Ogród

Wertykulacja i rekultywacja trawnika krok po kroku – praktyczny poradnik

• Zakładki: 67


W każdym przydomowym ogrodzie prawidłowa pielęgnacja trawnika jest bardzo istotna, aby trawa była zdrowa, zielona i rosła w odpowiedni sposób. Prawidłowe dbanie o trawnik to nie tylko zakładanie trawnika i jego regularne koszenie. Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić na regenerację, rekultywację naszego trawnika.

Najważniejszymi zabiegami, które powinniśmy przeprowadzać regularnie są wertykulacja trawnika oraz areacja trawnika. Właściwie założony trawnik i odpowiednia rekultywacja trawnika to czynności, które pozwolą na to, abyśmy cieszyli się zielenią w naszym ogrodzie. Podpowiadamy jak przeprowadzić te czynności krok po kroku, kiedy wykonać wertykulację trawnika i jego areację oraz inne cenne wskazówki potrzebne do prawidłowej pielęgnacji trawnika.

Wertykulacja trawnika – najważniejsze informacje

Wertykulacja to bardzo ważny zabieg dla każdego trawnika przed domem i nie tylko, który pozwala na to, aby nasz trawnik przetrwał długo w dobrej kondycji i formie i abyśmy mogli cieszyć się jego żywą zielenią przez jak najdłuższy czas. Wertykulacja trawnika jest ważnym elementem w pielęgnacji zieleni przed naszym domem. To istotny zabieg regeneracyjny, rekultywacyjny, który jeżeli zostanie odpowiednio przeprowadzimy, umożliwi lepszy oraz bardziej zdrowy wzrost trawy. Warto zwrócić uwagę na to, że zwłaszcza po zimie pielęgnacja naszego trawnika powinna zostać prowadzona skrupulatnie. Regeneracja, rekultywacja trawnika może być wykonana poprzez wertykulację, areację, a także inne zabiegi pielęgnacyjne.

Wertykulacja trawnika to zabieg rekultywacyjny, którego najważniejszym celem jest usunięcie mchu oraz zbitego filcu. Dzięki temu trawa ma bardziej komfortowe i lepsze warunki do rozwoju. Kolejnym bardzo ważnym celem tego zabiegu jest przenikanie do korzeni trawy większej ilości wody oraz substancji odżywczych poprzez otwory w ziemi. Dzięki temu zabiegowi, trawa ma dużo lepsze warunki do rozwoju. Usunięcie mchów i chwastów umożliwia trawie lepszy dostęp do światła słonecznego. Te wszystkie czynności mają bezpośredni wpływ na prawidłowy rozwój oraz odpowiedni wygląd trawy. Dzięki temu właściwie przeprowadzona wertykulacja trawnika pozwoli nam cieszyć się zieloną, gęstą i zdrową trawą.

Wertykulacja trawnika – jak przeprowadzić krok po kroku?

Wertykulacja trawnika – kiedy wykonać? Terminy

Wertykulację trawnika powinno się stosować jeden lub dwa razy w ciągu roku. Istnieją dwa ważne terminy, kiedy przeprowadza się wertykulację trawnika. Wertykulacja wiosną, w szczególności wczesną wiosną, kiedy przeprowadzone zostanie pierwsze koszenie trawnika. Ta wertykulacja wiosną może się odbyć w zależności od warunków pogodowych z końcem marca lub na początku kwietnia.

Drugim terminem, kiedy możemy przeprowadzić wertykulację trawnika to czas przed zimą, na jesień, we wrześniu lub w październiku. Wertykulacja wiosną ma większe znaczenie od tej wykonanej jesienią i wertykulacja wiosną powinna być przeprowadzona każdego roku, natomiast jesienna wertykulacja jest niejako dodatkowa. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że w pierwszym roku po założeniu trawnika wertykulacji nie należy stosowa.

Narzędzia do wertykulacji

Właściwie przeprowadzone wertykulacja trawnika, podobnie jak każdy zabieg na roślinności i glebie wymaga specjalistycznych narzędzi ogrodniczych. Najtańszym i najprostszym narzędziem służącym do wertykulacji są odpowiednie grabie, których inna nazwa to wertykulator ręczny. Takie grabie są stosunkowo tanie, kosztują od kilkudziesięciu zł do ok. 200 zł. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że praca z wertykularem ręcznym jest stosunkowo kłopotliwa i uciążliwa, gdyż wymaga użycia siły fizycznej i dużej cierpliwości. Wertykulacja trawnika przy użyciu wertykulatora ręcznego sprawdzi się wówczas, gdy nasz ogród, czy trawnik ma niewielkie rozmiary.

W przypadku trawników o dużych rozmiarach wertykulację lepiej przeprowadzić korzystając ze zautomatyzowanego i bardziej wydajnego i urządzenia. Taki wertykulator jest jednak znacznie droższy i kosztuje od kilkuset zł do nawet 2 000 zł. Wśród tych urządzeń możemy wybierać spośród wertykulatorów elektrycznych lub spalinowych. Wertykulatory elektryczne cechują się cichą pracą i są tańsze od spalinowych, są jednak mniej wydajne od nich. Wertykulatory spalinowe natomiast charakteryzują się większą mocą i mogą być stosowane w ogrodach o dużych powierzchniach. Ich praca jest jednak głośna.

Warto również zwrócić uwagę na to, że w sprzedaży dostępne są także urządzenia, które łączą w sobie funkcje jakie pełnią wertykulator i areator. Urządzenia te sprawdzają się w przypadku ogrodów i trawników o małych i średnich rozmiarach. Takie areatoro-wertykulatory posiadają zwykle kilka ustawień głębokości, dzięki czemu mamy możliwość dostosowania do naszych potrzeb głębokości cięcia darni oraz wykonywania otworów.

Ważne czynności i głębokość wertykulacji

Wertykulacja trawnika jest zabiegiem rekultywacyjnym, który polega na pionowym cięciu darni oraz usuwaniu chwastów, mchów i innych zanieczyszczeń z trawnika. Głębokość wertykulacji powinna wynosić w przybliżeniu pomiędzy 6 cm a 7 cm. Pionowe otwory o głębokości pomiędzy 6 cm a 7 cm ułatwiają przenikanie wody oraz substancji odżywczych do systemu korzeniowego trawnika. Zapewnia to lepsze warunki do rozwoju naszego trawnika.

Ważnym zadaniem wertykulacji trawnika jest usunięcie z jego przestrzeni mchów, zbitego filcu oraz chwastów. Umożliwia to trawie większy dostęp do światła słonecznego, co z kolei przekłada się na lepszy i bardziej zdrowy wzrost trawy. Wertykulacja ręcznym narzędziem odbywa się poprzez prowadzenie wertykulatora przed sobą, jednocześnie mocno dociskając go do ziemi. W między czasie należy usuwać mchy i chwasty dostające się pomiędzy zęby tego urządzenia. W przypadku, gdy zdecydujemy się na zastosowanie urządzenia zautomatyzowanego, czynności te wykona za nas urządzenie, musimy jedynie pamiętać o tym, aby właściwe obsługiwać wertykulator zautomatyzowany.

Areacja trawnika

Innym zabiegiem, który można wykonać w celu pielęgnacji i prawidłowego wzrostu trawnika jest jego areacja. Areacja trawnika to jego napowietrzenie. Polega ona na wykonaniu otworów o głębokości od ok. 7 cm do ok. 10 cm. Areacja ułatwia absorpcję wody i składników odżywczych systemowi korzeniowemu trawnika. Czynność ta jest, co prawda mniej skuteczna od wertykulacji , lecz można ją stosować częściej. Warto, aby obie metody stosowane były naprzemiennie. Podobnie, jak w przypadku wertykulacji, tak samo areacja nie powinna być stosowana w pierwszym roku po założeniu trawnika. Do przeprowadzenie areacji posłuży specjalne urządzenie, areator. W sprzedaży dostępne są także areatoro-wertykulatory, które umożliwią zastosowanie wertykulacji i areacji w tym samym czasie.

Odpowiednia pielęgnacja trawnika to nie tylko zakładanie trawnika i koszenie trawnika, ale również właściwa jego regeneracja, rekultywacja. Zabieg, który pozwala, aby nasz trawnik był zdrowy, zielony i rozwijał się prawidłowo, to wertykulacja, którą możemy wspomagać areacją.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
86 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *