Kratki wentylacyjne mogą znajdować się w różnych częściach domu lub mieszkania, choć najczęściej spotykamy je w kuchni i łazience. To właśnie te pomieszczania są najbardziej narażone na zmienne warunki. Duża wilgotność w połączeniu ze złą wentylacją może być przyczyną powstawania pleśni i grzybów, które są nie tylko nieestetyczne, ale także mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia domowników. Jak wybrać dobrą kratkę wentylacyjną? Czym się kierować? Czy kratka wentylacyjna może być ozdobą mieszkania? Koniecznie czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej.
Czym jest kratka wentylacyjna?
Zacznijmy od absolutnych podstaw. Kratka wentylacyjna to, w dużym uproszczeniu zakończenie otworu wentylacyjnego. To dzięki niej jego wnętrze jest niewidoczne. Pełni ona nie tylko funkcję estetyczną, ale także praktyczną. Umożliwia właściwą wentylację pomieszczeń, a także zabezpiecza przed przedostaniem się do wnętrza domu lub mieszkania zanieczyszczeń czy insektów.
Wyróżniamy kilka rodzajów kratek wentylacyjnych:
- najbardziej popularna jest tradycyjna kratka wentylacyjna – charakteryzuje się ona regularnymi otworami umożliwiającymi przepływ powietrza i wilgoci; taka kratka nie wymaga żadnej interwencji z naszej strony, wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć ją wilgotną ściereczką, aby usunąć kurz i inne zanieczyszczenia;
- kratki wentylacyjne z żaluzją – zazwyczaj maja dwa sznureczki umożliwiające otwarcie bądź zamknięcie kanału wentylacyjnego; ta funkcja przydaje się szczególnie w domach prywatnych np. podczas jesiennych wiatrów; – chcąc ograniczyć wentylację, zapewniając tym samym większy komfort termiczny oraz zapobiegając nadmiernemu przepływowi powietrza, należy zamknąć kratkę wentylacyjną; kiedy jednak chcemy zwiększyć wentylację, np. podczas przygotowywania posiłków bądź po wzięciu długiej kąpieli, możemy w każdej chwili otworzyć kratkę wentylacyjną, pociągając za właściwy sznurek.
We wnętrzach, szczególnie narażonych na dużą wilgotność powietrza warto rozważyć montaż systemów wentylacyjnych. Mogą być one wyposażone w wentylator bądź dodatkowy nawiew. Coraz częściej montuje się je np. w łazienkach w domach prywatnych.
Ładna kratka wentylacyjna, czyli jaka?
Jeszcze kilka lat temu zdecydowana większość kratek wentylacyjnych była dostępna w kolorze białym. Główną cechą je odróżniającą był kształt. Niektóre kratki są okrągłe, inne kwadratowe lub prostokątne. Te różnice zwykle wynikają z odmiennych kształtów otworów wentylacyjnych. Dziś w sklepach można znaleźć kratki wentylacyjne w przeróżnych kolorach i stylach.
Niezmiennie największą popularnością cieszą się klasyczne, białe, jednak w bardziej designerskich wnętrzach możemy spotkać kratki wentylacyjne, które niemal idealnie wtapiają się w kolorystykę mieszkania. Dostępne są takie, które pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale i estetyczną. Są one ozdobą wnętrza, a ich celem jest podkreślenie jego unikalnego charakteru.
Czym kierować się podczas wyboru kratki wentylacyjnej?
Zanim wybierzesz idealną kratkę wentylacyjną do swojego mieszkania, sprawdź kilka jej cech, które sprawią, że nie tylko będzie ona ozdobą pomieszczenia, ale spełni wszystkie swoje funkcje. Przed przystąpieniem do zakupów zmierz średnicę otworów wentylacyjnych. Zazwyczaj są one okrągłe, nie oznacza to jednak, że kratka musi mieć taki kształt. Producenci zadbali, by na rynku były kratki wentylacyjne odpowiadające potrzebom kupujących. Średnica otworu pozwoli sprzedawcy na wskazanie kratki, która będzie dopasowana do Twoich potrzeb.
Przed zakupem zadaj sobie także pytanie, jakiej kratki szukasz: tradycyjnej, z żaluzją, a może całego systemu wentylacyjnego? Każda z nich jest odpowiednia do innego pomieszczenia. Tradycyjne kratki najlepiej sprawdzają się w pokojach i innych dobrze wentylowanych pomieszczeniach z oknami. Kratkę z żaluzją, bądź cały system wentylacyjny należy rozważyć w słabo wentylowanych pomieszczeniach np. łazienkach bez okien lub niewielkich kuchniach.
Kiedy znasz już odpowiedzi na te pytania, wybierz kratkę, która najbardziej Ci się podoba i pasuje do Twojego wnętrza. Różnorodność dostępnych kolorów sprawia, że tylko Ty decydujesz, czy kratka wentylacyjna będzie widoczną ozdobą czy wtopi się w otoczenie.
Sprawdź ofertę produktów z kategorii Technika w OBI >>
Podsumowanie
Kratka wentylacyjna w dzisiejszych czasach spełnia nie tylko funkcję praktyczną, ale i estetyczną. Może być ciekawą ozdobą wnętrza bądź niemal niezauważalnym elementem. Wybierając kratkę wentylacyjną, na pierwszym miejscu postaw względy praktyczne. Nie zapominaj jednak o jej walorach, które mogą sprawić, że Twoje wnętrze nabierze wyjątkowego charakteru.