Wysokie kondygnacje, czy to w mieszkaniach, czy w domach jednorodzinnych to idealne przestrzenie pod aranżacje z antresolą. Dzięki tym dodatkowym piętrom, półpiętrom można nie tylko powiększyć przestrzeń użytkową takich pomieszczeń, ale urządzić je w bardzo ciekawy sposób.
Antresola jest rozwiązaniem bardzo praktycznym. Najlepiej sprawdza się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z wysokimi kondygnacjami. Dzięki nim mamy możliwość wygospodarowania dodatkowej przestrzeni użytkowej. Rozwiązanie to sprawdza się szczególnie w mieszkaniach w kamienicach, w budynkach poprzemysłowych, które zostały zaadaptowane na cele mieszkalne, czyli w loftach, ale także w domach jednorodzinnych z wysokimi kondygnacjami.
Urządzamy salon z antresolą – podstawowe wskazówki
Salon z antresolą jest ciekawym, funkcjonalnym i modnym rozwiązaniem. Dużą zaletą jest możliwość dopasowania we wnętrzach urządzonych w sposób tradycyjny, w aranżacjach nowoczesnych, jak i tam gdzie chcemy połączyć elementy nowoczesne z tradycyjnymi. Kolejną często wymienianą zaletą pokoju z antresolą jest ich duża funkcjonalność – pozwalają na to, aby w małych, ale wysokich mieszkaniach uzyskać dodatkową przestrzeń użytkową, a takie mieszkania często można spotkać w kamienicach.
Wysokość pomieszczenia z antresolą
Zastosowanie antresoli w danym pomieszczeniu wiąże się przede wszystkim z jednym istotnym wymogiem – wysokością tego pomieszczenia. Przyjmuje się bowiem, że minimalna wysokość wnętrza, w którym można umieścić antresolę to 4,4 m. Takie parametry pozwolą na uzyskanie dwóch użytkowych przestrzeni z uwzględnieniem ich wysokości. W przypadku niższych wnętrz również można zastosować antresolę, jednak w takim przypadku górna jej część może posłużyć jedynie do spania. Wówczas minimalna odległość pomiędzy antresolą a sufitem powinna wynosić w granicach 1,2 – 1,5 m – jest to wysokość pozwalająca, aby móc komfortowo usiąść na łóżku.
Antresola – schody i balustrady, czyli kwestie bezpieczeństwa
Decydując się na antresolę, należy zastosować odpowiednie schody. Powinny one zapewniać bezpieczne i wygodne korzystanie z antresoli, być dopasowane do gabarytów i stylu pomieszczenia, a także być funkcjonalne. Na antresolę mogą prowadzić schody kręcone lub proste, muszą być oczywiście zaopatrzone w odpowiednią balustradę. Barierki lub balustrada powinni też zabezpieczać górną część antresoli. To wszystko musi zapewnić maksymalne bezpieczeństwo korzystającym z antresoli.
Oświetlenie salonu z antresolą
Kolejną kwestią, którą należy dobrze przemyśleć to właściwe oświetlenie salonu z antresolą. Warto zastosować kilka zupełnie niezależnych od źródeł światła, a każde z nich będzie odpowiadać za oświetlenie innej części pomieszczenia i będzie pełnić określone funkcje. Jako źródła światła warto zastosować:
- lampy sufitowe – można je zawiesić w różnych strefach salonu z antresolą – na suficie nad strefą bez antresoli i w strefie pod antresolą;
- lampy stojące, podłogowe – sprawdzą się we wszystkich przestrzeniach jako dodatkowe źródło światła;
- lampki nocne, kinkiety, lampki biurkowe – do oświetlenia wybranych miejsc w zależności od ustawienia mebli i funkcji pełnionych przez poszczególne fragmenty antresoli.
W przypadku salonu z antresolą ważny jest też dostęp do światła dziennego. W pomieszczeniach o sporych wysokościach często są wysokie okna. Dobrze, aby we właściwy sposób je udekorować, a jednocześnie nie przeszkadzać światłu dziennemu w oświetleniu salonu. Sprawdzą się tu długie firany oraz zasłony, sięgające od góry do podłogi. W związku z tym doskonale sprawdzą się np. ażurowe albo szklane barierki, które nie będą blokować dostępu do światła dziennego.
Aranżacje salonu z antresolą
W przypadku salonu z antresolą aranżacja takiej przestrzeni może być o tyle trudniejszym wyzwaniem, że pozornie otrzymujemy dwie niezależne przestrzenie, choć cały czas jest to jedno pomieszczenie. W salonie z antresolą warto zastosować takie meble jak:
- sofa;
- kanapa;
- fotele;
- stolik kawowy;
- ława;
- regał na książki.
Aranżacja salonu z antresolą może wiązać się z jednym mocnym akcentem kolorystycznym, który będzie spajać górną i dolną część pomieszczenia. Antresola daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych, co warto wykorzystać. Najciekawsze sposoby na zaadaptowanie górnej części antresoli to np.:
- sypialnia – zdecydowanie najczęściej stosowane rozwiązanie
- pokój dzienny – przestrzeń górna może być miejscem do spożywania posiłków, na spotkań rodzinne i ze znajomymi;
- domowe biuro, gabinet, pracownia – można urządzić tam biuro domowe lub gabinet, pracownię malarską lub rzeźbiarską, miejsce gdzie można poświęcić się swojemu hobby lub wykonywać pracę;
- sala zabaw, pokój multimedialny – to idealne miejsce do grania w gry telewizyjne, czy planszowe, do oglądania telewizji oraz innych rozrywek.
Jakie są najważniejsze zalety salonu z antresolą?
Jako zalety salonu z antresolą wymienia się przede wszystkim możliwość wykorzystania przestrzeni wysokich pomieszczeń – otwarcie przestrzeni nie tylko w poziomie, lecz także w pionie. Antresola daje możliwość powiększenia przestrzeni użytkowej pomieszczeń. Wnętrza z antresolą mogą sprawiać wrażenie dużo bardziej przestronnych – można powiększyć optycznie taką przestrzeń. Kamienice z wysokimi kondygnacjami mogą sprawiać niekomfortowe wrażenie, że przebywamy w miejscu nieprzyjaznym czy niedostępnym. Antresola idealnie wypełnia taką przestrzeń i dzięki niej staje się ona znacznie bardziej przytulna.
Antresola pozwala na to, aby wysokie przestrzenie zaaranżowane zostały w sposób kreatywny i użyteczny, a jednocześnie przyjazny domownikom i przytulny. Sprawdza się w wysokich mieszkaniach w kamienicach, mieszkaniach w starych budynkach przemysłowych – loftach, mieszkaniach z wysokimi salonami, a także w domach z poddaszami i wysokimi pomieszczeniami.
Marek Lont