu jednorodzinnego, jednym z najważniejszych wyborów, jak nie najważniejszym jest zatrudnienie dobrej ekipy budowlanej. To od niej zależy jakość wykonania prac, a co za tym idzie komfortu użytkowania domu.

Podpowiadamy, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę przy wyborze ekipy, której powierzymy budowę domu.

Porównanie ofert różnych ekip budowlanych

Ekipy budowlanej możemy szukać w internecie, w ogłoszeniach w lokalnej prasie, a także pytając znajomych, którzy już ten etap przeszli. Gdy zbierzemy już sporą ilość ofert różnych ekip, powinniśmy dokładnie przeanalizować wszystkie oferty, zwracając uwagę na najbardziej istotne elementy, porównując te oferty pomiędzy sobą.

Sprawdzenie dotychczasowych realizacji

W następnej kolejności powinniśmy zapoznać się z dotychczasowymi realizacjami poszczególnych firm budowlanych. Dobra ekipa fachowców powinna mieć do dyspozycji potencjalnych klientów zdjęcia dotychczasowych realizacji. Warto także poprosić o referencje, czy też wybrać się w miejsca, gdzie firma wykonywała prace i zobaczyć je własne oczy, porozmawiać w wcześniejszymi klientami.

Sprawdzenie kwalifikacji pracowników i sprzętu budowlanego

Ważne także, aby sprawdzić, czy firma, której chcemy powierzyć budowę domu jest faktycznie firmą – prowadzi działalność gospodarczą. Warto sprawdzić także, czy posiada ona oraz jej pracownicy odpowiednie kwalifikacje. Nie mniej ważne jest także to, by sprawdzić, jakim sprzętem dysponuje. To wszystko świadczy o fachowości ekipy budowlanej.

Przygotowanie skanów lub zdjęć projektu, terenu, map geodezyjnych

Aby ustalić szczegóły współpracy ważne jest przedstawienie ekipie budowlanej, czego tak naprawdę od niej oczekujemy – każda budowa jest inna – różne są projekty domów, czy teren, na którym ma powstać dom. W tym celu należy przedstawić projekt, wizualizacje domu, mapy geodezyjne, a także zdjęcia terenu – to wszystko pozwoli na wykonanie szczegółowej wyceny prac budowlanych.

Lista pytań dodatkowych

Warto także przygotować listę dodatkowych pytań dotyczących samej budowy, projektu domu, czy też warunków terenowych. Pozwoli to na dwie rzeczy: po pierwsze sprawdzimy, czy ekipa jest przygotowana do nietypowych zadań – ocenimy profesjonalizm, a po drugie sami otrzymamy odpowiedzi na nurtujące nas kwestie.

Szczegółowa wycena

Przechodzimy do jednej z kluczowych kwestii weryfikacji ekip budowlanych, a mianowicie do szczegółowej wyceny pracy i materiałów. Należy tu jednak zaznaczyć, że nie zawsze powinniśmy się kierować najniższą ceną. W tym przypadku powinniśmy raczej zwrócić uwagę na szczegółowość takiej wyceny – co ona uwzględnia i jak jest przygotowana – to świadczy o profesjonalizmie.

Ustalenie dokładnych dat rozpoczęcia i zakończenia pracy

Kolejny etap to ustalenie dokładnych dat zarówno rozpoczęcia, jak i zakończenia prac. Na co w takim przypadku zwrócić szczególną uwagę? Zarówno deklaracja bardzo szybkiej budowy, jak i bardzo długiego czasu powinny wzbudzić nasze podejrzenia – wiele prac budowlanych wymaga konkretnego czasu, np. wiązanie betonu – tego nie da się przeskoczyć.

Ustalenie dokładnego harmonogramu prac

Z czasem budowy bezpośrednio wiąże się także harmonogram poszczególnych prac. To ważna kwestia, która poza ustaleniem szczegółów, pozwoli także zweryfikować punkt powyższy – czas konieczny do przeprowadzenia budowy domu. W tym przypadku powinniśmy zwracać uwagę na szczegóły i warto poprosić znajomą osobę znającą się na tych kwestiach o weryfikację.

Sporządzenie umowy z wszelkimi ustaleniami co do wykonywanych prac

Jeśli już wybraliśmy potencjalnych wykonawców prac przy budowie naszego domu, czas na sporządzenie umowy. Wszelkie ustalenia z ekipą należy spisać na papierze i powinny zostać one podpisane przez obie strony. Dzięki temu mamy gwarancję ich wykonania, a także podstawę do ewentualnych roszczeń w sądzie.

Sporządzenie kosztorysu materiałów i dołączenie go do umowy

Przy sporządzaniu umowy z ekipą budowlaną, bardzo istotne jest także sporządzenie kosztorysu materiałów budowlanych i dołączenie go do tej umowy. Dzięki temu będziemy mieli pewność, co do cen produktów potrzebnych na budowę. Warto także zaznaczyć, aby wykonawcy dostarczali nam wszelkie rachunki za zakupione materiały.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
90 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *