Wybór odpowiednich osłon okiennych jest kluczowy nie tylko dla estetyki naszego domu, ale również dla jego funkcjonalności. Rolety dzień noc, będące jedną z popularniejszych opcji, nie tylko zapewniają prywatność, regulują światło, ale również chronią przed nadmiernym ciepłem.
Aspektem, który często jest pomijany podczas wyboru tego typu produktów, jest ich odporność na blaknięcie pod wpływem słońca. Warto jednak poświęcić nieco czasu na sprawdzenie tego parametru, bowiem przełoży się to na możliwość dłuższej eksploatacji.
Jakie rolety są szczególnie narażone na blaknięcie?
Rolety dzień noc, podobnie jak inne elementy wystroju wnętrz, mogą wyblaknąć, jeśli są wystawione na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Intensywność tego procesu zależy od wielu czynników, w tym od materiału, z którego są wykonane osłony oraz od jakości pigmentów użytych do ich zabarwienia. Jak sprawdzić, czy wybrany przez nas produkt jest odporny na blaknięcie? Warto się dowiedzieć, czy rolety są wyposażone w dodatkowe powłoki ochronne, wydłużające żywotność tkanin i ich kolorów. Powłoki te działają jak filtr UV, zabezpieczając tym samym materiał.
Duże znaczenie ma także rodzaj tkaniny i jej jakość. Pod tym względem dobrze wypadają włókna poliestrowe, które są z natury bardziej odporne na działanie UV. Jeśli chcemy je umieścić na oknie, które jest silnie nasłonecznione, sprawdzą się dużo lepiej niż modele wykonane z naturalnych materiałów.
Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem rolet?
Należy mieć na uwadze fakt, iż ciemne rolety dzień noc mogą mieć tendencję do szybszego blaknięcia, ponieważ absorbują więcej światła, co może przyspieszać proces degradacji pigmentów. Jasne kolory, choć są zwykle mniej efektywne w blokowaniu światła, często są bardziej odporne na zmianę koloru pod wpływem promieniowania słonecznego. Aby sprawdzić, jaki jest poziom pochłaniania światła przez tkaninę, odszukajmy informacji o poziomie absorpcji wyrażanej symbolem A.