Budowa i remont

Jak działa folia grzewcza?

• Zakładki: 40

Coraz więcej osób przekonuje się, że system ogrzewania oparty o folie grzewcze ma wiele zalet. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji warto wiedzieć, jak działa folia grzewcza i co należy zrobić, żeby takie ogrzewanie było efektywne. Zapoznaj się z poniższym tekstem!

Coraz więcej osób przekonuje się, że system ogrzewania oparty o folie grzewcze ma wiele zalet. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji warto wiedzieć, jak działa folia grzewcza i co należy zrobić, żeby takie ogrzewanie było efektywne. Zapoznaj się z poniższym tekstem!

Sposób działania folii grzewczej

Folia grzewcza jest rodzajem grzejnika, którego głównym elementem jest grzałka wykonana z mieszanki grafitu o odpowiedniej gęstości i proporcjach – tzw. matryca grzewcza. Pod wpływem oporu elektrycznego matryca grzewcza staje się źródłem długich fal podczerwieni. Ogrzewają one znajdujące się w pobliżu ciała stałe, od których ciepło rozchodzi się w otoczeniu. Więcej ciepła kumuluje się w elementach konstrukcyjnych i wyposażeniu pomieszczenia. Ciepło jest odczuwalne również wtedy, gdy powietrze jest jeszcze chłodne.

Folia grzewcza jest systemem zeroemisyjnym i niewymagającym wymiany, a więc w pełni ekologicznym. Montaż jest prostszy i tańszy niż w przypadku innych metod ogrzewania. Jest to również najbardziej ekonomiczna forma ogrzewania elektrycznego. Jednak o zapewnieniu użytkownikom właściwego komfortu cieplnego decyduje kilka czynników, takich jak stopień pokrycia powierzchni folią grzewczą, jej moc i położenie, ale również wielkość pomieszczeń, czy jakość termoizolacji budynku.

Gdzie można stosować folie grzewcze?

Jedną z istotnych zalet folii grzewczych jest szeroka gama zastosowań. W budynku można je wykorzystywać jako ogrzewanie podłogowe pod panele (panele laminowane, winylowe SPC, deska warstwowa), a także pod wylewkę anhydrytową lub cementową. Instalując system grzewczy pod wylewkę wykończeniem podłogi mogą być płytki ceramiczne, kamienne lub gresowe. Folia grzewcza może też służyć jako ogrzewanie ścienne (pod płytami g-k), sufitowe (w suficie podwieszanym pod płytami g-k), czy pod lustrem.

Przy zastosowaniu pokrycia powierzchni w przynajmniej 70% folią grzewczą może być ona jedynym źródłem ogrzewania nieruchomości. Folia grzewcza sprawdza się nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również biurach, budynkach użyteczności publicznej, szkołach i przedszkolach, szpitalach, kościołach, a także kontenerach, domach modułowych, czy na łodziach. Można ją też wykorzystywać w obiektach przemysłowych, takich jak hale i magazyny.

Zalety folii grzewczych

Folie grzewcze wyróżniają się niezawodnością i są systemem praktycznie bezawaryjnym. Wybierając wysokiej klasy modele, takie jak Heat Decor, masz pewność skutecznego działania bez usterek przez dziesiątki lat.

Montaż systemu ogrzewania podłogowego korzystającego z folii grzewczych jest nieskomplikowany i nie wymaga żadnych dodatkowych pomieszczeń, czy urządzeń, jak np. kocioł, czy rury. Zapewnia również większe bezpieczeństwo, bez ryzyka wybuchu, nieszczelności, zalania czy zaczadzenia. 


Dzięki termostatowi możesz precyzyjnie kontrolować temperaturę w poszczególnych pokojach, a także ogrzewać wybrane pomieszczenia w określonym czasie. Przy wyborze odpowiedniej folii grzewczej zwróć jednak uwagę na najważniejsze parametry – moc grzewcza, wymiary folii grzewczej oraz kształt matrycy grzewczej, jak również możliwość docinania folii grzewczej i szerokość obszaru cięcia (im mniejsza, tym ciepło będzie bardziej równomierne). Postaw na wysokiej jakości folie grzewcze Heat Decor!

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
160 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *