Zastosowanie nowoczesnych materiałów o odpowiedniej specyfikacji umożliwia prowadzenie pewnych prac budowlanych nawet podczas zimy. Należy jednak zaznaczyć, że nie zawsze warunki zimowe umożliwiają prowadzenie prac budowlanych.
Ponadto nie wszystkie prace budowlane można wykonywać w zimowych warunkach atmosferycznych, ponieważ mogą one bardzo źle wpłynąć na konstrukcję budynku. Podpowiadamy, jakie prace przy budowie domu, w jakich warunkach, przy użyciu jakich materiałów można prowadzić zimą. Zwracamy także uwagą na to jakich prac pod żadnym pozorem nie można wykonywać zimą, a także jak należy zabezpieczyć budowę domu na zimę. Zapraszamy do lektury.
Zewnętrzne prace budowlane, które można prowadzić zimą
Nie zaleca się w zdecydowanej większości przypadków prowadzenia zewnętrznych prac budowlanych, gdy panują zimowe warunki atmosferyczne. Specjaliści zalecają prowadzanie jedynie wewnętrznych prac budowlanych – wykończeniowych.
Lecz współcześnie na rynku dostępne są materiały budowlane o specyfikacji, która umożliwia prowadzenie prac zewnętrznych, w tym również tzw. mokrych nawet w bardzo zimne dni. Wśród materiałów o takiej specyfikacji wymienia się np. zaprawy mrozoodporne, które posiadają dodatki przyśpieszające wysychanie. Z ich zastosowaniem można zimą wykonać ocieplanie i tynkowanie elewacji.
Jednak nawet z użyciem tych specjalnych – dedykowanych do warunków zimowych materiałów, trzeba bezwzględnie brać pod uwagę aktualne i prognozowane warunki atmosferyczne. Minimalna temperatura powietrza pozwalająca na zastosowanie tych materiałów to 5°C. Jeśli prace mokre prowadzone są w niższej temperaturze, istnieje ryzyko przemrożenia tynku, co poskutkuje przebarwieniami czy nierównościami. Na rynku dostępne są również zaprawy, które umożliwiają wiązanie w temperaturach do -10°C. Podczas wysokich mrozów budynki można ocieplać metodą lekką suchą – okładzinę elewacyjną przyczepia się mechanicznie.
Prace, które można prowadzić zimą to malowanie tynku – jednak należy to wykonywać tylko i wyłącznie w temperaturach plusowych. Malowanie tynków zewnętrznych podczas zimy powinno się odbywać z zastosowaniem farb ze specjalnymi dodatkami przyśpieszającymi schnięcie.
W przypadku drewnianych domów modułowych z przygotowanych wcześniej, gotowych prefabrykatów, prace budowlane można wykonywać w zasadzie przez cały rok, w tym także zimą. Jednak istnieje tu pewne ograniczenie, a mianowicie prace ziemne, których pod żadnym pozorem nie można prowadzić zimą. O tym zagadnieniu szerzej w dalszej części artykułu.
Wewnętrzne prace budowlane – wykończeniowe zimą
Jeśli chodzi o wewnętrzne prace budowlane – wykończeniowe, zimą można je wykonywać wszystkie. Planując budowę własnego domu jednorodzinnego, warto więc zimę poświęcić na wykończenie wnętrz domu. To czas na takie prace we wnętrzu domu jak np.:
- wykonanie instalacji, w tym elektrycznej;
- budowa ścian działowych;
- wykonanie wylewek i sufitów;
- ułożenie posadzki, glazury i terakoty;
- tynkowanie ścian wewnętrznych;
- montaż sanitariatów.
Jednak wnętrza domu podczas tych prac muszą być utrzymane w odpowiedniej temperaturze – przynajmniej 15°C. Taka temperatura zapewnia prawidłowe wiązanie i wysychanie materiałów.
Jakich prac budowlanych nie można wykonywać zimą?
Prace budowlane, których nie można prowadzić zimą, to przede wszystkim wszelkie prace ziemne. Zamarznięty grunt utrudnia prowadzenie wykopów. Jeżeli w wykonanych wykopach będzie zalegać śnieg, który w wyniku dodatnich temperatur będzie topnieć, będziemy mieć do czynienia z nadmiernym rozluźnieniem gleby. Wylewanie fundamentów w takich warunkach zupełnie mija się z celem. Zima to też czas, kiedy nie można budować ścian zewnętrznych murowanych, korzystając z tradycyjnych materiałów.
Jak zabezpieczyć budowę domu na zimę?
Rzadko kiedy udaje się wybudować dom w tradycyjnej technologii murowanej w okresie jednego roku z pominięciem zimy. Zatem nieukończoną budowę trzeba będzie zabezpieczyć na zimę – przed opadami śniegu i niskimi temperaturami. Zaniechanie zabezpieczenia przed zimowymi warunkami może poskutkować degradacją wykonanych dotychczas elementów domu. Sposób zabezpieczenia budynku na zimę zależy od tego na jakim etapie jest jego budowa.
Stan zerowy domu bezwzględnie musi być ukończony przed nadejściem zimy
Prace ziemne oraz wylewanie fundamentów to czynności, których nie można rozpocząć, jeśli nie ma się pewności, że będą ukończone zanim nadejdzie zima. A gdy ten stan zerowy jest już ukończony, to wymaga on zabezpieczenia przed zimą. Zabezpieczenie to wiąże się przede wszystkim z faktem, iż fundament pozostawiony sam sobie na bardzo niskie temperatury, na skutek zamarzania w wody w gruncie, będzie ulegać wysadzaniu. Fundamenty wykonuje się zatem przy użyciu materiałów mrozoodpornych. Również taki stan zerowy należy odpowiednio zabezpieczyć. Może to być np. okrycie słomianymi matami, inne rozwiązanie to okrycie płytami ze styropianu, a następnie rozwinięcie na nich folii – całość przytwierdza się do podłoża. Przed mrozem zabezpiecza się także podejścia instalacyjne i otwory na schody.
Zabezpieczenie przed zimą niedokończonego dachu
Najlepiej, jeśli prowadząc budowę domu, przez nadejściem zimy jego dach jest już gotowy. Jednak zdarza się się, że np. z powodu braku czasu na ukończenie prac lub z innych przyczyn dach nie może buć ukończony przed nadejściem zimy. W takim przypadku gotową już więźbę należy pokryć sztywnym – prowizorycznym poszyciem, który wykonuje się z desek lub z płyt OSB. Natomiast na całości układa się papę. Tak samo należy postąpić, aby osłonić strop na ostatniej kondygnacji domu.
Stan surowy otwarty przed zimą – tymczasowe zamknięcie
Stan surowy otwarty domu – to gotowe jego ściany i stropy konstrukcyjne, kominy, a także schody, lecz otwory okienne i drzwiowe wciąż są bez stolarki. Zabezpieczenie budynku na takim etapie to przede wszystkim zakrycie tych otworów w murach – przybija się deski lub płyty drewnopochodne. Dobrą zasadą jest też użycie folii budowlanej, którą rozpina się na wcześniej przygotowanych ramach. W związku z tym, że budynek powinien się wietrzyć od środka, tymczasowe zamknięcie stanu surowego otwartego nie powinno być zbyt szczelne.
Dom w stanie surowym zamkniętym przed nadejściem zimy
Dom w stanie surowym zamkniętym to zdecydowanie najkorzystniejsza sytuacja zarówno dla inwestora, jak i dla budynku. Nie wymaga specjalnych zabezpieczeń, a we wnętrzu domu można prowadzić prace wykończeniowe, oczywiście przy zachowaniu odpowiednich warunków termicznych, o których wspomniano powyżej.
Dom wykończony – niezamieszkany zabezpieczenie przed zimą
Inną sytuacją, którą należy rozważyć jest dom gotowy, lecz jego właściciele nie zamieszkują tam z różnych powodów. Właściwe zabezpieczenie takiego domu powinno chronić go zarówno przed skutkami zimy, jak i przed złodziejami. W pomieszczeniach, które są wykończone lecz niezamieszkane powinna być utrzymywana temperatura w granicach około 10 – 14 °C. Przed nadejściem pierwszych mrozów, należy spuścić wodę z instalacji, gdyż w przeciwnym wypadku istnieje ryzyko pękania rur. Okna powinny być wyposażone w nawiewniki, a jeśli ich nie mają, to powinny być nieznacznie rozszczelnione na zimę. Aby zabezpieczyć dom przed kradzieżą, warto zainstalować alarm, powierzyć ochronę firmie lub wynająć stróża. Dobrym rozwiązaniem może być też wykupienie polisy ubezpieczeniowej.
W naszych szerokościach geograficznych zima uniemożliwia prowadzenie zdecydowanej większości prac budowlanych zewnętrznych. Jednak ten czas można poświęcić na wewnętrzne prace wykończeniowe lub na tylko wybrane prace zewnętrzne. W kontekście warunków atmosferycznych, bardzo ważne jest także zabezpieczenie budowy domu na zimę.
Marek Lont