Design

Mała architektura w ogrodzie – altany ogrodowe, wędzarnie, grille murowane

• Zakładki: 69

Mała architektura stanowi bardzo istotną część aranżacji w każdym ogrodzie.To właściwie ona decyduje o charakterze oraz estetyce ogrodów. W związku z tym powinniśmy szczególną uwagę poświecić na to, by spośród obiektów tego typu, które są dostępne na rynku wybrać takie, które dobrze zaprezentują się w naszym ogrodzie.

Niemniej ważne jest to, aby elementy małej architektury w przydomowym ogrodzie pasowały do jego aranżacji, do wykończenia domu, czy stylu ogrodzenia – to wszystko należy skomponować ze smakiem.

Mała architektura ogrodowa – z pozwoleniem budowanym i bez

Wedle zapisów prawa budowlanego niektóre obiekty małej architektury możemy w ogrodzie ustawić bez konieczności uzyskania pozwolenia budowlanego. Wśród nich warto wymienić takie obiekty jak np.:

  • kapliczki, figury i posągi;
  • wodotryski i fontanny;
  • huśtawki i piaskownice;
  • śmietniki.

Bez zgłaszania w lokalnym urzędzie gminy lub miasta można w przydomowym ogrodzie wykonać m.in.:

  • grill ogrodowy i ognisko;
  • murki ogrodowe;
  • pergole;
  • strumyk.

Jeżeli natomiast chcemy wykonać utwardzenie nawierzchni lub wykonać schody – te prace budowlane przy małej architekturze w ogrodzie, będą wymagać zgłoszenia w starostwie. Altanki ogrodowe są z kolei takimi budowlami, które w zależności od tego, jakie mają wymiary trzeba zgłosić albo uzyskać pozwolenie na ich budowę – altanki ogrodowe o wymiarach do 10 m² wymagają zgłoszenia, tylko w sytuacji, kiedy wymiary działki wynoszą przynajmniej 500 m². Jeśli natomiast chodzi o oczka wodne oraz baseny – te, które nie przekraczają 30 m² powierzchni, wymagają zgłoszenia w lokalnym starostwie. W innych przypadkach konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę.

Altany, wiaty i pawilony ogrodowe – idealne na rodzinnego grilla

Altanki ogrodowe

Altany to lekkie budowle, zazwyczaj ażurowe, umożliwiają zasmakowanie poczucia chłodu i przebywanie w cieniu podczas upalnych dni, natomiast w dni deszczowe chronią przed zmoknięciem. Mogą mieć różne kształty, ciekawe projekty i stylizacje, mogą być wykonane z różnych materiałów. Największą popularnością cieszą się altany ogrodowe z drewna, lecz można się też spotykać z altanami z betonu, murowanymi czy metalowymi. Ciekawe rozwiązanie to altany w stylu tradycyjnym – charakterystyczne dla klasycznych ogrodów angielskich, francuskich itp., lecz dostępne są też nowoczesne projekty. Jeśli chodzi o wymiary i kształty, można wybierać np. altany okrągłe, na planie kwadratu, prostokąta, sześciokąta czy ośmiokąta, a nawet na planie nieregularnym – wszystko zależy od naszych indywidualnych oczekiwań.

Wiaty ogrodowe

Cień lub ochronę przed opadami w ogrodzie mogą też zapewnić wiaty – budowle, które występują w postaci zadaszenia, nakrycia dachu, czy konstrukcji powłokowej – podparte są słupami lub nadwieszone. Takie wiaty ogrodowe mogą być wyposażone w delikatne ściany. Do produkcji wiat ogrodowych stosuje się np. tworzywa sztuczne lub drewno. Wiata ogrodowa może spełniać podobną funkcję jak altana – stanowić miejsce na grilla. Może też być miejscem magazynowym. Pod wiatą ogrodową można zaparkować samochód lub motocykl albo ustawić rowery.

Pawilony ogrodowe

Pawilony ogrodowe mogą mieć podobne zastosowanie jak altany i wiaty. To stosunkowo lekkie konstrukcje przenośne przypominające namiot, można je postawić w dowolnym miejscu w ogrodzie. Pawilony ogrodowe wykonywane są z słupków metalowy lub z tworzyw sztucznych, na których umieszcza się zadaszenie z materiału lub tworzywa sztucznego. Czasami są też wyposażone w opuszczane zasłony. Dzięki temu można zaaranżować przestrzeń zamkniętą lub półzamkniętą na biesiadowanie rodzinne lub w gronie znajomych.

Mała architektura ogrodzie – jakie jeszcze rozwiązania warto zastosować?

Grill ogrodowy

Grillowanie należy bez wątpienia do najprzyjemniejszych czynności, jakie na możemy sobie pozwolić w ogrodzie. Zadaszenie na grilla już mamy czas zastanowić się nad wyborem grilla ogrodowego. Może to być np. przenośne urządzenie metalowe, lecz coraz częściej spotyka się też grille murowane. To już element małej architektury ogrodowej – może być wybudowany w stylu tradycyjnym, lecz są także murowane grille w stylu nowoczesnym – tu wszystko zależy od tego w jakim stylu jest elewacja naszego domu i aranżacja ogrodu. Są one budowane z kamienia lub cegły – jednak materiał musi być odporny na wysokie temperatury w czasie grillowania i na mróz zimą, może on być wykończony np. klinkierem. Grill murowany może być ogrzewany na różna sposoby – popularne są grille węglowe, lecz można również wybudować grill gazowy czy elektryczny.

Wędzarnia ogrodowa lub piec chlebowy

Ciekawym rozwiązaniem do ogrodu może być też wędzarnia lub piec chlebowy. Wędzarnia ogrodowa to zwykle murowana budowla kamienna, choć dostępne są również mniejsze wędzarnie przenośne. Osoby, które lubią kulinarne eksperymenty mogą pomyśleć o piecu chlebowym w swoim ogrodzie – to również konstrukcje murowane. Można także pomyśleć o wybudowaniu w swoim ogrodzie grilla połączonego z piecem chlebowym lub wędzarnią.

Mała architektura w ogrodzie nada mu charakter. To w ogrodzie spędzamy zazwyczaj swój wolny czas, jeśli warunki atmosferyczne na to pozwalają. Powinniśmy zadbać o to, abyśmy się dobrze czuli w ogrodzie i jego aranżacja, w tym mała architektura spełniała nasze oczekiwania.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
86 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *