Ogród i balkon

Mały balkon – jak go urządzić?

• Zakładki: 42 • Komentarz: 2


Mieszkanie z balkonem to często najważniejszy warunek, jaki sobie stawiamy, gdy kupujemy mieszkanie. Jeśli taras jest duży, urządzenie go nie będzie trudne. Natomiast stworzenie funkcjonalnej i ładnej przestrzeni na małym balkonie, może być prawdziwym wyzwaniem. Jak w przypadku każdej małej powierzchni, trzeba posłużyć się kilkoma trikami. Wypróbuj kilka z nich, a efekt na pewno Cię zaskoczy!

Roślinność balkonowa – jakie kwiaty na mały balkon?

Jeśli letnie wieczory najchętniej spędzasz właśnie na balkonie, stwórz na nim kącik relaksacyjny. Ustaw meble ogrodowe – wystarczy fotel i składany stolik, na którym postawisz dzbanek z lemoniadą. Meble powinny być z tego samego kompletu lub utrzymane w tej samej stylistyce.

Jeśli mały balkon ma zastąpić ogród, zadbaj o odpowiednią roślinność. Pamiętasz, jak w lipcu narzekałeś na deszcz i wiatry i pod nosem przeklinałeś listopad? No właśnie! Dlatego wybierz kwiaty, które przetrwają kapryśne lato. Słynne pelargonie w roli balkonowej roślinności sprawdzają się idealnie. Jeśli już Ci się znudziły, wybierz fuksje, petunie czy surfinie. Decydując się na inne kwiaty, dowiedz się, czy możesz zapewnić warunki, które im sprzyjają. Weź pod uwagę stronę świata, na jaką wystawiony jest balkon, to, czy jest zadaszenie oraz czy grube, wysokie drzewa nie rzucają na niego cienia.

Zioła w doniczkach nie tylko ciekawie się prezentują, ale też pięknie pachną, a przede wszystkim możemy wykorzystać je w kuchni! Zioła i wszystkie kwiaty posadź w ładnych doniczkach, które dodatkowo będą zdobiły balkon.

Jaka podłoga na balkonie?

Gres jest najpopularniejszym rozwiązaniem, stosowanym na polskich (i nie tylko) balkonach. Nie ma co się dziwić – jest wytrzymały na różne warunki atmosferyczne. Kładąc płytki gresowe, użyj elastycznej fugi i mrozoodpornego kleju.

Podłoga drewniana to dość ryzykowny pomysł. Jeśli jednak jesteś zdeterminowany, by to drewno pokryło Twój balkon, wybierz wytrzymały gatunek: modrzew, merbau, lapacho, cumaru czy bangkirai. Ten rodzaj pokrycia rekomendujemy osobom, których balkon otoczony jest szybą.

Na sztuczną trawę decyduje się coraz więcej osób. Sprawia, że aranżacja balkonu przypomina upragniony ogród, powierzchnia nie jest śliska, więc jest bezpieczniejsza od płytek. Dodatkowo sztuczną trawę można zwinąć, gdy aura zacznie zmieniać się na jesienną i położyć ponownie wiosną.

Dbaj o czystość i porządek

Dobra książka i jeszcze lepsze wino to najlepsze atrybuty wieczoru spędzanego na balkonie? Koniecznie zadbaj o dobre oświetlenie! Na rynku dostępnych jest wiele pięknych i praktycznych lampek – wybierz taką, która najbardziej będzie pasować do mebli balkonowych. Jeśli decydujesz się spędzać czas przy oświetleniu, warto zainstalować moskitierę. Komary i inne owady lgnące do światła mogą uprzykrzyć nawet najmilszy wieczór.

Utrzymanie małej powierzchni w czystości wymaga dyscypliny. Wystarczy, że jedną rzecz położysz nie na swoim miejscu i już robi się bałagan. Mamy też dobrą wiadomość! Mały balkon to mniej sprzątania. Uważaj tylko, by nie zagracić niewielkiej przestrzeni – każdy dodatek przemyśl, zanim się na niego zdecydujesz.

Bujna roślinność, jasne kolory i porządek to przepis na piękny i funkcjonalny mały balkon!

comments icon2 komentarze
2 komentarze
41 wyświetleń
bookmark icon

2 thoughts on “Mały balkon – jak go urządzić?

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Najstarsze
    Najnowsze
    Najwyżej oceniane