Art nouveau bez wątpienia jest jednym z najbardziej dekoracyjnych i oryginalnych stylów obecnych w sztuce użytkowej, sztuce dekoracyjnej oraz architekturze. Wywodzi się z przełomu XIX i XX wieku, z okresu secesji. Koncepcja tego wyjątkowego stylu opiera się na pojawiających się w różnych formach motywach roślinnych, od charakterystycznych, giętkich i wijących się łodyg, aż po okazałe kwiaty. W okresie największej popularności, elementy stylu art nouveau można było zauważyć na elewacjach domów, meblach, a także biżuterii. Choć niekiedy budził kontrowersje, był na tyle wyrazisty, iż przetrwał do dziś. Oryginalny i czytelny niewątpliwie ma swój urok. Jak urządzić wnętrze w tym wyjątkowym stylu? Przekonajmy się!
Art nouveau i jego krótka historia
Zwrot „art nouveau” pochodzi z języka francuskiego i oznacza „nową sztukę”. Ten wyjątkowy kierunek artystyczny, który swoim zasięgiem objął zarówno sztukę użytkową, jak i dekoracyjną, a także architekturę, kształtował się na przełomie XIX i XX wieku. Stanowił on swoistego rodzaju kontrofensywę dla wpływów z poprzednich epok i był zachętą do otwierania się na nowe wyzwania. Szczyt największej popularności styl art nouveau osiągnął w 1890 roku, kiedy została otworzona w Paryżu światowa wystawa poświęcona mu w całości. Od tego momentu zachwyt nim nieustannie wzrastał. Stylem art nouveau zaczęto ozdabiać niemalże wszystko – od elewacji kamienic i budynków aż po… opakowania czekoladek. Najbardziej znanym przykładem sztuki użytkowej utrzymanym w tym wyjątkowym stylu jest wejście do paryskiego metra, które będąc w stolicy Francji, koniecznie trzeba zobaczyć.
To, co najważniejsze, czyli charakterystyczne cechy art nouveau
W art nouveau można odnaleźć wiele elementów inspirowanych sztuką Dalekiego Wschodu, dostrzec pragnienie odkrywania czegoś nowego oraz chęci zerwania ze znanymi formami. To bardzo dekoracyjny, mocno zdobny styl, w którym dominują wyraziste motywy roślinne. Ale to nie jedyne cechy art nouveau. Poza nimi kluczową rolę odgrywają również:
- subtelna, wręcz pastelowa kolorystyka;
- skomplikowane układy, wszechobecna asymetria i dekoracyjność;
- miękkie, giętkie i wijące się linie, których inspiracją są rośliny;
- oryginalne połączenia wzorów florystycznych z abstrakcyjnymi motywami;
- szklane, błyszczące powierzchnie.
W stylu art nouveau ulubionym materiałem projektantów jest szkło, ceramika, stal oraz szlachetne drewno. Wnętrza utrzymane w tym stylu są jasne, ciepłe i przytulne. Wyróżnia je bogata kolorystyka, jasne, pastelowe kolory, które często wzajemnie się przenikają, oraz tzw. ciepłe odcienie – złota, brązów, odcienie żółtego i pomarańczy. Tuż obok nich w aranżacjach pojawiają się też ciemniejsze barwy właściwe dla kamieni szlachetnych, takie jak granat, burgund, fiolet i głęboka zieleń.
Największą inspiracją stylu art nouveau pozostaje jednak świat natury, szczególnie różnorodna roślinność – wijące się rośliny, takie jak bluszcz, powój oraz trzcina, a także kwiaty – mlecz, róża, oset, nenufary, irysy i chryzantemy.
Wnętrze w stylu art nouveau – jak je stworzyć?
Ze względu na to, iż styl art nouveau jest mocno zdobny, oryginalny i nieco fantazyjny, przy tworzeniu aranżacji wnętrz nim inspirowanych warto wykazać się dużą dozą rozwagi. Łatwo bowiem zmienić z założenia elegancki, gustowny i stylowy salon w pomieszczenie, w którym klasę zastąpi przesyt, wszechobecny wizualny chaos i wrażenie przytłoczenia. Dlatego secesyjny total look może okazać się nie do końca trafionym pomysłem. Lepiej postawić na wyraziste akcenty umiejętnie wplecione w nowoczesny wystrój wnętrza. Mogą to być zarówno meble, jak i dywany, tapety ścienne, a także przeróżne funkcjonalne dodatki i dekoracje.
We wnętrzu nawiązującym swoim wyglądem do stylu art nouveau meble powinny być wykonane z materiałów najwyższej jakości – naturalnego drewna i szlachetnych tkanin, mieć faliste i lekko zaokrąglone linie, dzięki którym będą prezentować się lekko i finezyjnie. Ich uzupełnieniem powinny być oryginalne dodatki, np. efektowna lampa z motywem roślinnym, plakat utrzymany w stylistce charakterystycznej dla okresu secesji, okazałe lustro w zdobionej ramie czy też złote dodatki w postaci ozdobnych donic lub eleganckiej tacy.
Całość powinny uzupełniać pastelowe, jasne kolory. Aby dodać wnętrzom wyrazistość, można zdecydować się na mocniejszy akcent w postaci jednej ze ścian pomalowanej na intensywny kolor szmaragdowej zieleni, na której tle pięknie będą prezentować się złote dodatki lub też położenia na niej tapety z wyraźnie zaznaczonym motywem roślinnym lub orientalnymi elementami.
W sypialni wystrój w stylu art nouveau może uzupełnić kwiatowa pościel lub elegancka, luksusowa narzuta oraz nocne lampki z efektownymi abażurami i zdobionymi podstawami. W salonie zaś świetnie sprawdzą się ozdobne poduszki z jedwabiu lub wykonany z naturalnej wełny, ręcznie tkany, efektowny dywan ozdobiony motywem roślinnym. Każdy z tych elementów pomoże zaakcentować styl art nouveau i uprzytulnić piękne wnętrze, tworzące w nim kameralną atmosferę i niepowtarzalny klimat nawiązujący do okresu secesji.
Materiał powstał na zlecenie homelife.style