Z racji takiego, a nie innego położenia geograficznego sezon grzewczy w naszym kraju trwa kilka długich miesięcy. Oznacza to nieuniknione koszty związane z instalacją sytemu grzewczego, jego konserwacją i oczywiście zakupem opału. Zarówno w rodzajach pieców jak i gatunkach opału mamy spory wybór, a producenci prześcigają się w coraz to nowszych rozwiązaniach. Jaki rodzaj opału wybrać? Co będzie najkorzystniejsze dla naszej kieszeni i środowiska? Specjalnie dla Was przedstawiamy kilka możliwości dostępnych na rynku.
Drewno opałowe
Teoretycznie drewno opałowe jest zaliczane do odnawialnych źródeł ciepła, w praktyce odnawianie trwa przeszło pół wieku… Ten rodzaj opału stosuje się głównie do kominków, rzadziej do kotłów, w których możliwe jest tylko używanie drewna z drzew liściastych (żywica występująca w drzewach iglastych wymaga pieców skonstruowanych ze specjalnej stali).
Ekogroszek
To jedna z wariacji na temat węgla kamiennego. Powstaje w wyniku odpowiedniego przetworzenia wysokokalorycznego węgla, który odznacza się niską zawartością wody i niewielką ilością substancji niepalnych. Ekogroszku używa się do palenia w specjalnie do tego przeznaczonych kotłach. Należy jednak zwracać uwagę, aby producent ekogroszku był solidny i sprawdzony. Niestety na rynku nie brakuje trefnego paliwa, które może doprowadzić nawet do awarii kotła. Zaletą jest bezobsługowość takiego pieca – bez konieczności dokładania do pieca co kilka godzin.
Biomasa
Ten rodzaj paliwa pozyskuje się w wyniku swoistego recyklingu. Biomasa to nic innego jak resztki roślinne, chwasty itp. zebrane z powierzchni gleby. Jest to dość energetyczne paliwo, a z pewnością ekologiczne. Coraz częściej jako opał stosuje się także słomę kostkowaną.
Pellet
Jest to rodzaj opału zaliczany do biopaliw. Uzyskuje się go w procesie sprasowania trocin pod wpływem wysokiego ciśnienia. Po spaleniu pozostaje niewiele popiołu, który jest w pełni ekologiczny i może być użyty jako nawóz. Pellet można stosować zarówno w piecach retortowych (na przykład na zamianę z ekogroszkiem workowanym), jak i w wolnostojących piecykach na pellet.
Jak widzicie, wariantów opału jest sporo. Teraz musicie zastanowić się i przekalkulować, która z opcji jest dla Was najkorzystniejsza. W takim bilansie warto wziąć pod uwagę nie tylko czynnik finansowy, ale i ekologiczność wybranego opału. Przecież ostatecznie wszyscy oddychamy jednym powietrzem.
A Wy czym palicie w swoich piecach? Który z opałów polecacie, a którego byście więcej nie wybrali? Czekamy na Wasze opinie!
4 thoughts on “Taki mamy klimat – czyli czym ogrzać dom?”