Design

Wnętrza w stylu folkowym

• Zakładki: 40


W ostatnich latach do mody wraca to co stare, zapomniane, tradycyjne, klasyczne, będące niejako zaprzeczeniem nowoczesności. Przyzwyczailiśmy się już do obserwowanych na każdym kroku motywów vintage. Często motyw ten towarzyszy knajpom, pubom i restauracjom.

Jednak jest jeszcze jedna – mniej eksploatowana i może dzięki temu budząca bardzo pozytywne skojarzenia – forma nawiązywania w aranżacjach wnętrz to dawnych czasów – styl folkowy. Pozytywne wrażenie wywołuje on również dzięki odwoływaniu się do tradycji regionalnych. Staropolskie motywy góralskie, kurpiowskie, kaszubskie, łowickie nadają charakter, wyrazistość pomieszczeniom. Jednak styl folkowy związany jest nie tylko z tradycją polską – modne są motywy folku afrykańskiego, indiańskiego i z innych – odległych zakątków świata. Folkowe wnętrza z elementami cepelii czy motywami ludowymi sprawdzają się zarówno w domu, jak i w mieszkaniu w bloku.

Folkowe wnętrza w stylu staropolskiego dworu

Jedną z propozycji urządzenia wnętrza w stylu folkowym jest zaaranżowanie do na staropolski, szlachecki dworek. Styl dworkowy budzi niemal automatyczne skojarzenia z polską wsią. Decydując się na taką aranżację wnętrza, warto postawić na stare, drewniane, ciężkie meble – mogą one być np. w kolorze ciemnobrązowym. Można wypełnić wnętrze antyki z różnych okresów historycznych. To wszystko sprawi, że w naszym domu lub mieszkaniu poczujemy się jak w dawnym dworku szlacheckim lub pałacu, w których to od wieków – pokoleń kolekcjonuje się meble. Ciekawymi elementami takie wyposażenia wnętrza będą biblioteczka, sekretarzyk, komoda oraz biurko w dawnym stylu – to kolejne elementy wyposażenia wnętrza, które sprawią, że odbędziemy podróż w czasie.

Na wyposażenie wnętrza w stylu folkowym – dworkowym składać mogą się też stare zasłony, firany, obrusy i tapety – to wszystko w odcieniach beżu, brązu, bordo lub zieleni, a najlepiej gdy zdobią je również motywy kwiatowe. Bezsprzecznie, bardzo istotnym elementem staropolskiego dworu jest wszechobecne drewno. Oprócz drewnianych mebli, warto też postawić na parkiet, ciekawym elementem dekoracyjnym może być też boazeria, a niesamowite wrażenie zrobią drewniane belki na suficie oraz pod nim.

Na białych powierzchniach ścian doskonale zaprezentują się duże obrazy, przedstawiające polskie widoki, martwą naturę, a może warto byłoby postawić na portrety członków naszej rodziny? Świetnie w formie dekoracji zaprezentują się pamiątki rodzinne, a także flakony, dzbany, wazony, zastawa, świeczniki lub kufle – mogą być metalowe, porcelanowe, szklane. Warto by nawiązywały do lokalnej sztuki ludowej, mogą być zdobione popularną cepelią. Ciekawym elementem dekoracyjnym w aranżacji dworkowej będą też poroża zawieszone na ścianach lub nad kominkiem. Lampy, abażury, żyrandole też powinny być utrzymany w starym stylu – świetnie sprawdzą się zwłaszcza metalowe żyrandole w kształcie świeczników.

Nieodłącznym elementem dworków były też piece i kominki kaflowe. To wokół nich, zwłaszcza podczas tych chłodniejszych miesięcy gromadziło się ognisko domowe, tutaj przyjmowano gości, organizowano przyjęcia. Kominek lub pic kaflowy w takiej aranżacji nada świetny, rodzinny, przytulny klimat czterem ścianom.

Wnętrza etno w stylu wiejskiej chaty

Wnętrza folkowe mogą być też nawiązaniem do staropolskiej, wiejskiej chaty. Tu poszczególne elementy powinny być analogiczne do tych, które stosuje się w aranżacji nawiązującej do dworku, jednak skromniej. Pamiętajmy, że najważniejszą różnicą były kwestie społeczne – dworki zamieszkiwała bogata szlachta, a w chałupach mieszkało biedniejsze chłopstwo. Zamiast bogatych świeczników, można postawić np. na żyrandol w formie koła od wozu. Jako dekoracje sprawdzą się stare narzędzia, elementy drewniane, strzecha, słoma.

Wnętrza w stylu new folk

Kolejną propozycją urządzenia mieszkania lub domu w stylu ludowym jest cieszący się coraz większą popularności new folk. Taka aranżacja to dodanie elementów folkowych do nowoczesnych stylizacji. New folk doskonale sprawdza się zwłaszcza w w realiach dużych miast, a szczególnie zaś w mieszkaniach w blokach. Folkowe, etnograficzne elementy doskonale docieplają nowoczesne wnętrza i nadają im życie, dodają pozytywnej energii. Te elementy mogą reprezentować stylistykę staropolską, regionalną, ale w stylu newfolkowym bardzo dobrze zaprezentują się też elementy reprezentujące etnografię z różnych stron świata. W takiej aranżacji ciekawie wyglądają zwykłe meble, które pomalujemy na mocne kolory. Bardzo dobre wrażenie zrobi zwłaszcza intensywna czerwień, która jest silnie związana ze stylem folk, etno.

We wnętrzach newfolkowych świetnie wyglądać będą np. obrus z motywami góralskimi lub z kolorową cepelią, poduszki z ozdobione charakterystyczną kurpiowską wycinanką. Doskonałymi motywami dekoracyjnymi będą ludowe rzeźby plemienne rodem z Afryki czy Oceanii. Bardzo dobrze zaprezentuje się też np. pasiasta, kolorowa, łowicka tapeta na jednej ze ścian wnętrza utrzymanego w stylu high-tech. Warto też postawić na dekoracyjne elementy orientalne charakterystyczne dla krajów Bliskiego Wschodu, Indii, Chin, czy Japonii. Wnętrza w stylu new folk to optymalne rozwiązanie dla osób, które podróżują po różnych zakątkach świata i zbierają pamiątki – ozdoby tradycyjne dla poszczególnych kultur.

Wnętrza w stylu folkowym mogą nawiązywać do staropolskiego dworku szlacheckiego lub do wiejskiej chaty – to rozwiązania zwłaszcza dla osób, które lubują się w polskiej historii, sztuce i kulturze, choć nie tylko. Lecz coraz większą popularność zdobywa styl new folk, w którym nowoczesne wnętrza urozmaicane są polskimi elementami ludowymi lub etnografią z odległych zakątków świata.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
49 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *