Wnętrza

Antresola – sposób  na inteligentny wystrój

• Zakładki: 48

Niegdyś kojarzona ze starymi kamienicami antresola szybko stała się popularnym dodatkiem nowocześnie urządzonych domów. Ta pośrednia kondygnacja (półpiętro) maksymalnie wykorzystuje pionową przestrzeń, podnosząc atrakcyjność każdego wnętrza. Antresola stała się sposobem na nadanie wyrazu wnętrzom ze strzelistymi sufitami i inteligentny wystrój we wnętrzach, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, czy Ty też możesz być dumnym posiadaczem antresoli! Podpowiadamy również, jak ją zaaranżować.

Niezwykle łatwo zaaranżować piękny i funkcjonalny dom, gdy nie ogranicza nas przestrzeń. Co jednak mają zrobić ci, który, chociażby ze względów ekonomicznych, muszą zadowolić się czterema ścianami wpisanymi w miejski krajobraz? W domach z betonu nie ma wolnej miłości (jak śpiewała Martyna Jakubowicz), ale za to przy odrobinie wysiłku może być antresola. Projekty antresoli nie są przeznaczone wyłącznie do luksusowych willi czy też klimatycznych loftów, choć długo funkcjonowało takie przekonanie.  Tego typu rozwiązanie aranżacyjne wkroczyło do kompaktowych mieszkań, otwierając przed właścicielami niespotykane dotąd możliwości. Antresola pozwala na rozbudowę domu/mieszkania w zupełnie nowy sposób, myślenie nieszablonowe i uwalnianie pokładów kreatywności. Jedynym ograniczeniem jest wysokość sufitu.

Antresola: wysokość mieszkania

Zgodnie z przepisami antresolę stanowi górna część kondygnacji lub pomieszczenia, znajdująca się nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia, niezamknięta przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego jest wydzielona. Co to oznacza w praktyce? Konieczność respektowania przepisów, które jednoznacznie wskazują, jakie trzeba spełnić warunki, by móc w ogóle mówić o antresoli i stać się jej posiadaczem. Minimalna wysokość przestrzeni nad antresolą wynosi 2-2,2 m (1,9 m przy skośnym suficie), a pod nią co najmniej 2,4 m. Naturalnie istnieją odstępstwa od tej zasady.  Przestrzeń pod antresolą możemy wykorzystać na domowy schowek lub garderobę, wówczas wysokość dolnej części również można zmniejszyć do ok. 1,2 m. Jeśli na górze urządzimy miejsce do spania (również 1,2 m), to uwzględniając konstrukcję, potrzebujemy już tylko 2,6-2,7 m. By osiągnąć zamierzony efekt, musimy zachować umiar i równowagę między wnętrzem głównym a wprowadzoną antresolą.

Antresola: stalowa czy drewniana?

Odpowiedź na to pytanie to dylemat typu: lepszy będzie banan czy jabłko?  Każdy lubi coś innego i nie wszyscy mogą jeść to samo. Nasz gust, dopasowanie stylistyczne i wielkość wnętrza – to właśnie te czynniki wpływają na wybór materiału, z którego zbudowana będzie antresola. Te budowane w domach jednorodzinnych, które wznoszone są jednocześnie z całą konstrukcją domu, zwykle stawiane są na solidnym stropie, stanowiąc odrębną kondygnację, a co za tym idzie zapewniają większe możliwości kreacyjne.  Antresola w mieszkaniu może być zbudowana na legarach zakotwiczonych w ścianach budynku albo też oparta w całości lub częściowo na wspornikach pionowych.  Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by półpiętro w domu jednorodzinnym lub też mieszkaniu było z drewna albo stali. To naprawdę kwestia naszych upodobań.

Drewno znakomicie ociepla wnętrze, ale przy odrobinie nieuwagi może je zdominować. Drewniana antresola jest konstrukcją naprawdę solidną, która może nieco przytłaczać pomieszczenie. Czy tak się stanie będzie zależeć zarówno od wielkości pomieszczenia, jak i stylu, a w jakim je zaaranżowano. Stalowa antresola oczywiście również jest bardzo solidna, ale nieco paradoksalnie stal nadaje wnętrzom lekkości. Kompromisem będzie stalowa antresola, do której prowadzoną drewniane schody. Jeśli połączymy stal ze szkłem, otrzymamy naprawdę ciekawą aranżację, która sprawdzi się nie tylko we wnętrzu industrialnym. Oczywiście nie musimy ograniczać się do szkła, myśląc o materiałach wykończeniowych.

Antresola: zabezpieczenia

Nie będzie żadnym zaskoczeniem, że wszelkie konstrukcje nadziemne powinny być odpowiednio zabezpieczone, szczególnie gdy w domu są dzieci lub osoby mniej sprawne ruchowo. Solidne poręcze przy krawędzi antresoli oraz schodach lub balustrada to konieczność.  Nie bez znaczenia jest również właściwe oświetlenie. Wybór lamp będzie zależeć zarówno od wysokości antresoli, jak i przeznaczenia tej części domu.  W przypadku wysokiej antresoli w zasadzie możemy sobie pozwolić na każdy typ oświetlenia. Gdy antresola jest niska, musimy zrezygnować z wiszących lamp i żyrandoli, zastępując je lampami sufitowymi, kinkietami i wpuszczanymi oczkami LED.

Antresola: jak wybrać balustradę?

Nie ma się co łudzić, że znajdziemy uniwersalną balustradę, która będzie idealnie współgrać z wybranymi przez nas materiałami wykończeniowymi i jednocześnie pasować do wystroju wnętrza. To właśnie styl aranżacji wpływa na wygląd balustrady. We wnętrzach nowoczesnych lub minimalistycznie urządzonych często spotyka się balustrady szklane.  Doprawiają one odrobiną elegancji, a ponadto są ponadczasowe. Najlepiej sprawdza się szkło hartowane, które w przypadku rozbicia rozpada się na bardzo małe, nieostre kawałki. Warto zadbać, by balustrada wewnętrzna była ze szkła laminowanego, czyli zabezpieczonego specjalną folią. Dzięki temu odłamki rozbitej tafli nie rozsypią się po całym pomieszczeniu.

Wnętrza loftowe i industrialne kochają balustrady metalowe i drewniane, które nie tylko znakomicie się prezentują, ale i zapewniają więcej prywatności niż balustrada szklana. Są nie tylko trwałe, ale i łatwiejsze w utrzymaniu, gdyż nie widać na nich smug i odcisków palców.

Jeśli poszukujesz niecodziennych rozwiązań, możesz wykorzystać grubą linę, linkę stalową lub siatkę. W ten sposób łatwo przekształcisz antresolę w strefę zabaw lub minipark linowy.  Gęstość rozstawienia „szczebelków”, ich grubość, kolor oraz wzór, jaki będą tworzyć, to już kwestia Twojej wyobraźni.

Schody na antresolę

Myśląc o odpowiednich schodach do antresoli, a dokładniej ich kształcie, musimy wziąć pod uwagę przestrzeń, jaką dysponujemy i miejsce, do którego prowadzą. Jeśli nasza antresola ma być przestrzenią użytkowaną głównie przez dzieci, to wybór schodów z pewnością będzie uzależniony od temperamentu pociech i stopnia szaleństwa przeświecającego przeróżnym pomysłom.  Schody nie mogą być strome i muszą zapewniać komfort poruszania się między kondygnacjami. Na szczęście jest w czym wybierać.

Schody kacze

Zajmują niewiele miejsca, gdyż średnia szerokość stopni wynosi od 55 do 80 cm, a ich wysokość mieści się w przedziale 18-24 cm.  Cechą charakterystyczną takich schodów są odpowiednio wyprofilowane, naprzemienne wycinane, stopnie, które wymuszają sposób stąpania w musztrowym stylu, tj. lewa-prawa stopa.

Schody spiralne

projekt Simone Kennedy

Za sprawą swojej pionowej, strzelistej konstrukcji, wpisanej w rzut kwadratu również nie zajmują dużo miejsca. Dzięki szerokości stopni sięgającej nawet 100 cm zapewniają dużo lepszy komfort poruszania się niż schody kacze. Balustrada oplatająca całą konstrukcję zamyka bieg schodowy, czyniąc wchodzenie bezpiecznym. Schody spiralne bywają prawo- i lewoskrętne, a ich stopnie mogą przybierać różne kształty.

Schody policzkowe

Uznawane są za najbezpieczniejszy model schodów, po który szczególnie często sięgają właściciele niewielkich mieszkań. To rodzaj konstrukcji, w której umieszcza się stopnie w tak zwanych policzkach nośnych. Schody policzkowe wykonane są z dwóch wang (konstrukcyjny element nośny schodów, dokładniej belka, która znajduje się w centralnej części biegu schodów), pomiędzy którymi wmontowane są stopnie drewniane, metalowe lub z kamienia. Jeśli zdecydujemy się na schody z ażurowymi stopniami (bez podstopnic) i szklaną balustradę, odpowiednio podświetlając całość, uzyskamy naprawdę spektakularny efekt. Z kolei model z podstopnicami pozwala na odpowiednie zaaranżowanie i wykorzystanie przestrzeni znajdującej się pod konstrukcją. Ten typ schodów stwarza duże możliwości aranżacyjne.

Schody na konstrukcji centralnej

To rodzaj schodów drewnianych wyposażonych w jedną, osiowo umieszczoną belkę, która stanowi konstrukcję nośną dla schodów. Konstrukcja centralna może również występować w formie modułowej, wówczas szereg mniejszych elementów, skręconych ze sobą specjalnymi śrubami, tworzy całość. Stopnie mocuje się w górnej części konstrukcji, w specjalne przygotowanych podcięciach lub za pomocą metalowych płyt mocujących.

Drabina

W przypadku ograniczonej przestrzeni dobrym rozwiązaniem będzie drabina. Pozwala bezpiecznie wejść na antresolę, nie zajmując przy tym dużo miejsca.  Odznacza się lekką konstrukcją i łatwym montażem.

Jak urządzić antresolę?

Pięknie i po swojemu – to tak pół żartem, pół serio. Antresola obdarza nam możliwością stworzenia zarówno przestrzeni otwartej, przewiewnej, jak i zamkniętej, wręcz intymnej. W każdym przypadku jest sposobem na zaoszczędzenie miejsca lub też – jeśli nie musimy zaciskać metrażowego pasa – widowiskowym elementem aranżacji, który nadaje funkcjonalności przestrzeni, optycznie poprawia proporcje wnętrza i pozwala na realizację nawet najbardziej śmiałych pomysłów. Antresola może być wszystkim – od sypialni, miejsca do pracy, przez domową bibliotekę, kącik wypoczynkowy, pracownię artystyczną, pokój zabaw, na luksusowej łazience, tarasie pełnym roślin lub ogrodzie skończywszy. Najpraktyczniejszy rozkład mieszkania z antresolą to taki, gdzie na górze znajduje się sypialnia, a na dole kuchnia.

Antresola w małym mieszkaniu to rozwiązanie, dzięki któremu zyskujemy dodatkową przestrzeń – tak cenne dla nas metry – i sposób na ciekawy design. Jeśli zdecydujemy się na lekką, wizualnie nieprzytłaczającą wnętrza konstrukcję, wówczas antresola będzie niewątpliwą ozdobą takiej przestrzeni.  Mieszkanie z antresolą na poddaszu, czyli w miejscu, gdzie naturalnie występują skosy, wiąże się z koniecznością zainwestowania w meble o ciekawych kształtach, co również pozytywnie wpływa na estetykę wnętrza i jego odbiór.

Przeznaczenie antresoli może być naprawdę dowolne. Jeśli wstawimy wygodny fotel, sprzęt audio i video, stolik barek lub stolik kufer ze schowkiem na wino, a także zadbamy o klimatyczne oświetlenie, zyskamy prywatną strefę relaksu. Antresola znakomicie sprawdzi się w roli komfortowego, domowego biura, gdzie można w pełnym skupieniu oddać się pracy, jednocześnie kontrolując sytuację na parterze, gdzie czynnościom rekreacyjno-edukacyjnym oddają się dzieci.

Półpiętro to również idealne miejsce na pokój dla starszych dzieci, które mają już swoje tajemnice i robią wszystko, by strzec ich przed dorosłymi. Starszaki docenią możliwość kontrolowania położenia swoich opiekunów. Konieczność pokonania schodów, by dostać się  na górę, zapewni im cenne sekundy na właściwą reakcję. Antresola to znakomita przestrzeń na dziecięcą strefę zabaw, którą można przekształcić w całkiem fantazyjną fortecę.  Jeśli zamontujemy drabinkę i małą zjeżdżalnię otrzymamy plac zabaw. Możemy uczynić z antresoli domową minikawiarnię z fotelami i stolikiem kawowym, bibliotekę z czytelnią oraz garderobę.

Fot. Patmat

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
274 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *