Design

Urządzamy pokój dziecka dla dziewczynki – o czym warto wiedzieć?

• Zakładki: 84


Aranżacja pokoju chłopca i dziewczynki zasadniczo się różni. Każda mała księżniczka chce mieć przytulny, kolorowy pokój, gdzie będzie się czuć niczym w bajce. Choć dla wielu rodziców urządzenie pokoju dla dziewczynki wydaja się trudnym zadaniem, to wcale tak nie musi być!

Odpowiednio dobrane meble oraz akcesoria w pokoju dziewczynki pomogą osiągnąć oczekiwany efekt. Magiczny, unikalny klimat w pokoju dla dziewczynki stworzą kolorowe ściany, wzorzyste tapety, meble w różnych kolorach, firanki z falbanami czy barwne kosze. Sprawdzą się też pojemniki na zabawki. Aby nadać przytulny klimat pomieszczeniu, warto zastosować kolorowe narzuty na łóżko oraz poduszki w kształcie zwierzątek. Funkcjonalne meble modułowe będą rosnąć wraz z pociechą, a także pomogą zachować porządek.

Najważniejsze zasady przy aranżacji pokoju dla dziewczynki

Kolorystyka pokoju dziewczynki

W swoim pokoju dziecko powinno się czuć dobrze, w związku z tym aranżując to pomieszczenie, powinniśmy zwrócić uwagę na zainteresowania małej księżniczki. Powinniśmy dać dziewczynce możliwość wybrania np. kolorystyki, bez narzucania stereotypowego różu cukierkowego, na chyba że sama będzie tak chciała. W pokoju dziewczynki doskonale sprawdzą się kolory lekkie i naturalne, np. biele, błękity, żółcienie, zielenie czy jasne róże. Jeżeli będzie preferować bardziej intensywne kolory, możemy jej na to pozwolić. Barwy te muszą pojawiać się jedynie na ścianach, ale można też je zastosować na meblach.

Pokój dziecka dla dziewczynki – kwestie funkcjonalności mebli

Natomiast, jeżeli chodzi o funkcjonalność pokoju, to tutaj decyzja powinna należeć tylko i wyłącznie do dorosłych. Przy wyborze mebli, powinniśmy postawić na takie , które wraz z dzieckiem będą „rosnąć”. Mogą być one wyposażone np. w możliwość regulacji rozmiaru. Sprawdzą się też meble modułowe, które można z czasem rozbudowywać. Szafki, regały oraz krzesła koniecznie muszą być solidne, tak by mogły wytrzymać trudy zabaw dziecięcych, lecz a jednocześnie powinny być też lekkie oraz łatwe w przenoszeniu.

Urządzamy pokój dla dziewczynki – wydzielamy strefy

Każdy pokój dziecka, niezależnie od płci pociechy, powinien mieć wyraźnie i klarownie wydzielone trzy strefy: do spania i odpoczynku, do nauki oraz do zabawy. Dzięki temu nasza mała księżniczka będzie mogła skupić się na wykonywaniu tej jednej – konkretnej czynności i nie będzie się czuć rozkojarzona, rozproszona. Nie musimy, rzecz jasna, dostawiać dodatkowych ścian – takie strefy wydziela się, przy użyciu dywaników, a także lekkich mebelków czy materiałowych przepierzeń. Strefa snu oraz relaksu to przede wszystkim łóżko, nocna lampka i fotel. Jeśli chodzi o strefę nauki, to powinno się tam znaleźć biurko, ewentualnie tablica – może być magnetyczna, kredowa albo korkowa. W strefie zabawy umieszczamy natomiast szafki, kosze oraz pudełka z zabawkami.

Kwestie bezpieczeństwa w pokoju małej księżniczki

Przy wyborze mebli i urządzaniu pokoju dla dzieci, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na bezpieczeństwo. W związku z tym należy przyglądać się na różnego rodzaju certyfikaty i oznaczenia:

  • meble – warto postawić na takie, które spełniają normy Unii Europejskiej, powinny więc być oznaczone znakiem CE – to gwarancja zgodności mebli z unijnymi Dyrektywami Nowego Podejścia;
  • materace, pościele, kołdry oraz poduszki – powinny mieć certyfikat Oeko-Tex, który świadczy o jakości wyrobów tekstylnych oraz włókienniczych z bezpośrednią stycznością z ludzką skórą – takie produkty są wolne od różnych szkodliwych środków jak np.: formaldehydy, pestycydy czy substancje, które mogą wywoływać reakcje alergiczne;
  • farby – powinniśmy wybierać takie, które mają atesty nieszkodliwości Państwowego Zakładu Higieny – Atest Higieniczny PZH potwierdza, że dany produkt nie stanowi zagrożenia dla zdrowia użytkownika.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy urządzaniu pokoju dla dziewczynki?

Meble do pokoju dziecięcego powinny być funkcjonalnie, wygodnie i przytulnie. W strefie snu królować będzie łóżko dziecięce. Można wybrać np. proste, klasyczne modele, dostępne są też takie, które przypominają małe domki, łóżka z baldachimami, czy z antresolą. Dzieci bardzo szybko rosną, więc meble powinny nadążać za tymi zmianami. Warto więc postawić na szafę z możliwością regulacji wysokości szyny na wieszanie ubrań, półek czy głębokości.

W strefie nauki powinno się znajdować przede wszystkim biurko służące do nauki i zabawy. Krzesło powinno być dopasowane designem do biurka oraz do całego umeblowania pokoju, musi być wygodne i nie obciążać kręgosłupa dziecka. Sprawdzi się np. krzesło obrotowe. W pokoju małej dziewczynki nie może zabraknąć pudełek oraz pojemników. Pełnią one funkcję dekoracyjną, ale też użytkową.

Ważne są też kwestie doboru oświetlenia – styl lamp sufitowych, lampek nocnych, np. kinkietów oraz lampki na biurko powinien być dopasowany do stylu całego pokoju. Klimat każdego pokoju tworzą też odpowiednio dobrane akcesoria. Tkaniny i wzory: pościele, zasłony, firanki, poduszki, koce, dywany w pokoju dziewczęcym powinny być żywe i kolorowe. Ciekawym rozwiązaniem może być np. dywan z polem do gry w klasy. Charakter komnacie księżniczki nadadzą zasłony połączone z romantycznymi firanami z falbanami.

Urządzenie dziecięcego pokoju dla dziewczynki nie musi być trudnym zadaniem dla rodziców. Przy sprawach związanych z kolorami i estetyką, warto zapoznać się z oczekiwaniami małej księżniczki, jednak o kwestie bezpieczeństwa i funkcjonalności powinniśmy zadbać sami. Dobra aranżacja pokoju sprawi, że mała lokatorka będzie się w nim czuła komfortowo.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
63 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *