Kupno nowego domu czy zakup domu z rynku wtórnego? Inwestorzy przed podjęciem ostatecznej decyzji, muszą odpowiedzieć sobie na wiele pytań. Kupując dom, powinniśmy brać pod uwagę nie tylko czynniki finansowe, ale także opłacalność inwestycji w dłuższej perspektywie czasu. Dlaczego domy od dewelopera cieszą się coraz większym zainteresowaniem? Sprawdź, jakie są zalety i wady kupna nowego domu.
Domy od dewelopera – wady zakupu nowego domu
Wybierając między kupnem nowego, gotowego domu od dewelopera a zakupem domu z rynku wtórnego, należy uważnie przyjrzeć się wadom i zaletom inwestycji, które rozważamy. Z całą pewnością pierwszym czynnikiem, który będziemy rozpatrywać, będzie cena domu. Bezapelacyjnie domy od dewelopera są droższe od domów z rynku wtórnego. Ich cena różni się również od kosztów samodzielnej budowy domu. Mimo wszystko coraz więcej inwestorów decyduje się na kupno gotowego domu od inwestora.
Podpisując umowę z deweloperem, świadomie decydujemy się na najdroższą opcję, która jednak pozwoli zaoszczędzić nam dużo czasu i nerwów. To nie my będziemy musieli nadzorować firmę budowlaną, to nie my będziemy kompletować wszystkie zezwolenia, to nie my będziemy podejmować szereg innych decyzji i to nie my będziemy narażeni na podwyżki cen za materiały budowlane.
Do wad kupna domu od dewelopera możemy uznać także dłuższy czas oczekiwania. Kupując dom na rynku wtórnym, możemy liczyć na bardzo szybko finalizację transakcji. Jej czas uzależniony jest przede wszystkim od tego, jak szybko dostaniemy kredyt lub zgromadzimy potrzebne środki. Jeśli kupujemy dom od dewelopera, musimy liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania na możliwość zamieszkania w nim. Jednak nawet w przypadku podpisywania umowy na dom, którego budowa jeszcze się nie rozpoczęła, możemy być niemal pewni, że sami dom budowalibyśmy dłużej niż deweloper. Co więcej, udaje się czasami kupić od dewelopera dom, którego budowa jest już na finiszu.
Niektórzy boją się zawierać umowy z deweloperem. Zdarza się bowiem, że małe i nieznane firmy deweloperskie bankrutowały, a niektóre nawet oszukiwały inwestorów. Prawo coraz lepiej chroni prawa nabywcy, dlatego transakcje te stają się coraz bezpieczniejsze. Inwestor ma prawo żądać od dewelopera prospektu informacyjnego, a deweloper pod groźbą kary finansowej zobowiązany jest do podawania prawdziwych informacji w prospekcie. Ponadto umowę na kupno domu warto skonsultować z prawnikiem, który sprawdzi czy nie zawiera ona klauzul niedozwolonych i innych niekorzystnych dla inwestora zapisów.
Dlaczego domy od dewelopera cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów?
Inwestorzy dostrzegają coraz więcej zalet zakupu domu od dewelopera. Nie zraża ich wyższa cena, wiedzą bowiem za co płacą. A płacą nie tylko za zaoszczędzony czas, ale także za jakość. Deweloperzy korzystają z materiałów coraz lepszej jakości, chętnie też stosują nowoczesne rozwiązania, takie jak rekuperacje czy pompy ciepła. Trudno je znaleźć w starych domach, a montaż może okazać się problematyczny – i droższy niż w nowym domu. Lepsza izolacja cieplna i akustyczna zwiększa także komfort życia w nowym domu.
Nieocenioną zaletą kupna nowego domu jest jego świeżość – wszystko jest nowe, nieprzesiąknięte dymem papierosowym czy innymi nieprzyjemnymi zapachami. Również aranżacja wnętrza zależy tylko i wyłącznie od nas. Nie musimy dostosowywać się do ogólnej koncepcji poprzedniego właściciela domu lub liczyć się z dodatkowymi kosztami, związanymi z usuwaniem zbędnych elementów wykończenia domu.
Coraz więcej deweloperów pozwala także wprowadzać pewne zmiany w projekcie. Inwestorzy bezpłatnie mogą dostosować plan domu do swoich potrzeb i oczekiwań, oczywiście w ograniczonym wymiarze. Czasami jednak wystarczy jedna zmiana, by niedogodność przekuć w zaletę. Inwestorzy wybierający domy od dewelopera otrzymują także pełne plany obiektu.
Na domy od dewelopera decydują się przede wszystkim te osoby, które marzą o nowym domu, ale nie mają czasu na jego budowę. Bezpieczeństwo transakcji, wysoka jakość materiałów budowlanych oraz najnowocześniejsze systemy pozwalające znacząco ograniczyć koszty eksploatacyjne czynią z domów deweloperskich ogromną konkurencję dla rynku wtórnego.
Tagi: domy od dewelopera, dom jednorodzinny, rynek wtórny
1 thoughts on “Domy od dewelopera – zalety i wady kupna domu od dewelopera”