Różne

Zalety posiadania rekuperacji

• Zakładki: 34


Rekuperacja to szczególny system wentylacji, w którym mechanizm działania nie opiera się na naturalnych procesach wykorzystujących fizyczne właściwości powietrza, lecz na wentylacji mechanicznej. Takie rozwiązanie posiada wiele zalet, dlatego jest coraz częściej stosowane w nowoczesnym budownictwie.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiwaniem ciepła

Obecnie jako jedną z najczęściej wymienianych zalet rekuperacji wskazuje się oszczędność, związaną z wydatkami na ogrzewanie. Mimo iż instalacja systemu jest początkowo droższa niż instalacji grawitacyjnej, to w dłuższej perspektywie czasu rozwiązanie jest korzystniejsze. Pozwala bowiem zmniejszyć wydatki. Jest to możliwe dzięki zastosowanej technologii, umożliwiającej odzyskiwanie ciepła. Klasyczna wentylacja grawitacyjna zapewnia jedynie stałą cyrkulację powietrza, a jej skuteczność zależy m.in. od pogody czy pory roku. W tym przypadku nie ma możliwości regulacji czy wpłynięcia na stopień wentylacji. Inaczej wygląda kwestia w przypadku wentylacji mechanicznej. Przede wszystkim wbudowane w system urządzenie, tzw. rekuperator, wymaga dodatkowego zasilania, którego źródłem może być energia elektryczna. Ruch powietrza w tym przypadku jest wymuszony przez dwa wentylatory. Pierwszy z nich, tzw. wywiewny odpowiada za odprowadzanie zanieczyszczonego powietrza z wnętrza pomieszczeń, a drugi – nawiewny – wprowadza świeże i czyste powietrze. W tym przypadku możliwe jest kontrolowanie ilości powietrza dostarczanego i usuwanego. Co ważne, cyrkulacja nie jest zależna od czynników zewnętrznych, takich jak pogoda czy pora roku. W przypadku rekuperacji istnieje możliwość regulowania intensywności wentylacji. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne. Szczególnie gdy w domu znajduje się dużo osób, wówczas możliwość dostosowania rekuperacji do potrzeb bywa bardzo przydatna.

Mimo że o zaletach zastosowania rekuperacji mówi się najczęściej w kategoriach oszczędności, to specjaliści podkreślają, iż największą i najważniejszą zaletą wentylacji mechanicznej jest możliwość regulacji cyrkulacji powietrza.

Wskazując zalety rekuperacji należy podkreślić, że jest to sposób na to, by dostarczyć do wnętrza świeżego powietrza. Jest to możliwe dzięki znajdującym się wewnątrz rekuperatora filtrom. Ich zadaniem jest oczyszczenie powietrza nie tylko z zanieczyszczeń znajdujących się na zewnątrz, ale także z pyłków, czyli potencjalnych alergenów. Dlatego też zastosowanie wentylacji mechanicznej jest rozwiązaniem szczególnie docenianym przez alergików. Nowoczesna technologia pozwala zminimalizować kontakt z alergenami, wpływając korzystnie na samopoczucie.

Zamontowanie w domu wentylacji mechanicznej sprawdzi się doskonale także wtedy, gdy dom znajduje się w pobliżu ruchliwej drogi. Wówczas wietrzenie i otwieranie okien, a także wentylacja grawitacyjna mogą okazać się dość kłopotliwe, gdyż umożliwiają dostęp zanieczyszczonego powietrza do wnętrza domu. Rekuperacja dzięki filtrom pozwoli na oczyszczenie powietrza. Jednak w tej sytuacji dużą zaletą jest fakt, że dzięki temu, iż jest to system wymuszonej cyrkulacji, istnieje możliwość instalacji źródła poboru powietrza właściwie w dowolnym miejscu, np. od strony ogrodu, gdzie powietrze będzie na pewno dużo czystsze niż od strony ulicy.

Kiedy można zamontować rekuperację?

Mimo wielu zalet montaż rekuperacji nie zawsze będzie możliwy. Specjaliści podkreślają, że najlepiej pomyśleć o niej już na etapie projektowania oraz budowy domu. Wówczas jej instalacja przebiega bez problemów. W budynkach, które już zostały wybudowane może być to dość problematyczne, głównie ze względu na trudności w ukryciu kanałów w już wykonanej przestrzeni.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
15 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *