Kawalerka to dla wielu pierwsze mieszkanie na start. Jednak taka mała przestrzeń życiowa stawia wyzwania aranżacyjne przed jej mieszkańcami. Jednak dobrze planując wykorzystanie przestrzeni, oraz grę kolorów i świateł można ciekawie zaaranżować swoją garsonierę.
Urządzając garsonierę należy przede wszystkim wyjść z założenia, że jest to bardzo mała przestrzeń. Choć pozornie może się wydawać, że około 30 m2 to dla jednej lub dwóch osób zupełnie wystarczająca przestrzeń, to jednak jej zorganizowanie może stanowić trudne wyzwanie. Zwłaszcza, że zazwyczaj w jednym pomieszczeniu należy umieścić strefę wypoczynku, dzienną, jadalną, pracy i relaksu. Jednak wszystko w twoich rękach. Stosując się do poniższych zasad urządzisz swoją kawalerkę.
Kawalerka: charakterystyka pomieszczenia
Kawalerka, innymi słowy garsoniera to potoczna nazwa najmniejszego typu lokalu mieszkalnego. Kawalerka składa się z jednego pokoju, który posiada zazwyczaj aneks kuchenny. W skład kawalerek wchodzi również łazienka. Metraż tego typu mieszkania wynosi przeważnie w przedziale pomiędzy 25 a 40 m². Z racji niewielkich rozmiarów kawalerka przeznaczona jest z reguły dla osób, które nie posiadają rodziny, zwykle dla jednej lub dwóch osób.
Jak urządzić kuchnię w kawalerce?
Kuchnia w kawalerce może przybierać dwie formy:
- aneksu kuchennego (przede wszystkim w nowym budownictwie),
- oddzielnego pomieszczenia (zwykle w blokach z wielkiej płyty, często jako ślepa kuchnia, którą po wyburzeniu ścianki działowej można także przearanżować na aneks kuchenny).
Należy pamiętaj, że kuchnia w kawalerce powinna być nie tylko estetyczna, ale również pełna ergonomicznych rozwiązań. Jeśli chodzi o kolorystykę, w jakiej najlepiej jest urządzić kuchnię w garsonierze, to sprawdzą się kolory jasne – biel, beż oraz jasny szary. Powiększą one optycznie przestrzeń kuchni. Warto także zastosować jaskrawe dodatki kolorystyczne. Mogą to być np. zasłony, obrusy, czy elementy mebli – rozświetlą przestrzeń i nadadzą jej przytulnego charakteru.
Decydując się na wyburzenie ścianki łączącej pokój ze ślepą kuchnią – można uzyskać przestrzeń na barek, czy też blat roboczy. Kuchnia połączona ze strefą dzienną może mieć kształt litery „L” lub „U”. W takiej połączonej kuchni można również urządzić kącik jadalny. Aby optycznie powiększyć przestrzeń warto zastosować lustra.
Jak urządzić łazienkę w kawalerce?
W łazience, podobnie jak w kuchni, dobrze jest zastosować jak największą ilość luster. Dobrze wybrać jasne kolory z jaskrawymi dodatkami. Sprawdza się punktowe oświetlenie, duże płytki, błyszczące materiały oraz światło o odcieniu chodnym. Te proste triki pozwolą na optyczne powiększenie małej łazienki, a jej przestrzeń wyda się dużo jaśniejsza i bardziej przestronna.
W łazience w garsonierze warto postawić na sprzęty 2 w 1. Zwłaszcza, jeśli łazienka jest bardzo mała, praktycznym rozwiązaniem mogą się okazać urządzania wielofunkcyjne. Mogą to być np.
- pralko-suszarka,
- kolumna umywalkowa,
- wanna z funkcją prysznica.
Decydując się na prysznic, warto zastosować przesuwne drzwi prysznicowe zamiast otwieranych. Dobrym rozwiązaniem jest także płaski brodzik prysznicowy lub kabina bez brodzika. W łazience w kawalerce powinniśmy także zadbać o ergonomiczne zorganizowanie przestrzeni do przechowywania detergentów oraz sprzętów łazienkowych. Przydadzą się np. koszyki czy organizery.
Jak urządzić przestrzeń wypoczynkowo-sypialną w kawalerce?
W każdym mieszkaniu powinna zostać wydzielona przestrzeń wypoczynkowo-sypialna. Podobnie rzecz ma się w przypadku kawalerki, choć tutaj zadanie to stale się większym wyzwaniem ze względu na ograniczone miejsce. Nie jest to jednak zadanie niewykonalne. Jednym ze sposobów na wydzielenie w kawalerce przestrzeni sypialno-wypoczynkowej jest oddzielenie łóżka od pozostałej części pokoju niewysokimi meblami, najlepiej o nieco zaokrąglonych kształtach, które mogą posłużyć np. jako garderoba. W ten sposób rozdzielimy pokój na część dzienną i wypoczynkową.
Jakie oświetlenie wybrać do kawalerki?
Planując oświetlenie kawalerki, należy przemyśleć ilość lamp oraz ich usytuowanie, począwszy od oświetlenia głównego. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie jednej lampy wiszącej, np. plafon – nie będzie zajmować zbyt dużo miejsca, a dobrze oświetli całe wnętrze. Można także zdecydować się na zastosowanie ciągu małych lamp sufitowych. Ponadto, każda przestrzeń funkcjonalna powinna mieć swoje własne oświetlenie. Przy łóżku można zamontować kinkiety, na biurku zastosować lampę stołową, natomiast w kuchni sprawdzi się mała lampka wisząca. Warto zwrócić uwagę, że kolory jasne powiększają optycznie wnętrza, dobrym rozwiązaniem będzie więc zastosowanie kloszy lamp w kolorach pastelowych, bieli lub beżach.
Jaki rodzaj ścian i podłóg najlepiej sprawdzi się w kawalerce?
W przypadku łazienki i kuchni w kawalerce (podobnie jak w przypadku innych rodzajów mieszkań), najlepszym rozwiązaniem na ściany i podłogi będą płytki ceramiczne. W przypadku ścian w pokoju, czy na przedpokoju (a także we wnęce) sprawdzą się farby, można również zastosować tapety. W przypadku podłóg w pokoju i na przedpokoju można wybierać pomiędzy panelami podłogowymi, parkietem, a deskami podłogowymi, czyli tzw. podłogą litą.
Jak zaaranżować kawalerkę z wnęką?
Właściciele kawalerek z wnęką są w o tyle korzystnym położeniu, że już na starcie mają pewną wydzieloną przestrzeń. Wnękę w kawalerce możesz wykorzystać na wiele sposobów, wiele zależy oczywiście od jej wielkości. Wnęka może posłużyć jako sypialnia z garderobą (zazwyczaj w takim celu jest projektowana), można również urządzić w niej biblioteczkę, kącik do pracy, czy miejsce na swoje hobby.
Jak wydzielić miejsce do pracy w kawalerce?
Najważniejszym elementem kącika do pracy jest biurko. W zależności od miejsca jakim dysponujemy, można zdecydować się na biurko stacjonarne lub rozkładane. Jeśli to możliwe warto, aby miejsce do pracy nie znajdowało się blisko łóżka. Nawet jeśli kochamy swoją pracę, należy pamiętać o zasadzie, że miejsce odpoczynku nie może być miejscem pracy. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie oświetlenie biurka, można postawić na światło rozproszone i kierunkowe. Jednak samo biurko to nie wszystko, trzeba również zorganizować miejsce na przechowywanie dokumentów. Mogą to być szafki, regały itp. Meble te można wykorzystać jako rozdzielenie przestrzeni pracy od pozostałych stref funkcjonalnych.