Znalezienie dobrego najemcy mieszkania nie jest łatwe. Niestety prawo polskie jest tak skonstruowane, że często chroni nawet dzikich lokatorów, a nie zabezpiecza właścicieli lokum. Dziś zastanowimy się, czy można bezpiecznie wynająć swoje mieszkanie i jak się do tego przygotować.
Prawa i obowiązki najemcy
Każdy najemca musi przestrzegać umowy. Przede wszystkim musi być ona tak przygotowana, by chroniła interesy obu stron. Najemca musi dbać o mieszkanie, jednocześnie w terminie opłacać czynsz. Problemem jest fakt, że eksmisja w przypadku rodzin z dziećmi jest niejako niemożliwa. Dlatego tak ważne jest dokładne sprawdzenie potencjalnego najemcy. A to wcale nie jest takie łatwe. Wyobraźcie sobie, że nawet 70% właścicieli mieszkań spotkało się z nieuczciwymi najemcami. Na szczęście zawsze możecie wynająć firmę zewnętrzną, która dokładnie prześwietli potencjalnych najemców, sprawdzi ich historię najmu, ale też możliwości finansowe. Przygotuje też dla Was ogłoszenie i zamieści na wybranych portalach. Warto wybrać taką, która dysponuje dedykowaną aplikacją do zarządzania najmem, a także wyznaczy opiekuna najmu. Dzięki temu możliwy będzie nadzór nad najmem nawet na odległość. W takim przypadku kontakty między najemcą a właścicielem mieszkania ograniczone są do minimum, co jest korzystne dla obydwu stron. W aplikacji najemca opłaca czynsz. Właściciel ma dostęp do informacji, czy opłaty są uiszczane zgodnie z terminem. Widzi również zgłaszane awarie i usterki. Jednak nie musi się nimi osobiście zajmować. Czytelny interface sprawia, że widoczne są naprawy po stronie właściciela oraz najemcy, a nawet postępy prac. Właściciel mieszkania może zlecić opiekunowi najmu skontaktowanie się z firmą, która przeprowadzi niezbędne prace. Obsługa najmu z poziomu aplikacji jest wygodna dla osób, które nie mogą być często fizycznie dostępne i szukają wygodnego rozwiązania, by móc zarabiać na najmie. Jeżeli zastanawiacie się, jak wynająć mieszkanie, to z pewnością pośrednictwo firmy z doświadczeniem na rynku nieruchomości i nowoczesną platformą cyfrową będzie niezbędne.
Co jeszcze warto wiedzieć przed wynajmem mieszkania?
Wynajmując mieszkanie i powierzając znalezienie najemcy firmie zajmującej się obsługą najmu, można ograniczyć ewentualne straty. Dewastacje mienia się zdarzają, a wykupienie przez wynajmującego ubezpieczenia OC daje większą gwarancję, że do takiej sytuacji nie dojdzie. Wynajęcie mieszkania może trwać nawet mniej niż 30 dni. Firma może zobowiązać się do znalezienia najemcy w krótkim terminie, co jest korzystne dla osób, którym zależy na czasie, np. z powodu konieczności wyjazdu do innego miasta czy kraju.