Design

Jak zaaranżować przestrzeń wokół domu w duchu eko?

• Zakładki: 71

Natura i Ty to duet idealny. To właśnie dlatego tak dobrze czujesz się, obcując z nią letnią porą. Rozkoszowanie się słońcem, spożywanie posiłków z rodziną, wieczorne rozmowy z przyjaciółmi lub kawa wypijana w ciszy, gdy przyroda dopiero budzi się do życia mają zupełnie inny wymiar, gdy przez nozdrza przechodzi świeże powietrze. Taras, patio i ogród – to centrum letniego świata, gdzie celebrowanie chwil jest źródłem twojej energii i dobrego samopoczucia. Jest to również przestrzeń, która może być przedłużeniem ekologicznego stylu życia. Wystarczy kilka pomysłów, by otrzymać zrównoważony projekt, który pokochacie Ty i nasza planeta. Jeśli zastanawiałeś się, jak zaaranżować przestrzeń przydomową w duchu eko, to mamy dla Ciebie kilka pomysłów na dobry początek.

1. Aranżacja w duchu eko: zacieraj granice

fot. Vetrex

Rozwiązaniem, dzięki któremu zaciera się granica między światem zewnętrznym a wnętrzami, są ściany szklane, czyli wielkoformatowe okna z wąskimi profilami, które wpuszczają do środka więcej światła słonecznego. Takie ściany otwierają się zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz. Mogą zapewnić przepływ świeżego powietrza bez wpuszczania do domu szkodników.  To doskonałe rozwiązanie całoroczne, które odznacza się wysokim poziomem izolacji cieplej i akustycznej. Szklane ściany chronią przed nadmiernym nagrzaniem wnętrza wiosną i latem oraz przed wyziębieniem jesienią i zimą. Dzięki nim możesz cieszyć się pięknym widokiem na ogród lub ciekawy krajobraz bez wychodzenia z domu. Jeśli patrzenie na przydomowe kwiaty i inne rośliny sprawia, że odpoczywasz, to szklane ściany zapewnią ci taką możliwość niezależnie od warunków pogodowych. Nawet gdy będzie zbyt gorąco lub wilgotno, by pracować na tarasie (elektronika wilgici nie lubi), nie stracisz natury z oczu. Taki sam efekt uzyskasz, stawiając na przeszklone drzwi uchylno-przesuwne.

2. Stawiaj na ekologiczne materiały

Jeśli idee zero waste i recykling są bliskie twojemu sercu, to czas na ekologiczny taras. Naturalnym wyborem będzie drewno z recyklingu lub odzysku. Trzeba zaznaczyć, że drewno z odzysku to nie tylko belki konstrukcyjne lub deski z drugiej ręki. To również stare deski podłogowe, drzwi, okna, a nawet boazeria. Z rzeczy, które niesłusznie uznano za śmieci, można wyczarować coś naprawdę wyjątkowego.  Dzięki polskiej firmie można osiągnąć ekologiczny design bez chodzenia na jakiekolwiek kompromisy. Polacy wymyślili materiał kompozytowy z odpadów tekstylnych i tworzyw sztucznym, który może posłużyć do produkcji elementów małej architektury ogrodowej, tarasów i wyposażenia balkonów. Nie tylko wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju i wspiera ledwo już zipiącą naturę, ale jest i atrakcyjny wizualnie. Do budowy tarasu możesz użyć również betonu, podkładów kolejowych, kutego żelaza. Nietuzinkowy taras oddający hołd naturze sprawi, że na sercu zrobi się przyjemniej.

Materiał kompozytowy VIVE Texcellence

3. Wybierz meble ogrodowe, które są przyjazne dla środowiska

wykorzystaj powalone drzewa

Twój piękny taras z niecierpliwością czeka aż przemienisz go w przytulną strefę relaksu i zaczniecie swoją długą przyjaźń od porannej kawy w promieniach słońca. By tak się stało, koniecznie zainwestuj w wygodne meble, które są przyjazne dla środowiska. W tym celu musisz zwrócić uwagę na pochodzenie drewna.  Powinno mieć certyfikat FSC (z ang. Forest Steward Council), który oznacza, że drewno pochodzi z odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Na rynku znajdziesz również ręcznie robione meble z drewna, które zostało odzyskane z powalonych drzew.   Jeśli zdecydujesz się na meble z tworzyw sztucznych, to zadbaj o to, by materiał był z recyklingu. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będą używane meble ogrodowe, które wystarczy przemalować, by nadać im nowy wygląd. Decyzja należy do Ciebie.

4. Aranżacja w duchu eko: drugie życie przedmiotów

Ekologiczny taras marzeń nie musi być kosztowny. Wystarczy nadać drugie życie przedmiotom codziennego użytku i zaprezentować je światu w zupełnie nowej roli. Jeśli w twoim garażu lub na strychu nie zamieszkują stare meble, które mógłbyś przerobić na ławeczki, stoliki, doniczki, to warto odwiedzić targi staroci, złomowisko lub dokonać sąsiedzkiej wymiany. Sprawdzonym rozwiązaniem będą meble z kultowych już palet. Bardzo często na portalach lub aukcjach sprzedażowych można znaleźć oferty oddania palet za darmo w zamian za odbiór we własnym zakresie.

5. Aranżacja w duchu eko: energooszczędne oświetlenie

Pięknie oświetlony taras lub ogród sprawia, że dom prezentuje się znakomicie. W parze z upiększaniem przestrzeni musi iść energooszczędność. W tym celu musimy wymienić stare oprawy oświetleniowe, które wiążą się z olbrzymimi kosztami eksploatacji. Z pomocą przychodzą żarówki ledowe, które nie tylko cechują się dużą wytrzymałością, ale i doskonale znoszą trudne warunki panujące na zewnątrz.  Palą się chłodniej i emitują jaśniejszy blask. Nie musimy ograniczać się do lamp górnych. Warto rozważyć oświetlenie chodnikowe, najazdowe, reflektory, kinkiety i zadbać o solarne lampy ogrodowe, którymi można oświetlić krajobraz wokół domu.

6. Technologie oszczędzające energię

Ekologiczny smart dom powinien mieć jak najmniejszy lub nawet zerowy wpływ na środowisko. Korzysta on z energooszczędnych urządzeń, którymi można sterować za pomocą smartfonu, tabletu i komputera z dowolnego miejsca na świecie. Dzięki automatycznym roletom i zasłonom mieszkańcy maksymalnie wykorzystują światło słoneczne. Zainstalowanie czujników ruchu w pobliżu oświetlenia zewnętrznego pomoże oszczędzać energię elektryczną. Oświetlenie będzie się włączać tylko wtedy, gdy zostanie wykryty ruch (człowiek, zwierzę). Ekologiczny dom wykorzystuje panele słoneczne, energooszczędne pompy oraz ogniwa fotowoltaiczne.

7. Systemy do nawadniania

By cieszyć oczy bujną zielenią wokół domu, a przy tym racjonalnie gospodarować zasobami wody w trosce o środowisko naturalne i zasoby naszego portfela, koniecznością staje się zainstalowanie nowoczesnych urządzeń i systemów do nawadniania i podlewania ogrodów. Zapobiegają one zarówno wysuszeniu, jak i nadmiernemu podlewaniu roślin. Nie powinniśmy zapominać o wodach opadowych, czyli popularnej deszczówce. Jej zbieranie przyniesie same korzyści. Możemy również ułatwić sobie podlewanie, rozprowadzając pod trawnikiem rury i doprowadzając je wszędzie tam, gdzie woda jest potrzebna. W tych miejscach instaluje się puszki poboru wody, do których wystarczy podłączyć wąż z urządzeniem do podlewania. Taki system pozwoli uniknąć uciążliwego zwijania i rozwijania węży ogrodowych. Jeśli podlewamy rośliny ręcznie, trzeba pamiętać o robieniu tego wieczorem lub rano. Ogranicza to wyparowywanie wody, wysychanie podłoga i tym samym straty wody. Rośliny podlewamy małym strumieniem, by woda wsiąkała w glebę powoli. Sprawdza się też tutaj zasada raz a dobrze. Zieleń podlewamy rzadziej, ale obficie.

8. Aranżacja w duchu eko: plac zabaw z przyjazną środowisku nawierzchnią

Jeśli masz dzieci i planujesz zbudować dla nich strefę zabaw na świeżym powietrzu, musisz upewnić się, że będzie tak samo zrównoważona, jak Twój dom i część przydomowa. Wykonaj nawierzchnię, pokrywając grunt gumowymi oponami z recyklingu i ściółką gumową. Jeśli obawiasz się, że zadanie przerośnie twoje możliwości, postaw na gotowe płytki gumowe (również z opon z recyklingu). Tworzą one antypoślizgowe, elastyczne i amortyzujące nawierzchnie, które gwarantują dzieciom bezpieczeństwo nawet podczas najbardziej intensywnych zabaw. Występują w wielu kolorach i są oparte na systemie DIY (z ang. do it yourself), co umożliwia samodzielny montaż.

9. Kompostuj!

Zamiast kupować różne specyfiki, by rośliny zaczęły lepiej rosnąć, zacznij kompostować resztki jedzenia.  Zupełnie za darmo przekształcisz organiczne „śmieci” w cenny nawóz. Do kompostowania mogą być wykorzystane również wszelkie odpady roślinne, włosy, pióra, odchody zwierząt gospodarskich, popiół drzewny, odpadki wełny, pakowania tekturowe oraz gazety niekolorowe. Wystarczy umieścić je w specjalnym pojemniku, gdzie poddawane działaniu bakterii, robaków czy mechanicznych procesów – w zależności od rodzaju urządzenia – zaczną się rozkładać. Otrzymasz z nich bogatą w składniki odżywcze mieszankę, dzięki której rośliny będą bardziej obfite i po prostu piękniejsze.  Możesz jej używać w formie ściółki, jako składnik podłoża do wysiewu nasion, do wypełniania dołków przy sadzeniu roślin i wielu innych prac ziemnych.

10. Kokedama

kule Kokedama

Japońskie kule z mchu, znane jako Kokedama, to coś, czego potrzebujesz, by zazielenić swój taras, odzyskując jednocześnie cenną powierzchnię podłogi.  To znany już od starożytności sposób na wiszący ogród na twoim tarasie. Odsłonięta okrągła bryła korzenia będzie prezentować się niezwykle efektownie zarówno zamontowana na ścianie, jak i wyeksponowana stole, w formie niebanalnej dekoracji. Wybierz miejsce, które nie jest wystawione na bezpośrednie działanie słońca. Kula Kokedama jest tradycyjnie tworzona przy użyciu gleby, która ma ciężki skład gliny i nie kruszy się łatwo. Możesz owinąć kulę mchu kolorowym sznurkiem, aby zachować kształt. 

M.Ś.  

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
156 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *