Budowa i remont

Hydrant wewnętrzny: element podnoszący bezpieczeństwo przeciwpożarowe budynku

• Zakładki: 40

Pożar to jedno z największych i najczęściej występujących zagrożeń w budynkach mieszkalnych, ale przede wszystkim komercyjnych, biurowych, produkcyjnych, magazynowych czy noclegowych. W celu jego zredukowania należy stosować środki ochrony przeciwpożarowej, do których zaliczamy nie tylko gaśnice, ale też hydranty wewnętrzne. Taki hydrant znacząco zwiększa szansę na ugaszenie pożaru lub ograniczenie jego rozprzestrzeniania do momentu przyjazdu służb ratowniczych. Funkcji, rodzajom i cechom hydrantów wewnętrznych przyglądamy się w naszym artykule.

Czym jest hydrant wewnętrzny?

Hydrant wewnętrzny to urządzenie, które w krytycznej sytuacji pozwala ugasić pożar rozprzestrzeniający się w budynku. Dzięki dużej wydajności i znacznemu przepływowi wody jesteśmy w stanie kontrolować nawet poważny pożar, zapobiegając zajmowaniu kolejnych pomieszczeń przez ogień i opanowując płomienie do momentu przyjazdu straży pożarnej. Tym samym można napisać, że hydrant wewnętrzny stanowi znakomite uzupełnienie dla gaśnic czy nawet automatycznego systemu przeciwpożarowego ze zraszaczami sufitowymi.

Hydrant wewnętrzny to relatywnie proste urządzenie, które składa się z węża z prowadnicą podłączonego do zaworu z wodą. Tutaj ważne jest to, aby na etapie montażu hydrantu zwrócić uwagę na ciśnienie wody zasilającej wąż – powinno być jak najwyższe, stąd zaleca się, aby hydrant montować w pobliżu zaworu głównego wody.

Rodzaje hydrantów wewnętrznych

Hydranty wewnętrzne dzielimy ze względu na średnicę wewnętrzną węża, którą podaje się w milimetrach. To, który rodzaj hydrantu należy zastosować w konkretnej instalacji zależy już od rodzaju budynku i tym samym od obowiązujących przepisów.

I tak:

  1. Hydranty wewnętrzne o średnicy węża wynoszącej 25 mm– są przeznaczone do obiektów zaliczanych do kategorii zagrożenia ludzi. Za przykład mogą posłużyć kina, teatry, szkoły, przedszkola, szpitale, hotele czy budynki biurowe.
  2. Hydranty wewnętrzne o średnicy węża 33 mm– stosuje się je przede wszystkim w garażach.
  3. Hydranty wewnętrzne o średnicy węża 52 mm– największe hydranty znajdują zastosowanie w budynkach przemysłowych, halach produkcyjnych czy magazynach.

To jest ważne:

Niezależnie od rodzaju budynku i tym samym hydrantu, należy pamiętać, że hydrant wewnętrzny musi zostać umieszczony na każdym piętrze obiektu i być wyposażony w wąż o takiej długości, jaka pozwoli objąć zasięgiem działania całą powierzchnię danej kondygnacji.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o hydrantach wewnętrznych?

Hydranty wewnętrzne różnią się między sobą nie tylko średnicą węża, ale także budową. Podstawowy podział sprowadza się do hydrantów ściennych oraz wnękowych. W ofertach producentów i dystrybutorów dostępne są także hydranty wewnętrzne w zestawie z gaśnicą.

Dodajmy jeszcze, że w hydrantach 25 i 33 mm stosuje się tzw. węże półsztywne, które są stosunkowo elastyczne, nie zaginają się, a tym samym są dużo łatwiejsze w użytkowaniu – szczególnie w stresowej sytuacji, jaką jest konieczność opanowania pożaru. Z kolei hydranty 52 mm zawierają węże płasko składane, które oferują dużo większą wydajność tłoczenia wody.

Gdzie można kupić hydrant wewnętrzny?

Hydranty wewnętrzne oferują przede wszystkim specjalistyczne sklepy z osprzętem PPOŻ i akcesoriami BHP. Jeśli nie masz takiego sklepu w swojej okolicy, to śmiało możesz kupić odpowiedni hydrant online.

Naszą rekomendację ma sklep internetowy marki SORBEX, czołowego dystrybutora hydrantów, gaśnic i innych akcesoriów z kategorii ochrony PPOŻ i BHP. SORBEX oferuje hydranty w szerokim wyborze średnic, konstrukcji i długości węży, a także m.in. stojaki do hydrantów wewnętrznych. Wszystkie produkty spełniają rygorystyczne normy jakościowe i mogą być stosowane na potrzeby profesjonalnej ochrony przeciwpożarowej budynków, w tym mieszkalnych, firmowych, użyteczności publicznej czy noclegowych.

Stojak wewnętrzny do hydrantu SORBEX
Zdjęcie: https://sorbex.pl/
comments icon0 komentarzy
0 komentarze
76 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *