Wiele osób, które po raz pierwszy planują remont lub budowę domu, zadaje sobie pytanie: na jakie parametry warto zwrócić uwagę. Z całą pewnością, poza aspektem wizualnym budynku, znacznie ma jego izolacja. Chodzi o to, aby poszczególne pomieszczenia były ciepłe, a cała konstrukcja nie traciła energii. Najlepszym sposobem na zapewnienie właściwej izolacji jest wykorzystanie styropianu fasadowego. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów styropianu fasadowego, więc warto przyjrzeć się im bliżej przed zakupem. Jakie cechy produktu zasługują na szczególną uwagę? Do czego wykorzystać styropian elewacyjny?
Styropian elewacyjny – charakterystyka
Do najważniejszych parametrów styropianu elewacyjnego należą:
- wytrzymałość mechaniczna,
- gęstość
- i współczynnik przewodzenia ciepła λ.
Szukając idealnego rozwiązania, które zastosujemy podczas ocieplania budynku, warto wziąć pod uwagę każdy z nich.
Wytrzymałość mechaniczna styropianu fasadowego oznacza jego twardość i odporność na rozciąganie lub ściskanie. Taka cecha ma szczególne znaczenie, ponieważ jednym z głównych zadań styropianu elewacyjnego jest ochrona ścian budynku przed niszczeniem. Przyjęło się, że wytrzymałość mechaniczna styropianu fasadowego powinna być nie mniejsza niż 80, a nawet 100 kPa. Informację na ten temat można znaleźć na opakowaniu produktu.
Kolejną ważną cechą styropianu na elewacji jest jego gęstość. Określa się ją w kg/m3, a jej wartość jest uzależniona od lambdy (λ).
Symbol ten odnosi się natomiast do współczynnika przewodzenia ciepła. Im niższa wartość, tym lepiej, ponieważ lambda określa, ile energii cieplnej „ucieknie” z pomieszczeń na zewnątrz budynku. Ponieważ zakres λ jest szeroki: od 0,031 do 0,045 W/(mK), warto dokładnie przemyśleć rodzaj styropianu fasadowego, który chcemy wykorzystać.
Styropian elewacyjny grafitowy
Jest produktem gwarantującym najmniejszą utratę ciepła. Wybierając na przykład styropian grafitowy Styropmin Passive λ PRO 30 80, nie trzeba się martwić koniecznością montażu wielu warstw styropianu elewacyjnego. Dzięki dodaniu do podstawowego składu cząstek aluminium lub grafitu, grafitowy styropian elewacyjny ma współczynnik λ równy 0,031-0,033 W/(mK).
Styropian fasadowy kropkowany
Jest połączeniem styropianu białego i grafitowego. Jego cena plasuje się pomiędzy białym i grafitowym styropianem elewacyjnym. Podobnie jest z wartością współczynnika lambda. Stanowi kompromis w wyborze materiałów do renowacji lub budowy domu.
Biały styropian na elewację
Cechuje go najwyższy poziom współczynnika przewodzenia ciepła. Oznacza to więc, że biały styropian elewacyjny będzie najrzadziej wybierany do izolacji konstrukcji. Chcąc uzyskać taki sam efekt, jak w przypadku styropianu elewacyjnego grafitowego lub kropkowanego, będziemy musieli położyć kilka warstw jego białej odmiany. Spowoduje to nieestetyczne pogrubienie ściany.Artykuł powstał na podstawie opisów hurtowni styropianu Styro24.