Budowa i remont

Jak wykonać zabudowę wanny? Poradnik

• Zakładki: 69

Wanny niezmiennie od lat są stosowane w łazienkach – szczególnie tych o dosyć dużych przestrzeniach do zagospodarowania. Wanna może być w różnych kształtach – np. prostokątna, owalna czy narożna. Choć dosyć popularne są modele wolnostojące, to w większości przypadków, najlepiej prezentują się wanien z zabudową.

W zdecydowanej większości przypadków wanny są przytwierdzane do ściany lub osadzane na niezbyt reprezentacyjnych nóżkach. Do zamaskowania tych elementów montażowych, a także do zakrycia instalacji wodno-kanalizacyjnej mają zastosowanie obudowy do wanien. Wannę można zabudować na kilka sposobów. Zabudowy wykonuje się do wanien w każdym kształci – od prostokątnych i narożnych przez półokrągłe po owalne. Dostępne są gotowe zabudowy do wanien. Natomiast obudowę murowaną lub z płyt kartonowo-gipsowych można wykonać samodzielnie i wykończyć np. płytkami. Przedstawiamy praktyczne porady i sprawdzone sposoby, jak zabudować wannę.

Sposoby na zabudowę wanny

Stosuje się kilka sposobów wykonania zabudowy wanny. Wybór optymalnego dla siebie powinniśmy dopasować do tego, jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć – wykończenia, jakie chcemy uzyskać. Można wybierać pomiędzy następującymi rozwiązaniami:

  • obudowa gotowa – to obudowy, które są wykonane do konkretnych modeli wanien, zazwyczaj są dopasowane kolorystycznie do nich, często wykonane z tego samego materiału, co konkretna wanna, obudowy tego typu charakteryzują się zazwyczaj wysoką estetyką i łatwo utrzymać je w czystości, co ważne są też proste w montażu oraz demontażu, to świetne rozwiązanie do wanien okrągłych i owalnych – jako dedykowane rozwiązania idealnie dopasowują się do łuków;
  • obudowa z płyt karton-gips – w tym przypadku płyty z g-k montuje się na odpowiednim szkielecie, który z kolei wykonany jest z profili do płyt, na obudowę z płyt g-k można układać np. płytki ceramiczne;
  • obudowa murowana – może być wykonana z cegieł, lecz współcześnie najczęściej stosuje się bloczki z betonu komórkowego, ponieważ te są stosunkowo łatwe do modelowania – dzięki temu można wykonać obudowę do wanny o dowolnym praktycznie kształcie, np. dla wanny narożnej półokrągłej lub owalnej, nadaje się pod każdy rodzaj wykończenie – płyty kamienne czy ceramiczne;
  • obudowa styropianowa – styropian jest uniwersalnym nośnikiem, to w zasadzie gotowe rozwiązanie, które wystarczy zamontować, taka budowa tłumi hałas, który jest wywoływany przez strumień wody w czasie uderzania o wannę, mogą być wykończone m.in. płytkami ceramicznymi.

Instrukcja, jak zabudować wannę płytami kartonowo-gipsowymi

Zabudowa wanny wykonana z płyt kartonowo-gipsowych to optymalne rozwiązanie do obudowania wanny o każdym kształcie. W przypadku wanien, które mają zaokrąglone kształty sprawdzają się profile z nacięciami – dzięki temu można je dopasować do kształtu wanny. Na podłodze należy wyznaczyć linie, wzdłuż których będą przebiegać ścianki obudowy. Wzdłuż tej linii będzie ustawiony stelaż. Należy jednak pamiętać o tym, aby były one cofnięte o około 2,5 cm do wnętrza – ta odległość pozwoli na wykończenie zewnętrznej powierzchni obudowy płytkami. Zabudowę wanny z płyt g-k wykonuje się, kiedy wanna jest już zamontowana.

Kolejnym etapem prac przy montażu obudowy wanny jest docięcie profili, a następnie ich połączenie ze sobą – tak powstaje stelaż. Te profile mocuje się do podłogi wzdłuż linii, które zostały wcześniej zaznaczone. W dalszej kolejności w analogiczny sposób wykonuje się górne poprzeczki stelaża – bardzo ważne, aby były identyczne z tymi na dolne. Teraz trzeba górne i dolne profile połączyć ze sobą za pomocą ram z listewek. Następnie łączy się ze sobą te ramy i przykra je do ścian. Następny etap to docięcie płyt karton-gips na wymiar, po czym przykręca się je do rusztu. Należy szczególną uwagę zwrócić na to, by w jednej z płyt pozostawić miejsce na otwór rewizyjny – np. wielkości pojedynczej płytki ceramicznej, które później położymy na obudowie.

Jak wykonać zabudowę wanny z bloczków betonowych – poradnik

Pierwszy etap prac przy wykonaniu obudowy wanny z bloczków betonowych to wypoziomowanie wanny. W dalszej kolejności wyznacza się dokładny obrys położenia wanny, po czym ustala się jej wysokość. Obrys wanny powinien być schowany około 1,5 cm w głąb wanny. Kolejnym etapem jest murowanie ścianek obudowy wzdłuż linii, które zostały wcześniej wyznaczone. Należy szczególną uwagę zwrócić na to, by spoiwo, którym będą łączone ze sobą bloczki było dobrej jakości.

Górna warstwa bloczków betonowych powinna być skośnie ścięta – dzięki temu uwzględnimy miejsce na brzegi wanny. Tak przygotowaną ściankę należy od wewnątrz pokryć folią w płynie – to hydroizolacja. Natomiast od zewnątrz wyrównuje się ją pilnikiem lub papierem ściernym. Należy szczególną uwagę zwrócić na to, aby wanna nie opierała się tym na murku – trzeba zachować około 1 cm odstępu pomiędzy bloczkami a wanną. Kolejnym etapem jest już montaż wanny. Do podmurówki, którą przygotowaliśmy, trzeba wstawić wannę, a następnie podłączyć ją do instalacji.

Wykończenie zabudowy wanny

Jak już wykonaliśmy podmurówkę z bloczków betonowych lub z płyt kartonowo-gipsowych, przychodzi czas na wykonanie wykończenia zabudowy wanny. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest położenie płytek ceramicznych. W przypadku zabudowy z bloczków betonowych można też zastosować płyty kamienne.

Zabudowa wanny zasłania instalacje wod.-kan. oraz elementy łączące wannę ze ścianą lub podłogą. Jeśli decydujemy się na zabudowę wanny, powinniśmy pamiętać, aby zastosować na tej zabudowie płytki takie same lub z tej samej serii, co płyty na ścianach łazienki i dopasowane do płytek podłogowych. Dzięki temu łazienka z wanną będzie mieć spójny i przytulny charakter.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
72 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *