Budowa i remont

Zabudowa pod schodami – szafa i inne pomysły

• Zakładki: 218


Często możemy zastanawiać się jak zagospodarować przestrzeń pod schodami. To miejsce, które wykorzystać możemy na wiele różnych sposobów. Istnieje wiele sposobów na zagospodarowanie tej przestrzeni. Zabudowa pod schodami to optymalne wykorzystanie przestrzeni domowej.

Warto zaznaczyć, że sposób aranżacji przestrzeni pod schodami zależy od miejsca jakim dysponujemy, biegu i kąta nachylania schodów. Poniżej przedstawiamy ciekawe inspiracje na zagospodarowanie tego miejsca.

Najkorzystniejsze sposoby na wykorzystanie przestrzeni pod schodami

Do najlepszych sposobów na zagospodarowanie przestrzeni pod schodami należą:

  • szafa na wymiar;
  • półki, np. jako biblioteczka;
  • szuflady w schodach;
  • schowek.

Schowek pod schodami

Jednym z najpopularniejszych sposobów zagospodarowania przestrzeni pod schodami w domu jednorodzinnym jest schowek pod schodami. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w przypadku, gdy schody przebiegają nad korytarzem. Taka zabudowa pod schodami jest stosunkowo prosta do wykonania. Musimy przede wszystkim pamiętać o tym, aby wygląd zewnętrzny takiego schowka dopasować do wyglądu pomieszczenia w jakim się znajduje, w tym przypadku korytarza.

W korytarzach, przedpokojach bardzo dobrze wygląda połączenie koloru białego ścian z ciemnobrązowym mebli i stolarki drzwiowej. Gdy dysponujemy dużą przestrzenią pod schodami na korytarzu możemy z powodzeniem wstawić tam ścianki i pomalować je na kolor biały. A do naszego schowka pod drzwiami wchodzić będziemy drzwiami, najlepiej by wyglądały tak samo jak pozostałe drzwi w naszym korytarzu.

Taka zabudowa pod schodami sprawi, że nie będzie widać, iż miejscu tym znajdują się schody. Należy jednak pamiętać o tym, że na takie rozwiązanie potrzebujemy bardzo dużej przestrzeni pod schodami. Do pomieszczenia, które powstanie, czyli do schowka powinniśmy doprowadzić instalację elektryczną i możemy tam przechowywać na przykład narzędzia ogrodowe, rowery, kosiarki i co nam tylko przyjdzie do głowy.

Półki, biblioteczka pod schodami

Bardzo ciekawym rozwiązaniem na ciekawą aranżację przestrzeni pod schodami w naszym domu, gdy schody przebiegają w salonie jest umiejscowienie tam półek, które mogą posłużyć na przykład jako domowa biblioteczka. We wnęce pod schodami w nowocześnie zaaranżowanym mieszkaniu półki będą prezentować się bardzo dobrze. Jest to także stosunkowo tanie rozwiązanie, do którego nie potrzebujemy użyć dużej ilości materiałów. Musimy jednak pamiętać, aby przestrzeń ta była wykończona bardzo estetycznie, gdyż będzie ona widoczna.

Na półkach nie muszą się znajdować jedynie książki, możemy tam ustawić różne pamiątki rodzinne, pamiątki z podróży lub inne ciekawe przedmioty zdobiące tą przestrzeń. Takie wykorzystanie wnęki pod schodami sprawdzi się zarówno w nowoczesnym minimalistycznym stylu, gdzie wszystkie krzywizny i nieregularności podkreślają nowoczesny wystrój wnętrza, jak również w stylu tradycyjnym, gdzie biblioteczka i tradycyjne wazony, ozdoby to elementy niemal obowiązkowe.

Gdy przestrzeń pod schodami chcemy przeznaczyć na półki, które posłużą jako biblioteczka bądź półki na pamiątki, ozdoby, musimy pamiętać o dokładnym docięciu tych półek na wymiar i równym estetycznym wykończeniu całej wnęki pod schodami. W przypadku nowoczesnej aranżacji naszego domu może to być kolorystyka biała, szara lub czarna, a najlepiej połączenie tych kolorów. W przypadku tradycyjnej aranżacji wnętrza dobrze wyglądać będzie ciemnobrązowe drewniane wykończenie.

Szuflady w schodach

Bardzo ciekawym pomysłem na wykorzystanie przestrzeni pod schodami w naszym domu jest zastosowanie tam szuflad, w których schować możemy na przykład ubrania czy inne przedmioty codziennego użytku. Takie rozwiązanie dobrze wyglądać będzie w salonie, sprawdzi się także w pokoju dla dzieci oraz w sypialni. Szuflady pod schodami mogą mieć różną wysokość, szerokość oraz głębokość. Wszystko zależy od naszych preferencji oraz od przestrzeni jaką dysponujemy pod schodami.

W nowoczesnej aranżacji wnętrza oraz jeśli dysponujemy dużą przestrzenią znakomicie sprawdza się duże szuflady – wysokie, szerokie, pojemne. Takie duże szuflady w nowoczesnym salonie świetnie wyglądać będą w kolorze jasnobrązowym, szczególnie, gdy w takiej kolorystyce jest podłoga i stolarka drzwiowa i okienna. Doskonale sprawdzą się też w kolorze białym, błyszczącym. W przypadku pokoju dziecięcego można je dopasować do kolorystyki i stylu mebli.

W tradycyjnym urządzaniu wnętrza szuflady pod schodami sprawdzą się szczególnie w stylu skandynawskim. Dobrze wyglądać będą w różnych odcieniach brązu dostosowane oczywiście do mebli oraz w bieli. Takie szuflady powinny mieć wygląd zewnętrzny nawiązujący do stylu tradycyjnego, uchwyty drewniane lub metalowe również w stylu tradycyjnym. Szuflady pod schodami koszt rzędu 1500 zł – 2500 zł.

Szafa pod schodami

Innym popularnym pomysłem na zagospodarowanie przestrzeni pod schodami jest zlokalizowanie tam szafy. Szafa pod schodami sprawdzi się zarówno w salonie, w pokoju sypialnym, czy na korytarzu. Szafy na wymiar to sposób, aby we wnęce pod schodami schować ubrania, obrusy, naczynia, czy inne przedmioty codziennego użytku. Taka zabudowa pod schodami to również świetne wykorzystanie przestrzeni. Dużo zależy jednak od tego jakiej wielkości przestrzenią dysponujemy.

Szafy na wymiar pod schodami mogą być więc różnej wysokości, głębokości, a przy optymalnym wykorzystaniu przestrzeni jaką dysponujemy może być ona naprawdę pojemna. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w nowoczesnej aranżacji wnętrz, jak w tradycyjnym stylu. Drzwi takiej szafy, jak i cała jej konstrukcja wykonywane są na wymiar. Możemy się zdecydować na drzwi docięte do kąta schodów, jak i zakończone pionowymi krawędziami.

Szafa pod schodami w domu, który urządzamy nowocześnie powinna maksymalnie licować ze schodami, dobrze, gdy jest koloru jasnobrązowego, wówczas dobrze zespala się wizualnie z podłogami drewnianymi. Możemy taż zastosować szafę w kolorze białym, wówczas mniej rzuca się w oczy. W przypadku tradycyjnej aranżacji wnętrza szafa pod schodami powinna być kolorystycznie i stylistycznie dopasowana do mebli w pomieszczeniu.

Zagospodarowanie przestrzeni pod schodami ażurowymi

Ciekawie można zagospodarować także przestrzeń pod schodami ażurowymi. Miejsca tego co prawda nie zabudujemy, możemy jednak ustawić pod nimi telewizor, biurko, czy też kominek ekologiczny. Gdy schody ażurowe są wysokie i przebiegają nad salonem może pod nimi znaleźć się fotel, barek i miejsce wypoczynku. Pod schodami ażurowymi dobrze wyglądać będzie także komoda.

Przedstawiliśmy kilka naszym zdaniem najciekawszych sposobów na zagospodarowanie przestrzeni pod schodami. Warto także zastanowić się nad tym, aby inspiracje połączyć, zwłaszcza w przypadku, gdy schody są wielobiegowe. Należy tylko pamiętać, aby poszczególne rozwiązania zastosować w jednolitym stylu.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
281 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *