Budowa i remont

Jak wybrać moduł sterowania do pompy ciepła – najważniejsze parametry pod lupą!

• Zakładki: 54

Inwestor, który chce się cieszyć wydajną pompą ciepła, musi zwrócić uwagę nie tylko na jej rodzaj, moc i inne parametry. Ważna jest również odpowiednia automatyka. Moduł sterowania do pompy ciepła wpływa nie tylko na komfort wewnątrz pomieszczeń, ale również na sprawność urządzenia, która rośnie wraz ze spadkiem temperatury wody w instalacji grzewczej.

Czym jest i do czego służy sterownik pompy ciepła?

Sama pompa ciepła to za mało, żeby cieszyć się upragnionym komfortem termicznym w budynku. Niezbędne są również elementy sterujące. Automatyka gwarantuje poprawne działanie urządzenia i sprawnie zarządza pracą m.in. sprężarki, wentylatora, grzałki czy pompy dodatkowego źródła ciepła. Nie da się ukryć, że obsługa pompy staje się wygodniejsza. Co ważne, właściwie dobrany moduł sterowania optymalizuje ilość dostarczanego ciepła i pozwala na oszczędzanie energii. W efekcie redukuje koszty. 

Zdjęcie: leroymerlin.pl

Jaki regulator wybrać – pogodowy czy pokojowy miernik temperatury?

Pierwsza decyzja, jaką trzeba podjąć w związku z automatyką pompy ciepła, dotyczy rodzaju regulatora. Wyróżnia się urządzenia pokojowe oraz pogodowe.

  • Pogodowy regulator temperatury – jest wyposażony w czujnik temperatury, za pomocą którego dostosowuje temperaturę wody w instalacji centralnego ogrzewania. Regulator nieustannie analizuje temperaturę na zewnątrz. Z tego powodu powinien być umieszczony w miejscu, które nie jest narażone na działanie czynników atmosferycznych (np. silne nasłonecznienie). Najlepiej zamontować go na północnej stronie budynku. Regulator działa wedle prostej zasady: im jest chłodniej na zewnątrz, tym temperatura wody grzewczej jest wyższa. Temperaturę zasilania instalacji grzewczej ustala się na podstawie tzw. krzywej grzewczej. Regulatory pogodowe mogą współpracować wyłącznie z czujnikami temperatury zewnętrznej lub sensorami temperatury zewnętrznej i wewnętrznej.
  • Pokojowy regulator temperatury – reguluje pracę pompy ciepła i instalacji grzewczej w zależności od temperatury wewnątrz budynku. Uwzględnia ilość traconego ciepła w pomieszczeniu (np. w wyniku wietrzenia) i pozwala natychmiast dostosować temperaturę do preferencji użytkownika.

Warto połączyć oba rozwiązania, by uzyskać maksymalny komfort cieplny. Regulator pokojowy pozwala szybko osiągnąć temperaturę zadaną przez użytkownika, pogodowy – reguluje odpływ ciepła i zmniejsza straty związane ze zmianą warunków pogodowych.

Zdjęcie: leroymerlin.pl

Automatyka do sterowania pompą ciepła – najważniejsze parametry i funkcje

Jest wiele parametrów i funkcji, na które warto zwrócić uwagę, wybierając regulator do sterowania pracą pompy ciepła. Im automatyka jest bardziej zaawansowana, tym wygodniejsza jest obsługa urządzenia. Ważne są m.in.:

  • sterowanie innymi elementami systemu grzewczego – wentylatorem, sprężarką, grzałką, dodatkowym źródłem ciepła, np. kotłem na gaz, olej, pellet;
  • produkcja ciepłej wody użytkowej – m.in. możliwość określenia preferowanej temperatury ciepłej wody, ustawienie okresowego przegrzania;
  • ogrzewanie oraz chłodzenie – m.in. programowanie temperatury w pomieszczeniach w ciągu doby i w poszczególnych dniach tygodnia, temperatura ogrzewania, indywidualna krzywa chłodzenia i grzania;
  • współpraca z instalacją fotowoltaiczną – możliwość połączenia z automatyką systemu fotowoltaicznego;
  • zdalne sterowanie – zarządzanie systemem grzewczym przez aplikację mobilną z poziomu smartfona lub tabletu (konieczne jest podłączenie sterownika pompy do internetu przez kabel sieciowy lub adapter WiFi).

Właściwy moduł to gwarancja długiej, wydajnej i niezawodnej pracy całego systemu grzewczego, dlatego dobrze, by urządzenie wybrał specjalista. Dobry sterownik pompy ciepła ma wiele czujników (m.in. agregatu, dodatkowego źródła ciepła, temperatury zewnętrznej) i pozwala programować pracę urządzenia na wiele sposobów (np. ogrzewanie c.w.u. w godzinach nocnych, gdy obowiązuje taryfa G12 z bardzo niskimi stawkami za zużycie kilowatogodziny).

Moduł powinien być prosty i intuicyjny w obsłudze. Zaletą jest także wytrzymała obudowa z dużym i kolorowym wyświetlaczem. Mniej istotny jest design sterownika. Ważne, aby obsługa parametrów pompy ciepła była możliwa z poziomu aplikacji mobilnej. Samej aktualizacji oprogramowania najłatwiej dokonać za pośrednictwem gniazda USB.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
102 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *