Różne

Jakie są rodzaje klimatyzacji? – część I

• Zakładki: 42

Klimatyzatory to urządzania, które większości z nas kojarzą się z przyjemnym chłodem w pomieszczeniu. Nowoczesne systemy klimatyzacji są wykorzystywane nie tylko do schładzania powietrza, ale także do podgrzewania go i jonizowania. Jednak spoglądając na oferty producentów klimatyzacji nie jest łatwo zdecydować, który z modeli wybrać. Wiecie jakie są rodzaje klimatyzacji i czym się one różnią? Dziś omówimy najpopularniejsze rodzaje klimatyzatorów – ich zalety i charakterystyczne cechy.

Rodzaje klimatyzacji dostosowane do budynku

Wybierając rodzaj klimatyzacji, ważne jest, by dobrać ją do specyfiki danego budynku. Bardzo istotny jest metraż pomieszczenia, ile osób będzie je użytkować i jakie będą panować w nim warunki. Dlatego systemy klimatyzacji do budynków mieszkalnych i te do przestrzeni przemysłowych różnią się. Także w przypadku klimatyzacji do domu lub do biura możemy zauważyć różnice w budowie klimatyzatorów.

Jakie rodzaje klimatyzacji do małych pomieszczeń?

Jednym z rodzajów klimatyzatorów są klimatyzatory monoblokowe. Urządzenie tego typu składa się z jednej jednostki, w której umieszczony jest zarówno parownik, jak i skraplacz. Klimatyzator monoblokowy używany jest zazwyczaj w pomieszczeniach gdzie ze względu na niewielką ilość miejsca, nie można pozwolić sobie na inny rodzaj klimatyzacji. Gorące powietrze jest odprowadzane na zewnątrz za pomocą specjalnej rury – za okno, lub do kanału wentylacyjnego. Niestety klimatyzacja typu monoblock jest dość głośna – wszystko przez sprężarkę, która znajduje się wewnątrz pomieszczenia.

Split – najpopularniejszy rodzaj klimatyzacji

Klimatyzatory typu split – najczęściej spotykany rodzaj klimatyzacji w pomieszczeniach

Najczęściej spotykanym rodzajem klimatyzacji w pomieszczeniach – zarówno tych mieszkalnych, jak i biurowych, są klimatyzatory typu split. Ten model klimatyzatora składa się z dwóch jednostek (zewnętrznej i wewnętrznej), które są ze sobą połączone. Jednostka wewnętrzna składa się z filtra, wentylatora, parownika, a także układu sterującego. Druga część klimatyzatora split – jednostka zewnętrzna posiada skraplacz a także agregat z pompą. Jednostkę wewnętrzną instalujemy na stałe w pomieszczeniu, a drugą część klimatyzatora na zewnętrznej ścianie budynku. Oczywiście jednostki muszą być połączone odpowiednimi przewodami. Spośród klimatyzatorów typu split możemy wyróżnić m.in.:

  • klimatyzator ścienny
  • klimatyzator przypodłogowy
  • klimatyzator podsufitowe
  • klimatyzator kasetonowy

Zaletą klimatyzatorów typu split jest wysoka wydajność, a także wielość dostępnych funkcji. Oczywiście to nie wszystkie rodzaje klimatyzatorów, jakie mamy do wyboru. Chcecie poznać pozostałe? Zapraszamy na kolejną część artykułu!

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
78 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *