Budowa i remont

W jakich wnętrzach sprawdzą się drzwi bezprzylgowe?

• Zakładki: 88


Świetny projekt wnętrza skupia się na stworzeniu spójnego motywu w całej przestrzeni. Obejmuje więc wybór materiałów i kolorów, który powinien zaczynać się od drzwi. Jednak wygląd wewnętrznych skrzydeł drzwiowych obejmuje także ich konstrukcję. Coraz częściej wybór pada na drzwi bezprzylgowe. Co to za model i w jakich wnętrzach się sprawdza? Dowiedz się więcej.

Jak wyglądają drzwi bezprzylgowe?

Drzwi bezprzylgowe to rozwiązanie od niedawna stosowane w urządzaniu wnętrz, chociaż jego tradycje sięgają przeszło 100 lat. Charakteryzują się tym, że profil krawędzi skrzydła tworzy z ościeżnicą jedną płaszczyznę. Prościej mówiąc: część, która się otwiera, po zamknięciu dokładnie przylega do nieruchomej ramy, która osadzona jest w otworze drzwiowym w ścianie.

Po zamknięciu drzwi tworzą wraz z ościeżnicą jedną linię, w której nie widać także łączeń, wystających części i zawiasów. Dopiero po ich otworzeniu można dostrzec elementy mocujące. Niewidoczna pozostaje jednak zapadka zamka, ponieważ w modelach bezprzylgowych stosuje się zamek magnetyczny. Ten rodzaj sprawia, że zapadka wysuwa się tylko podczas zbliżania krawędzi skrzydła do ościeżnicy. Dlatego gdy drzwi pozostają otwarte, nie wystaje z nich żaden element odpowiedzialny za zamykanie.

Do jakich wnętrz pasują drzwi bezprzylgowe?

Producenci bezprzylgowych drzwi, tacy jak DRE, stosują coraz nowsze rozwiązania, które pozwalają na perfekcyjne zlicowanie skrzydła z ościeżnicą. Dzięki temu po zamknięciu zyskuje się jednolitą płaszczyznę, które współgra z prostotą współczesnych wnętrz. Ze względu na swoją prostą formę drzwi bezprzylgowe uważane są za wyróżnik stylu minimalistycznego i nowoczesnego. Dobrze prezentują się także we wnętrzach skandynawskich oraz industrialnych.

Niekwestionowaną zaletą tego rodzaju drzwi jest ich możliwość „wtopienia się” w ścianę. I nie chodzi tu tylko o dopasowanie do ościeżnicy, ale o możliwość zamówienia skrzydeł w wybranym przez siebie kolorze. Era klasycznych jasnych lub ciemnych drzwi z litego drewna ustąpiła miejsca powierzchniom malowanym głównie na biało lub szaro. Dzięki pomalowaniu ścian na ten sam kolor można osiągnąć naprawdę spektakularny efekt.

W jakich pomieszczeniach sprawdzą się drzwi bezprzylgowe?

Ten model drzwi uważany jest za rozwiązanie idealne do zadań specjalnych. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie powierzchnia jest ograniczona i nie warto jej zabierać na dodatkowe wypusty drzwiowe. Jednolita linia z ościeżnicą daje efekt optycznego powiększenia podłogi, dlatego warto je montować w wąskich korytarzach.

Drzwi bezprzylgowe sprawdzą się w sypialni, łazience, a także w pokoju dziecięcym. Rodzice małych dzieci szczególnie doceniają to rozwiązanie, ponieważ brak wystających elementów zapewnia większe bezpieczeństwo. Poza tym takie skrzydła doskonale pasują do małych pomieszczeń. Wówczas zaleca się dobranie koloru drzwi do koloru ścian, by zyskać efekt tzw. ukrytego przejścia.

Drzwi bezprzylgowe to kwintesencja prostoty i nowoczesnego minimalizmu. Świetnie wyglądają i są bardzo praktyczne, więc zyskują coraz więcej zwolenników.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
50 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *