Technologie dla domu

Tunel wentylacyjny – niezbędny element rekuperacji

• Zakładki: 52


Skuteczny system wymiany powietrza wymaga profesjonalnego projektu. Kluczowym parametrem jest średnica przewodów, która musi być zgodna z wytycznymi projektantami. Zastanawiasz się, jak wybrać odpowiedni tunel wentylacyjny? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Jak wybrać tunel wentylacyjny do rekuperacji?

Instalacja wentylacji mechanicznej w domach jednorodzinnych może składać się z klasycznych, stalowych tunelów wentylacyjnych o dużych wymiarach lub nowoczesnych, mniejszych kanałów z tworzywa sztucznego.  Niezależnie od tego, co wybierzesz, pamiętaj, by ułożyć kanały w domu w stanie surowym zamkniętym. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu i pieniędzy.

Metalowy tunel wentylacyjny ma okrągły lub prostokątny przekrój. Zwykle montuje się kanały okrągłe, ponieważ opory powietrza są mniejsze niż w prostokątnych przewodach. Wspomniane tunele zajmują więcej miejsca, z drugiej sprawiają mniej trudności podczas montażu. Można z nich zbudować szczelną i sprawną wentylację mechaniczną. Nie zawsze wyglądają efektownie, ponieważ w czasie instalacji należy zastosować dużą ilość materiału izolacyjnego. Warto wtedy pomyśleć o okrągłych tunelach z tworzywa sztucznego, które można sprytnie ukryć w tynkach, stronach lub wylewkach.

Wentylacja mechaniczna: na co zwrócić uwagę?

W budynkach usługowych, produkcyjnych lub usługowych zazwyczaj montuje się prostokątne kanały wentylacyjne. Wyróżniają się niską wysokością, jednocześnie zapewniają świetną przepustowość powietrza. Warto również wspomnieć o owalnych kanałach, które nie potrzebują tak dużej ilości izolacji. Dodatkowo oferują lepszą przepustowość niż okrągły przewód.

W tunelu wentylacyjnym o mniejszym przekroju powietrze przepływa szybciej, w związku z tym powoduje większy szum. Proponowany kanał zabiera mniej miejsca, z drugiej strony wpływa negatywnie na prędkość nawiewu i akustyku. Zanim wybierzesz konkretne rozwiązanie, przeanalizuj wszystkie za i przeciw.

Przegląd kanałów wentylacyjnych

W miarę możliwości tunel wentylacyjny powinien być jak najkrótszy, by poprawić wydajność wymiany powietrza. Łącząc rury, unikaj kątów prostych. Znacznie lepiej sprawdzą się łagodne łuki, w związku z tym zamień jedno kolanko o kącie 90 stopni na dwa o kącie 45 stopni. Pamiętaj, by w nieogrzewanych miejscach wyizolować poszczególne elementy, a odcinki przechodzące wygłuszyć wełną mineralną.

Tunel wentylacyjny jest niezbędnym elementem wentylacji mechanicznej, czyli kluczowego systemu w każdym budynku. Odpowiada za prawidłowe działanie mechanizmu, który pozwala utrzymać wysokiej jakości powietrze. Wspomniane tunele należy zamontować w łazience, toalecie, kuchni, pomieszczeniach bez okien oraz tych, znajdujących się na wyższych kondygnacjach. Standardowe kanały mają wymiary 14 × 14 cm lub 14 × 21 cm. Jeśli masz wątpliwości, jak wybrać odpowiedni kanał, skorzystaj z pomocy fachowca.

Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Rekuperacji.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
41 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *