Architektura

Dom bez barier – czy powinien charakteryzować się projekt domu dla niepełnosprawnych?

• Zakładki: 108

Fundusze Europejskie są otwarte dla osób niepełnosprawnych.Bez barier” jest programem rządowym, dającym możliwość osobom niepełnosprawnym do brania udziału w różnego rodzaju projektach unijnych, a także realizowanie ich.

Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z funduszy europejskich oraz rozpocząć budowę domu. Oto czym powinien charakteryzować się projekt domu przystosowanego dla niepełnosprawnych.

Projekt domu, który kwalifikuje się do programu „Bez barier”

W zasadzie, do skorzystania z programu „Bez barier” nie ma konieczności wyboru projektu domu, który spełniałby określone wymagania. Warto jednak wybrać taki projekt, który będzie spełniał oczekiwania osób niepełnosprawnych zamierzających w nim zamieszkać. Dobrze, by poruszanie się po takim domu było w dużym stopniu ułatwione. W związku z tym warto skontaktować się z biurem projektowym i określić dokładnie potrzeby. Dzięki temu można dostosować dom jednorodzinny m.in. do stopnia niepełnosprawności danej osoby. Takie wymagania zawsze najlepiej rozpatrywać indywidualnie.

Czym powinien charakteryzować się dom dla niepełnosprawnych?

W naszym kraju zamieszkuje kilka milionów osób, będących w jakiś stopniu niepełnosprawnymi. Projekt Bez barier umożliwia postawienie domu jednorodzinnego, przystosowanego dla takich osób. Daje to możliwość ułatwienia członkom rodziny codzienne zmaganie się z całą przestrzenią budynku. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest więc przystosowanie domu dla użytkowania go przez osoby niepełnosprawne już na etapie przygotowania jego projektu.

Czym zatem powinien charakteryzować się dom przystosowany go użytkowania przez osoby niepełnosprawne? Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na takie aspekty jak:

  • podjazd przystosowany dla osoby niepełnosprawnej,
  • wyeliminowanie wszelakich utrudnień dla osób niepełnosprawnych,
  • zastosowanie rozwiązań przestrzennych umożliwiających swobodę oraz poczucie bezpieczeństwa osobom,
  • rezygnujemy z podestów oraz zróżnicowania poziomu podłogi,
  • usunięcie schodów i progów – to duże ułatwienie np. dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim – dobrym rozwiązaniem są zwłaszcza domy parterowe,
  • odpowiednia nawierzchnia w domu,
  • miejsce parkingowe dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Program unijny Bez barier – co warto o nim wiedzieć?

Każda osoba, kwalifikująca się do programu Bez barier, ma pełne prawo uzyskania wszelkich informacji na temat korzyści i możliwości, jakie z niego płyną. Informacje te dostępne są dla wszystkich osób z różnymi stopniami inwalidztwa. W związku z tym tłumaczone są na język migowy, transkrypcje tekstowe oraz audiodeskrypcje. Zatem wszelkiego rodzaju ograniczenia techniczne nie stanowią żadnej przeszkody, aby wziąć udział w tym projekcie unijnym.

Warto także zaznaczyć, że projektodawca ma możliwość przeznaczenia do 12 tysięcy złotych ma każdą jedną osobę. Dzięki temu można dopasować projekt domu do konkretnych potrzeb tej niepełnosprawnej osoby. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać ten fakt i zdecydować się na rozwiązania architektoniczne dostosowane pod swoje potrzeby.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
113 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *