Ratowanie środowiska naturalnego oraz realne oszczędności w budżecie domowym zachęcają kolejnych inwestorów do budowania energooszczędnych domów. Zlecając wykonanie projektu energooszczędnego domu, a następnie jego realizację, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Jakie cechy posiada dom energooszczędny? I czy faktycznie budowa takiego domu się opłaca?
Mały dom – energooszczędny dom
Decydując się na budowę domu energooszczędnego, powinniśmy jego powierzchnię ograniczyć do minimum. Oczywiście nie zalecamy budowy zbyt małego domu, w którym czulibyśmy się niekomfortowo. Pamiętać jednak należy, że im większy dom postawimy, tym większe straty energii będzie on generował. Wskazany jest więc kompromis – połączenie funkcjonalności z energooszczędnością.
Jaką bryłę powinien mieć dom energooszczędny?
Nie tylko wielkość domu, ale i jego bryła ma znaczenie. Specjaliści zalecają, by dom budować na planie prostokąta. Bryła powinna być jak najbardziej zwarta, a rozkład pomieszczeń dokładnie przemyślany. Pomieszczenia mieszkalne, jak salon, sypialnie, łazienki czy kuchnia powinny znajdować się na południowej ścianie budynku, zaś pomieszczenia gospodarcze, garaż, kotłownię należy usytuować od strony północnej.
Zdecydowanie łatwiej zminimalizować utratę energii cieplnej w domach piętrowych. Ponieważ ciepło ucieka ku górze, w znacznej mierze do jego utraty dochodzi poprzez dach. Zmniejszając powierzchnię dachu, czyli decydując się na budowę domu piętrowego, zwiększamy szansę na zatrzymanie ciepła wewnątrz budynku. Zaleca się także stosowanie dachów jednospadowych, przez które ucieka najmniej energii cieplnej.
Okna w domu energooszczędnym
Ciepło w dużym stopniu ucieka przez okna, dlatego ich rozmieszczenie oraz rozmiar warto dokładnie przemyśleć. Dzięki rozplanowaniu salonu, sypialni czy gabinetu na ścianie południowej, możemy w tych pomieszczeniach pozwolić sobie na nieco większe okna. Będą one spełniały funkcję kolektorów słonecznych – wpadające przez szybę słońce będzie nagrzewać powietrze wewnątrz domu. Takie rozwiązanie nie zastąpi jednak nowoczesnego źródła ogrzewania.
Jeśli nie chcemy rezygnować z dużych okien, lepszym wyborem będą okna szerokie, a nie wysokie. W energooszczędnym domu okna nie powinny sięgać od podłogi po sufit. Warto także zainwestować w okna o mniejszym od standardowego współczynniku przenikania ciepła. Trzyszybowe okna z ramami profili wielokomorowych z wkładkami termoizolacyjnymi o współczynniku mniejszym niż 0,8 W/(m2K) odpowiednio zabezpieczą dom przed wyziębianiem.
Projekt oraz budowę domu energooszczędnego warto zlecić firmom, które mają doświadczenie w zakresie realizacji domów energooszczędnych i domów pasywnych. Wiodącą na polskim rynku firmę budowalną prowadzi Bartosz Wiśniewski Bydgoszcz. W kolejnej części artykułu opowiemy o tym, jak ważny jest wybór dobrej jakości materiałów przy budowie energooszczędnego domu. Zdradzimy także, jaki pułapki czekają na inwestorów, którzy zdecydowali się właśnie na energooszczędny dom.
Tagi: dom energooszczędny, jakie okna w domu energooszczędnym?, mała bryła energooszczędnego domu, Bartosz Wiśniewski Bydgoszcz
1 thoughts on “Dom energooszczędny – jak zbudować dom tani w eksploatacji? Cz. 1”