Budowa i remont

Dach blaszany – inwestycja na lata. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć jego montaż i jak przebiega malowanie dachu blaszanego

• Zakładki: 25

Rozwiązań budowlanych dostępnych na polskim rynku nie brakuje. Powstające w miastach i na wsiach domy różnią się od siebie wielkością i charakterem, jednak wszystkie łączy jedno – ich zadaniem jest zapewnianie bezpieczeństwa mieszkańcom. Odwiedzając tereny górskie, bez trudu natkniemy się na domy pokryte dachami z gontu. Na obrzeżach wielkich miast znacznie bardziej popularne są tradycyjne dachówki. Kolejnym rozwiązaniem jest wybór dachu blaszanego. Poznaj jego zalety i przekonaj się, jak przeprowadzić konserwację.

Dach blaszany – dlaczego warto?

Wybór dachu blaszanego z pewnością przypadnie do gustu wszystkim osobom, którym zależy na budowie domu w wyjątkowym stylu. Jeśli chcesz, aby Twoje „cztery kąty” wyróżniały się na tle innych domów, koniecznie pokryj go dachem blaszanym. Jego producenci oferują szeroką gamę kolorystyczną, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Poza tym dach blaszany może charakteryzować różna tekstura pokrywy. Oznacza to, że wzór widoczny na dachu zależy w dużej mierze od decyzji właściciela domu. W katalogach prezentujących pokrycia dachowe dostępnych jest wiele nowoczesnych i tradycyjnych rozwiązań.

Dachy blaszane charakteryzują się także stosunkowo dużą wytrzymałością. Wszystko zależy od rodzaju zastosowanego materiału. W przypadku blach z warstwą alucynkową, gotowy dach może służyć przez 30 – 50 lat, a wybierając najdroższą blachę miedzianą, mamy gwarancję komfortu nawet na kilka wieków.

Dach blaszany jest najczęściej wybierany w przypadku domów z widocznymi skosami. Zdarza się jednak, że blachą pokrywane są również całkiem płaskie powierzchnie. Wymaga to co prawda dodatkowej pracy, jednak dach blaszany wykazuje wyjątkowo dużą uniwersalność.

Główne wady dachu blaszanego

Jedną z najczęściej wymienianych wad dachów blaszanych jest niska izolacja akustyczna. Podczas deszczu lub silnego wiatru, blaszane elementy okazują się wyjątkowo hałaśliwe, a dźwięk ten dociera do wnętrza domu.

Poza tym blaszany dach nie do końca nadaje się do realizacji skomplikowanych projektów. Można co prawda pokryć nim wierzch bryły o rozmaitym kształcie, jednak wówczas będziemy się musieli liczyć ze znaczną ilością odpadów pozostałych po docinaniu materiału na wymiar.

Malowanie dachu blaszanego krok po kroku

Aby dach blaszany pełnił swoją funkcję jak najdłużej, warto o niego dbać i odpowiednio go konserwować. Jednym z podstawowych etapów tych prac jest malowanie dachu blaszanego. Na szczęście nie jest to proces skomplikowany, jednak należy się do niego odpowiednio przygotować.

Malowanie dachu blaszanego należy rozpocząć od usunięcia starej warstwy produktu i odtłuszczenia powierzchni. Istotne jest też dokładne doczyszczenie blachy. Następnie należy nałożyć i rozprowadzić wcześniej wybraną farbę po blaszanym dachu. Zaleca się stosowanie produktów dedykowanych konserwacji blachy, które zapewnią dachowi wieloletnią żywotność.

Na malowanie dachu blaszanego wybierzmy dzień z odpowiednią pogodą. Deszcze i niskie temperatury uniemożliwią odpowiednie schnięcie produktów, a zbyt duże działanie promieni słonecznych niepotrzebnie przyspieszą proces schnięcia i wnikania substancji aktywnych w blachę.

Artykuł powstał we współpracy z firmą SiD Coating’s.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
28 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *