Odnowienie starych schodów nie musi być ani skomplikowane, ani kosztowne. Jeśli Twoje schody straciły już swój dawny blask i wymagają odświeżenia, remont klatki schodowej może okazać się prostszy niż myślisz. Jednym z ekonomicznych sposobów na nadanie schodom nowego życia jest ich oklejenie laminatem. Dzięki użyciu odpowiedniego kleju i postępowaniu zgodnie z poniższymi wskazówkami, możesz przeprowadzić tę metamorfozę samodzielnie.
Dom z 1933 roku znalazł się w sytuacji wymagającej pilnego remontu. Nasze produkty przyczyniły się do jego kompleksowej odnowy. Prace renowacyjne schodów stanowiły jedynie część z szeregu zaplanowanych działań. Schody te pierwotnie pokryte były ciemnym, znacznie zużytym dywanem, który zdecydowano się zastąpić nowoczesnymi laminatami, nadając wnętrzu świeżego i nowoczesnego wyglądu.
Przed przystąpieniem do okładania starych schodów laminatem, warto rozważyć wybór odpowiedniego materiału.
Dostępnych jest wiele opcji laminatu, które mogą być stosowane do renowacji schodów. Alternatywnym rozwiązaniem są panele winylowe. Każda z tych opcji podłogowych posiada swoje specyficzne cechy, w tym wady i zalety. Laminat jest z reguły bardziej przystępny cenowo, jednak może być bardziej podatny na działanie wilgoci. Z kolei panele winylowe, choć często nieco droższe, charakteryzują się większą odpornością na wilgoć i plamy. Dodatkowym atutem laminatu jest jego grubość, która ułatwia montaż na nierównych powierzchniach.
Zacznij od usunięcia starych elementów schodów! Przygotowanie powierzchni jest kluczowe.
Na początku konieczne jest dokładne przygotowanie schodów, co oznacza usunięcie starych wykładzin dywanowych. Należy także pozbyć się wszelkich resztek starego kleju poprzez dokładne szlifowanie drewnianych powierzchni, a następnie dokładne oczyszczenie schodów.
Dopasowanie paneli do rozmiarów schodów
Przed rozpoczęciem układania laminatu, niezbędne jest precyzyjne zmierzenie i dopasowanie paneli do indywidualnych wymiarów każdego stopnia. W przypadku schodów o standardowych wymiarach wystarczające może okazać się użycie zwykłej miarki składanej. Dla schodów o niestandardowych kształtach i rozmiarach rekomendowane jest wykorzystanie szablonu kątowego, który umożliwi dokładne dopasowanie paneli.
3 porady o nas
1. Przy mierzeniu wysokości pionowej stopni istotne jest uwzględnienie grubości samego stopnia, odejmując ją od całkowitej wysokości, aby zapewnić dokładne dopasowanie.
2. Zostawienie jednomilimetrowej przerwy po bokach jest kluczowe, aby uniknąć tarcia paneli o ściany boczne, co mogłoby prowadzić do niepożądanych dźwięków skrzypienia schodów w przyszłości.
3. Niezależnie od tego, czy stopnie wydają się być identyczne, zawsze konieczne jest przeprowadzenie precyzyjnych pomiarów każdego z nich, szczególnie w kontekście starszych konstrukcji schodowych.
Przystępując do obłożenia starych schodów laminatem, kluczowym etapem jest aplikacja paneli przy użyciu odpowiedniego adhezyjnego środka. Niezbędny jest klej techniczny o zaawansowanych parametrach wytrzymałościowych i elastyczności, co ma za zadanie eliminację ewentualnych odgłosów skrzypienia schodów. Doskonałym wyborem w tym kontekście jest klej elastyczny polimerowy WEICON Flex 310 M 2 K, który charakteryzuje się kompletnym utwardzeniem od środka na zewnątrz, zapewniając trwałe połączenie nawet na rozległych obszarach.
Proces obłożenia schodów laminatem wymaga metodycznego podejścia, krok po kroku:
- Rozpoczynaj pracę od najwyższego stopnia, stopniowo przechodząc w dół.
- Zamontuj dyszę na tubie z klejem Flex 310 M 2 K i umieść ją w standardowym pistolecie do kartridży.
- Zignoruj i odrzuć początkowe 5-8 centymetrów wyciśniętego kleju, a następnie aplikuj go równomiernie na panel, najlepiej w formie wzoru przypominającego literę S.
- Za pomocą specjalistycznej szpatułki WEICON Contour Spatula Flexy można dodatkowo wyrównać warstwę kleju na całej powierzchni panelu. Przed użyciem zaleca się usunięcie perforowanych „zębów” z przedniego brzegu szpatułki.
- Przy montażu zaleca się kolejność: najpierw mocowanie stopnia, a dopiero później podstopnicy.
- Schody są gotowe do użytku już po upływie 60 minut od zakończenia prac.
Wykończenie
Jako element finalizujący prace, rekomenduje się montaż listew kątowych wzdłuż krawędzi, szczególnie tam, gdzie podstopnica łączy się ze stopniem. Do uszczelnienia spoin warto zastosować silikon WEICON Silicone A w odcieniu szarym, co zapewni estetyczne i trwałe wykończenie. Chemia techniczna, jaka została wykorzystana w tej pracy w całości dostępna jest w ofercie sklepu Pneumat., do którego serdecznie zapraszamy!