Urządzając sypialnię możemy pomyśleć o samodzielnym wykonaniu typowego łóżka drewnianego, np. takiego ze skrzynią. Własnoręczne skonstruowanie łóżka to jeden ze sposobów na dopasowanie jego rozmiaru, wysokości i wygląd do własnych potrzeb.
Łóżko drewniane można wykonać np. jako łóżko dwuosobowe, które umieścimy w sypialni, ale też jako łóżko jednoosobowe – np. dla dziecka. Podpowiadamy, jak samemu skonstruować łóżko drewniane – z desek lub płyty meblowej, a także łóżko piętrowe dla dzieci. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne wyzwanie – wystarczą chęci i zacięcie majsterkowicza.
Poradnik jak zrobić łóżko krok po kroku – od czego zacząć?
Samodzielne wykonanie łóżka powinniśmy rozpocząć od wykonania jego planu, określenia jego wymiarów, zgromadzenia narzędzi i materiałów. Łóżka dwuosobowe najczęściej występują w wymiarach: 60 × 200 cm lub 180 × 200 cm. Natomiast w przypadku łóżek jednoosobowych, optymalną opcją są wymiary: 100 × 200 cm. Wysokość górnej krawędzi łóżka zazwyczaj znajduje się około 40–50 cm nad podłogą.
Drewniane łóżko ze skrzynią – jak zrobić ramę?
Pierwszym etapem w wykonaniu drewnianego łóżka ze skrzynią, jak już mamy projekt, materiały i narzędzia, jest zrobienie jego ramy. Bardzo ważną rolę odgrywa tu środkowa poprzeczna belka, która będzie usztywniać całość naszej konstrukcji. Wykonując ramę, trzeba przyciąć deski do ustalonych wcześniej długości i przymocować do ramy ścianki boczne, które będą zakrywać skrzynię. Wszystkie elementy łączy się ze sobą przy użyciu wkrętów do drewna.
Wykonujemy nogi, zagłówek oraz dno łóżka
Jak rama naszego łóżka jest już gotowa, czas na wykonanie kolejnych jego elementów. Nogi łóżka można wykonać np. z odrębnego kawałka drewna albo z desek, które po połączeniu utworzą kształt litery „L”. Należy zwrócić uwagę na to, by w nogach od strony wewnętrznej była wycięta odpowiednia podpora pod ramę. Takie rozwiązanie sprawi, że odciążymy wkręty, a przede wszystkim całość konstrukcji meble będzie znacznie solidniejsza. To na jakiej wysokości będą kantówki, zadecyduje o tym jak będzie wysokość ramy łóżka. Musi się znajdować albo na tej samej wysokości co nogi, abo nieco niżej. Nie powinno się wykonywać takich konstrukcji, gdzie rama znajduje się nad nogami łóżka.
Przechodzimy teraz do kolejnego etapu – tworzymy zagłówek naszego łóżka. Dobrym rozwiązaniem jest użycie do tego celu płyty meblowej, oczywiście o odpowiednich wymiarach. Odpowiednio przyciętą płytę meblową na zagłówek trzeba przykręć do ramy i tylnych nóg. Teraz czas na wykonanie dna naszego łóżka. Ten etap rozpoczyna się od sporządzenia podpórki pod deski – na nich będzie leżeć materac. Należy przeciąć wzdłuż deskę o długości takiej jak bok ramy, a następnie przykręcić uzyskane w ten sposób deski do wewnętrznych stron każdego z boków. Na tak sporządzonym stelażu będziemy umieszczać deski – powinny one leżeć co kilka centymetrów od siebie, prostopadle do kierunku, w którym będziemy leżeć na łóżku. Zamiast desek można też użyć typowej płyty meblowej.
Jak wykonać pojemnik na pościel?
Chcąc wykonać łóżko, które będzie wyposażone w pojemnik na pościel, należy rozważyć wykonanie szuflad, które umieścimy pod tym meblem. To posłużą nam do przechowywania pościeli. Schowki na pościel – szuflady trzeba dobrze dopasować wymiarowo do otworów znajdujących się pod ramą. Nasze szuflady będą mieć formę prostych pudeł, a na dole będą zamontowane kółka meblowe. We frontowych ścianach tych skrzyń mocuje się uchwyty do otwierania.
Jak zrobić samemu łóżko z palet?
Własnoręcznie możemy też wykonać łóżko z palet, a także łóżko piętrowe. Wykorzystanie palet do tworzenia mebli jest w ostatnich latach bardzo popularne. Jak zatem wykonać taki mebel? Należy zbić ze sobą kilka palet mających takie same wymiary. Palety ustawia się poziomo obok siebie oraz pionowo jedna na drugiej. W ten sposób stworzymy ramę naszego łóżka. Kolejne dwie palety należy przybić pionowo – tak powstanie zagłówek. Teraz można już rozłożyć materac na naszym łóżku z palet.
Jak zrobić samemu łóżko piętrowe dla dzieci?
Aby wykonać drewniane łóżko piętrowe, na którym będą spać dzieci, należy postępować zgodnie z instrukcją wykonania typowego łóżka drewnianego. Należy jednak pamiętać o tym, że nogi powinny być wyższe i wynosić w granicach 160 – 180 cm. Na odpowiednich wysokościach w nogach – może to być np. 50 cm i 150 cm – trzeba wyciąć podpory pod ramy. Nie można zapomnieć o drabince, a także o zabezpieczeniach, które są konieczne na górnym piętrze łóżka.
Wykończenie łóżka
Po wykonaniu konstrukcji łóżka, należy dokładnie wyszlifować wszystkie elementy. Kolejny etap to zabejcowanie drewna – najlepiej, tę czynność wykonać dwukrotnie. Kiedy bejca już wyschnie, można ułożyć materac na naszym nowym łóżku i zacząć z niego korzystać.
Łóżko drewniane lub z płyty meblowej możesz zrobić samemu. Wystarczy trzymać się najważniejszych zasad i postępować zgodnie z instrukcją. Własnoręczne wykonanie mebla gwarantuje dopasowanie go naszych wymagań i oczekiwań. Lecz przede wszystkim daje mnóstwo satysfakcji, że poradziliśmy sobie sami z tym zadaniem.
Marek Lont