Różne

Jaki wpływ na zdrowie ma zbyt niska wilgotność powietrza w domu?

• Zakładki: 55

Chłodna i wietrzna pogoda każdego zmusza do poszukiwania schronienia, którym najczęściej jest dom. Zimą czas spędzany w domu znacznie się wydłuża i z tego powodu warto zwrócić szczególną uwagę na stan powietrza wewnątrz. Ważna jest nie tylko jego czystość, ale i wilgotność. Zbyt wysoka lub niska wilgotność powietrza może skutkować wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Należy więc zadbać o jej odpowiedni poziom. Jak to zrobić?

Prawidłowa wilgotność powietrza w domu

Czym tak dokładnie jest wilgotność powietrza? To procentowa zawartość cząsteczek wody w objętości powietrza. Wartość ta powinna utrzymywać się w granicach 40% i 60%. Taki poziom jest równie korzystny dla książek czy ubrań znajdujących się w domu. Warto wiedzieć, że temperatura oraz wilgotność są ze sobą ściśle powiązane. Gdy w danym pomieszczeniu panuje wysoka temperatura, zawartość pary wodnej w powietrzu powinna być niższa. Zapobiega to rozwojowi pleśni i grzybów. Optymalna temperatura w pomieszczeniu mieszkalnym wynosi od 20 do 22 stopni Celsjusza. W sypialni natomiast może przyjmować wartość 18 stopni.

Skutki zbyt niskiej wilgotności powietrza

O zbyt niskiej zawartości pary wodnej w powietrzu mówimy, kiedy spada ona poniżej 40% przy temperaturze powyżej 20 stopni Celsjusza. Jakie skutki może mieć niska wilgotność powietrza? Przede wszystkim stwarza idealne warunki do rozprzestrzeniania się alergenów, które w suchym powietrzu zdecydowanie łatwiej się unoszą. Przy niskiej wilgotności znacznie zmniejsza się odporność na infekcje, a skóra oraz śluzówki ulegają wysuszeniu. W konsekwencji prowadzi to do podrażnień oczy lub gardła. Suche powietrze w domu przekłada się także na problemy dermatologiczne, samopoczucie i jakość snu. Wynikiem zbyt suchego otoczenia są problemy z koncentracją, bólami głowy czy osowiałością.

Wilgotność powietrza w domu z rekuperacją

Mieszkańcy domów z zamontowaną rekuperacją również mogą skarżyć się na zbyt suche powietrze. Powodem jest wykraplanie się wilgoci z nawiewanego do wnętrza powietrza. Proces ten usprawnia pracę wymiennika, ale skutkuje obniżoną zawartością pary wodnej w otoczeniu. Jak temu zaradzić? Można zastosować obrotowy wymiennik, użyć wymiennika entalpicznego lub zainwestować w dodatkowy nawilżacz pokojowy. Rekuperator z wymiennikiem entalpicznym dzięki specyficznej budowie umożliwia odzyskanie do 60% wilgoci z wywiewanego powietrza. Wymiennik obrotowy natomiast sprawia, że nawiewane i wywiewane powietrze przepływa po tej samej powierzchni. Pozwala to na odzysk nie tylko ciepła, ale i wilgoci.

W zimnych miesiącach przy częstszym przebywaniu w domu warto zwrócić uwagę na to, by w pomieszczeniu zachowana była optymalna wilgotność powietrza. Jest to możliwe również w domach, w których zamontowany jest system rekuperacji.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Centrum Rekuperacji.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
173 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *