Marokańskie wzornictwo coraz bardziej interesuje projektantów wnętrz. Towarzysząca krajowi aura tajemniczości, barwna, uwodząca zmysły egzotyka, odwaga wykorzystywania nasyconych kolorów, unikalnych tekstur i tkanin, geometryczne kształty – w szczególności sięgająca swoją historią aż do starożytnej Persji ogra (ogee) – sprawiają, że marokańskie projekty są wręcz magnetyzujące. Już wprowadzenie zaledwie kilku elementów dekoracyjnych do nowego lub istniejącego stylu projektowania jest ciekawym sposobem na ożywienie aranżacji i nasycenie jej nową energią. Marokański design szczególnie dobrze sprawdza się w nowoczesnych domach. Misternie zaprojektowane przedmioty z drewna i wręcz hipnotyzujące mozaiki budują zupełnie nowy rodzaj dramaturgii aranżacyjnej, sprawiając, że w pomieszczeniach eleganckich, ale jednak surowych, czuć duszę orientu i ten specyficzny klimat.
Pochodzenie marokańskiego wystroju
Marokański styl projektowania wnętrz, często opisywany jako tętniący życiem i uderzający, zyskał popularność na całym świecie w latach 60. minionego stulecia za sprawą podróżników i bogatych hipisów, którzy w swoich mieszkaniach odtwarzali elementy charakterystyczne dla domów mieszkańców Maroka. Położone między Europą a Afryką Maroko jest tyglem kulturowym, łączącym przeszłość i teraźniejszość, domem dla Berberów, Arabów, imigrantów z Europy i Afryki Subsaharyjskiej. Ta różnorodność znajduje odzwierciedlenie w stylu projektowania. Marokański wystrój łączy style z Francji, Portugalii i Hiszpanii (które zajęły terytorium Maroka, wprowadzając do marokańskiej sztuki i kultury więcej różnorodności) z silnymi wpływami śródziemnomorskimi, afrykańskimi, perskimi i islamskimi. Wnętrza utrzymane w żywych kolorach, dzięki tkaninom osadzonym na neutralnych ścianach lub połączeniu kolorowych ścian i barwnych tkanin, obfitujące w charakterystyczne zakrzywione łuki nie są przejawem szalonej fantazji. Elementy dekoracyjne i detale architektoniczne to przejaw kultury krajów, które miały wpływ na ukształtowanie się Maroka, sprawiając, że marokański styl projektowania pozostaje żywy i niepowtarzalny.
Czy marokański styl projektowania jest dla Ciebie?
Jeśli urok Maroka pokazany w „Casablance” czy też „Drodze do Marrakeszu” sprawia, że masz ochotę znaleźć się w tym bajkowym świecie i odkryć jego tajemnice, to odtworzenie tego klimatu we własnym domu będzie znakomitym pomysłem. Wnętrza w stylu marokańskim są nastawione na wygodę. Ten orientalny design nie zawiera ostrych linii i krawędzi. Komfort korzystania zapewniają meble o pluszowej tapicerce, poduszki podłogowe, niskie stoły, miękkie dywany, przytulne tekstylia i obecność roślin w dużych kolorowych doniczkach lub koszach. Nie bez znaczenia jest klimatyczne oświetlenie i otulające wnętrze zapachy. Wnętrze w stylu marokańskim może obejmować minimalistyczne lub maksymalistyczne podejście do projektowania. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z subtelną grą ornamentów, które przebijają ze wzorów umieszczonych na drewnie i filigranowej metaloplastyki. W drugim z eksplozją soczystych kolorów, która łączy się z geometrycznymi mozaikami. Jedno jest pewne, marokański wystrój wnętrz ma wiele pięknych elementów. Przyjrzymy się im w tym artykule.
Styl marokański. Jakich kolorów użyć?
Kolory Maroka są intensywne, soczyste i szlachetne. Tworzą połączenia niespotykane w kulturze europejskiej, które urzekają swą bajkowością. Aranżując wnętrze w stylu marokańskim, zainspiruj się krajobrazem wonnej krainy gór Atlasu. Pokój w stylu marokańskim może być przestrzenią ze ścianami pomalowanymi odcieniami błękitu, zieleni i turkusu, które wyłoniły się z otaczającego Maroko oceanu lub też czerwieni i pomarańczy nasyconych zachodem słońca. Znakomitym wyborem będzie jasny róż lub intensywny fiolet. W takiej przestrzeni nie może zabraknąć mebli z misternymi rzeźbieniami lub intarsją, kaskady poduszek w kontrastowych kolorach i przywodzących na myśl obrazy pustyni złota i srebra, które zamknięto w dodatkach. Jeśli zbyt duża dawka Maroka jest dla Ciebie trudna do przełknięcia, możesz powoli uwalniać moce orientu. Zaproś do wnętrza neutralną twarz bajkowego świata, skąpaną w kolorach ziemi. Jasne ściany, meble w kolorach piasku, beżu, odcieni kremu lub ciemnej szarości, miękkie w dotyku tkaniny, umoszczone na porozrzucanych na dywanie poduszkach – to elementy neutralnego marokańskiego wystroju.
Oświetlenie w stylu marokańskim – lampiony, świeczniki
Marokański klimat tysiąca i jednej nocy zamknięto w latarniach wykonanych z miedzi lub mosiądzu z elementami kolorowego albo witrażowego szkła. Wieszane na ścianach lub suficie znakomicie rozświetlają każde pomieszczenie, a migoczące kryształki tańczą na różnych powierzchniach, zapraszając obserwatorów na swoistego rodzaju spektakl. Wyjątkowe motywy na ścianie zapewnia również światło świec umieszczonych w ażurowych lampionach. W marokańskim stylu sprawdzają się także lampiony postarzane lub z ornamentami. Swój udział w malowaniu światłem mają duże lustra. Im okazalsze, tym lepsze. Najczęściej obramowane są kutym żelazem, rzeźbionym drewnem, charakterystyczną dla Maroka mozaiką lub biżuteryjnymi ozdobami. Dodają wnętrzom jasności, sprawiając, że pomieszczenie wydaje się większe. Światło odbijają także mosiężne lub miedziane tace, które umieszcza się zarówno na stolikach i szafkach, jak i pufach.
Zmysłowe zapachy Maroka
Maroko pachnie kwiatem pomarańczy, jaśminem, mieszanką piżma, kadzidła i dymu z utrzymującymi się tonami gorzkiego miodu i mięty. W marokańskim powietrzu wyczuwalne są zapachy takich przypraw jak szafran, cynamon, gałka muszkatołowa. By uzyskać idealnie wykończenie aranżacji wnętrza w stylu marokańskim, warto wzbogacić ją orientalnymi zapachami. W tym celu należy zaopatrzyć się w świece, kadzidełka i dyfuzory zapachowe. Pozwolą one stworzyć niezwykle przytulną atmosferę.
Berberyjskie dywany
Choć historia o Aladynie i latającym dywanie nie pochodzi z Maroka, to właśnie ten kraj kojarzy się z dywanami – nie tyle magicznymi, ile o magicznej umiejętności przyciągania oczu. Styl marokański i dywan to jedność, gdyż tradycja tkania uznawanych za najpiękniejsze na świecie dywanów ma już ponad 1000 lat. Orientalne dywany o wyróżniającym się wzornictwie i etnicznym kolorach znakomicie ocieplą nie tylko wnętrze w stylu marokańskim, ale również nowoczesne aranżacje. Arabski charakter przebija zarówno z kompozycji dywanów ułożonych warstwowo, jak i pojedynczego, grubego i puszystego dywanu, który miękko ugina się pod stopami i znakomicie czuje się w towarzystwie poduszek z frędzlami i tkanych koców. Jeśli nie planujesz całkowicie zanurzyć swojego wnętrza w Maroku, zdecyduj się na metodę małych kroków. Idealnym rozwiązaniem będzie dywan z marokańską koniczyną (arabeską), czyli czterolistnym kształtem (stąd w nazwie koniczyna), narysowanym kreską charakterystyczną dla ornamentów wschodnich.
Luksusowe meble
Poza intensywną paletą barw to właśnie marokańskie meble są jednym z wyznaczników tego orientalnego stylu. Od sof, puf, podnóżków, przez ręcznie robione stoły z drewna, na krzesłach skończywszy – wszystkie meble są umieszczone nisko nad ziemią, aby zapewnić komfort i odpoczynek. Podczas gdy większość marokańskich dekoracji jest barwna i intensywna, meble mają surowy wygląd, piękne nierówności, misterne rzeźbienia oraz intarsje z masy perłowej lub mozaiki. Tradycyjne meble wykonane w Maroku są wysokiej jakości i poza rzeźbieniami zawierają również elementy z kutego żelaza. Mogą być także ręcznie malowane.
Niezwykłe tkaniny
Chcąc wprowadzić odrobinę bliskowschodniego stylu do wnętrza, warto zamienić meble na niższe, bliżej ziemi, a drewno połączyć z miękką tapicerką – najlepiej z aksamitu lub jedwabiu. Marokański styl kocha tkaniny o misternych fakturach i hipnotyzujących wzorach, które są eleganckie. Hafty zawierają dużą ilość odcieni i drobnych, skomplikowanych detali. Tkaniny pokrywają niemal wszystkie powierzchnie. Spotykamy je bowiem na siedzeniach, stołach, podłodze, w oknach i na suficie. Tradycyjną kulturę Berberów reprezentują marokańskie koce ślubne, tkane z owczej wełny, bawełny i lnu przez berberyjskie kobiety w górach Atlasu Środkowego w północnym Maroku. Są one ozdobione setkami lustrzanych cekinów. Jeśli zawsze marzyłeś o łóżku z baldachimem, to styl marokański otwiera drzwi do realizacji tego pomysłu. Piękno tkanin podkreślają różne kompozycje, dodające kolejne warstwy tekstury. Co to oznacza? Poduszki nigdy nie występują same, dywany układają się na sobie, a wszelkie drapowania są jak najbardziej wskazane. Sznurki i frędzle pojawiają się zarówno przy zasłonach, jak i poduszkach.
Egzotyczne rośliny
Tropikalne rośliny, w tym bananowce, papirusy, drzewa papai, są nieodłącznym elementem marokańskiego wystroju wnętrz. Najczęściej umieszcza się je w dużych, glinianych doniczkach lub koszach z trawy uprawianej lokalnie.
Marokański kilim
Tkane z wełny, bawełny mieszanej z welurem, lnu lub sabry – roślinnego jedwabiu z włókien agawy – kilimy są ręcznie robioną tkaniną dekoracyjną, którą już od starożytności stosuje się do dekorowania podłóg i ścian. Znakomicie ocieplają wnętrze, przyciągając oko etnicznymi kolorami i geometrycznymi wzorami, a także podkreślają jego charakter. Naturalne niedoskonałości włókien i surowe wykończenie kilimu dodają mu uroku. Ta marokańska ozdoba we wnętrzach nowoczesnych sprawdzi się jako dekoracja powieszona na drewnianym drążku przymocowanym do ściany. Najlepiej pod kinkietem lub reflektorkiem, by światło mogło uwydatnić jego piękno.
Marokańska mozaika
Tworzenie płytek marokańskich, ułożonych w przeróżne wzory, to wielowiekowa tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Prawdziwy zellidż (inne zapisy to zellige, zillij oraz zellij) jest tworzony przy użyciu uświęconych tradycją metod przez rzemieślników zwanych mallems. W każdym typowym domu marokańskim wzorzyste podłogi lub kolorowe sufity kontrastują z bielą ścian (lub też jednolitością w przypadku ścian kolorowych). Jedna z prawd umieszczonych w Koranie głosi, że ludziom nie wolno przedstawiać obrazów Boga, samych siebie, ani nawet zwierząt, gdyż stawialiby się wówczas na równi ze Stwórcą, co jest niedopuszczalne i stąd obecność wzorów wyłącznie geometrycznych. Mnogość faktur, kształtów i kolorów sprawia, że jesteśmy w stanie stworzyć niepowtarzalne kompozycje, które sprawdzą się w łazience, kuchni i salonie. Marokański styl szczególnie mocno reprezentują mozaiki w kształcie koniczyny, tarczy, rybiej łuski i arabeski dover.
Barwna ceramika
Misy, miseczki, naczynia z masywnym stożkiem (tajine, tadżin), talerze, dzbanki, wazony, umywalka o żywych kolorach i głębokich wzorach. Marokańska ceramika to jeden z ważniejszych elementów dekoracji wnętrza w stylu orientalnym. Ręcznie robiona ceramika występuje zarówno w naturalnym kolorze gliny, jak i w barwach orientu.
Tapeta z koniczyną
Najprostszym i jednocześnie najtańszym sposobem na zaproszenie Maroka do wnętrza jest użycie tapety z marokańskim motywem. Najpopularniejszy z nich to wspomniana już marokańska koniczyna. Ten regularny motyw nie tylko łączy geometrię z elegancją, ale i wprowadza do wnętrza harmonię. Znakomicie komponuje się ze stylem eklektycznym.
M.Ś.