Bezpieczeństwo w domu jest niezwykle ważne. To nasza oaza spokoju, od której oczekujemy schronienia dla siebie i naszych najbliższych. Dlatego też warto zadbać o różnego rodzaju systemy bezpieczeństwa. Jednym z nich – i to w zasadzie najbardziej podstawowym – jest domofon. To często niedoceniane urządzenie pozwala na odległość ocenić komu otwieramy drzwi i kto stoi po ich drugiej stronie lub za bramą. Producenci domofonów oferują nam szeroki wybór tych urządzeń, dlatego dziś podpowiemy jak wybrać domofon do domu, by najlepiej się sprawdził.
Jakie są rodzaje domofonów do domu?
Zanim wybierzesz domofon do swojego domu, koniecznie musisz dowiedzieć się, jakie są rodzaje tych urządzeń. Posiadając takie informacje będziecie mogli bardziej świadomie zdecydować o wyborze domofonu, tak by w pełni odpowiadał potrzebom domowników i wymaganiom technicznym.
Podstawowym i popularnym w poprzednich latach rodzajem domofonu jest domofon analogowy. Składa się on z jednostki zewnętrznej – domofonu lub bramofonu oraz unifonu znajdującego się wewnątrz domu. Niestety zwykle ten rodzaj urządzeń oferuje nam rozmowy w dość słabej jakości. Innym rozwiązaniem jest domofon cyfrowy – jego dużą zaletą jest możliwość podłączenia kilku unifonów, mają też znacznie lepszą jakość rozmów. To bardzo praktyczne rozwiązanie dla mieszkańców domów wielorodzinnych. Dla użytkowników, którzy poszukują urządzenia do domu jednorodzinnego i jednocześnie oczekują połączenia wysokiej jakości, idealnym modelem będzie domofon analogowo-cyfrowy.
Dlaczego warto wybrać domofon GSM?
Nowym obliczem domofonów są domofony w technologii GSM. Domofony te są bezprzewodowe co w znacznym stopniu ułatwia ich montaż i nie wymagają dużej ilości kabli. Domofony GSM nie wymagają też montażu unifonu w domu – połączenia kierowane są na podany przez nas numery telefonu. Gdy pierwszy z wyznaczonych użytkowników nie odbiera połączenia, jest ono kierowane do kolejnego domownika. Co najlepsze, możesz odebrać połączenie niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz. To zmniejsza ryzyko włamania – przestępcy często wykonują wcześniej rekonesans, czy ktoś jest obecny w domu, m.in. dzwoniąc do domofonu. Nowoczesne domofony domowe mają też wbudowaną pamięć, która umożliwia zachowanie kilkudziesięciu ostatnich akcji. W przeciwieństwie do domofonów WiFi, z domofonem GSM możesz być połączony nie tylko na terenie posesji, ale w każdym miejscu na świecie – wystarczy zasięg sieci.
Artykuł powstał przy współpracy z Beninca.