Architektura

Zakres prac związanych z tworzeniem projektu budynku biurowego

• Zakładki: 22


Na sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa wpływ ma wiele czynników, a wśród nich miejsce, w którym realizowane są obowiązki zawodowe. W przestrzeniach nowoczesnych dobrze doświetlonych i ergonomicznie urządzonych pracownicy czują się komfortowo, a komunikacja między nimi staje się płynniejsza. Wygląd i wyposażenie biura to także wizytówka firmy, dlatego warto poświęcić czas i energię na wybór najlepszego projektu architektonicznego.  Najlepiej powierzyć to zadanie specjalistom, którzy nie tylko stworzą projekt budynku biurowego, ale też wesprą inwestora na pozostałych etapach budowy.

Cechy, jakie powinien mieć projekt budynku biurowego

Budownictwo biurowe i użytkowe posiada inne cechy niż budownictwo mieszkalne. Wymaga ono wdrożenia zoptymalizowanych rozwiązań projektowych, które przekładają się na ogólne koszty inwestycji. Zazwyczaj bowiem przedsiębiorcom zależy na ich redukcji, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej jakości i standardów BHP. 

Projekt budynku biurowego musi być zindywidualizowany, dopasowany do potrzeb użytkowników i wymogów konkretnej branży. Dlatego architekci uwzględniają w nim:

  • wygodne biura lub przestronny open space,
  • sale konferencyjne i szkoleniowe,
  • zaplecze socjalne i gastronomiczne,
  • przestrzeń magazynową,
  • poczekalnie, miejsca spotkań z kontrahentami.

Cały obiekt, aby spełniał wymogi nowoczesnego, energooszczędnego budownictwa, musi powstać z wykorzystaniem aktualnych technologii. Coraz więcej inwestorów decyduje się zatem na przyjazne środowisku, a zarazem ekonomiczne systemy – fotowoltaikę czy rekuperację. Warto wspomnieć, że takie działania pozytywnie wpływają na wizerunek firmy i CSR.

Analizy związane z projektem budynku biurowego

Nowoczesne biuro

Firmy, które zajmują się tworzeniem kompleksowych projektów budynków biurowych, planują inwestycje, analizując przy tym jej otoczenie. To bardzo istotne dla układu przestrzenno-funkcjonalnego oraz bryły nowo powstającego obiektu. Na tym etapie liczy się:

  • analiza MPZP oraz warunków zabudowy,
  • skomunikowanie działki i dostępność mediów,
  • źródła hałasu i zanieczyszczeń znajdujące się w sąsiedztwie,
  • jakość gleby i występowanie wód gruntowych / powierzchniowych,
  • możliwość zagospodarowania terenu, wykonania zjazdów, parkingów, wykorzystania obecnej zabudowy.

Analiza otoczenia jest bardzo istotna dla planowania formy budynku, jego wysokości, metrażu czy orientacji względem stron świata.  Bryła projektowana jest nie tylko z uwzględnieniem nowoczesnych trendów architektonicznych, ale też dla dobrej akustyki wnętrz, optymalnego nasłonecznienia czy wentylacji. To wraz z efektywnością wykorzystania powierzchni użytkowych wpływa na późniejszy komfort i koszty eksploatacji obiektu.

Zakres współpracy przy projekcie budynku biurowego

Tworzenie projektu budynku biurowego zakłada uwzględnienie wielu ważnych aspektów, dlatego zadanie najlepiej zlecić fachowcom. Architekci specjalizujący się w tej dziedzinie oprócz analizy przestrzennej i stworzenia projektu pomagają inwestorom w uzyskaniu uzgodnień, opinii, pozwoleń na budowę. Dla wizualizacji swoich pomysłów i skonfrontowania ich z wizją inwestora tworzą trójwymiarowe projekty koncepcyjne zagospodarowania terenu dla rozmaitych branż.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Archifox

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
14 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *