Budowa i remont

Dlaczego warto mieć w domu oczyszczacz powietrza?

• Zakładki: 43

Na nasze codzienne samopoczucie ma wpływ bardzo wiele czynników. To czy dzień będzie dobry często zależne jest od długości i jakości snu, diety, intensywności pracy, a także powietrza jakim oddychamy. Mówiąc o czystości powietrza zazwyczaj mamy na myśli powietrze na zewnątrz. Zimą czujnie obserwujemy stan powietrza w naszych miastach, a gdy zawartość szkodliwych substancjo niebezpiecznie wzrasta unikamy aktywności na „świeżym powietrzu” i zakładamy maseczki antysmogowe. A jak chronimy się przed negatywnym wpływem zanieczyszczonego powietrza w domu? Najczęściej o tym nie myślimy, traktując bezrefleksyjnie nasze domostwa jako ostoję bezpieczeństwa. Tymczasem w naszych czterech kątach czyha na nas wiele niewidocznych zagrożeń. 

Co wpływa na jakość powietrza w domu? 

Należy na wstępie obalić mit, że wchodząc do domu i zamykając drzwi, przenosimy się magicznie do strefy czystego powietrza. W domach czasem jakość powietrza może być gorsza niż na zewnątrz – szczególnie gdy wentylacja jest niewystraszająca. Jedną z najbardziej szkodliwych substancji, która występuje w wielu domach jest formaldehyd. Ma on działanie rakotwórcze i zwiększa ryzyko chorób górnych dróg oddechowych. Spotykany jest w lakierach, farbach, klejach oraz w dymie tytoniowym. Nie brakuje też zagrożeń dla alergików – kurz, sierść zwierząt, a także roztocza mogą zaostrzać objawy astmy. Warto jeszcze wspomnieć o smogu, który wpuszczamy do pomieszczeń domu wietrząc mieszkanie (w przypadku wentylacji grawitacyjnej). Zły stan powietrza może powodować uczucie zmęczenia, być przyczyną kłopotów ze snem, a także powodować infekcje górnych dróg oddechowych. 

Jaki oczyszczacz powietrza do domu wybrać?

Mając na uwadze zdrowie wszystkich domowników – szczególnie tych najmłodszych lub cierpiących na alergię warto zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza. Urządzenie to inicjuje cyrkulację powietrza – w czasie tego obiegu powietrze dostaje się do wnętrza oczyszczacza i zostaje przepuszczone przez odpowiednie filtry.  Najczęstszymi różnicami pomiędzy oczyszczaczami jest ich wydajność, głośność pracy, a także dokładność oczyszczania powietrza. Najczęściej oczyszczacze powietrza wyposażone są w filtry wstępne, filtry z węglem aktywnym i filtry HEPA, wiele modeli posiada też funkcję jonizacji, co pozwala wyeliminować jeszcze więcej wirusów i bakterii. 

Artykuł powstał przy współpracy z CRsklep

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
8 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *