Architektura

Mała łazienka w bloku – 5 sposobów na optyczne powiększenie małej łazienki, cz. II

• Zakładki: 76 • Komentarz: 2

Z poprzedniej części artykułu dowiedzieliśmy się, że aranżując małą łazienkę, warto zdecydować się na jasne kolory i duże płytki. To najbardziej znane sposoby na optyczne powiększenie łazienki, ale nie jedyne. Od tego, jakie meble do małej łazienki wybierzemy i jakie oświetlenie w niej zainstalujemy zależy ostateczny efekt metamorfozy, jakiej dokonamy w tym niewielkim pomieszczeniu.

Wybieramy meble do małej łazienki

Przykładowa łazienka w bloku
Przykładowa mała łazienka

Nawet w najmniejszej łazience nie może zabraknąć podstawowych mebli. Bałagan jest największym wrogiem małych pomieszczeń. Dlatego kosmetyki czy chemię domową trzymajmy na półkach, a najlepiej w zamkniętych szafkach. Z drugiej strony jedna z głównych zasad urządzania małych pomieszczeń mówi, by unikać ustawiania wielu mebli na podłodze. Jak obie te zasady ze sobą pogodzić?

Zamykane szafki w układzie poziomym, wiszące na ścianie będą doskonałą alternatywą dla tradycyjnej szafki pod umywalką. Zamiast tradycyjnej toalety zainstalujmy zestaw podtynkowy, który nie tylko zajmuje mniej miejsca i jest łatwiejszy w utrzymaniu czystości, ale także nowocześniej się prezentuje.

Jeśli robimy generalny remont łazienki, kabinę prysznicową z brodzikiem zastąpmy modelem walk-in. Jeśli zdecydujemy się na taki prysznic, musimy pamiętać o odpowiednim wypoziomowaniu podłogi, by zapewnić wodzie odpowiedni odpływ. Jeśli zostajemy przy brodziku, wybierzmy jak najmniej masywny. Oczywiście kabina powinna być przeszklona – matowe drzwi od kabiny stłamszą i tak małe pomieszczenie. Mała łazienka w bloku będzie wyglądać na większą, jeśli w szafkach, a także w kabinie prysznicowej nie będzie żadnych uchwytów. Wybierajmy przezroczyste lub błyszczące materiały, które optycznie powiększają każdą przestrzeń.

Aranżacja małej łazienki – meble

Mała łazienka w bloku wymaga wdrożenia w życie szczególnych rozwiązań, aby znalazły się w niej miejsce na pralkę czy kosz z brudną bielizną. Jeśli sami nie mamy wystarczających umiejętności, zlećmy wykonanie specjalnego systemu, który zakamufluje pralkę, a jednocześnie stworzy dodatkowe miejsce do przechowywania niezbędnych akcesoriów. Specjalnie zaprojektowane meble do małej łazienki ułatwią nasze codzienne funkcjonowanie na kilku metrach kwadratowych.

Dla miłośników dłuższych kąpieli mamy dobrą wiadomość. Mała łazienka w bloku to miejsce, w której również zmieści się wanna – może nie tak długa, o jakiej marzymy, ale wystarczająca, by móc się w niej odprężyć. Aby zaoszczędzić trochę miejsca, można zainstalować wannę asymetryczną lub narożną. Być może dzięki temu uda nam się ustawić pralkę czy sanitariaty, które przy klasycznej wannie by się nie zmieściły. Doskonale sprawdzają się także schowki w wannie na drobne kosmetyki.

Dobrze oświetlona mała łazienka w bloku

Mała łazienka w bloku musi zostać przez nas odpowiednio oświetlona. Oprócz jednego górnego światła, niezbędne będzie zapewnienie oświetlenia punktowego – i to nie tylko przy lustrze. Światło punktowe warto zainstalować tak, by dobrze oświetlona była kabina prysznicowa czy pralka.

Oświetlenie małej łazienki jest bardzo istotne!

Absolutnie niezbędnym dodatkiem w każdej małej łazience jest duże lustro bez ram. Najlepiej wybrać lustro okrągłe lub o wielu kątach – kwadratowe lub prostokątne lustra mogą przynieść odwrotny efekt do zamierzonego. Mała łazienka w bloku może być urządzona tak, by poruszanie się po niej nie stwarzało trudności, by była funkcjonalna i by każdy domownik mógł się w niej zrelaksować na koniec długiego dnia. Dzięki zastosowaniu się do kilku prostych zasad, uzyskamy efekt optycznego powiększenia łazienki. Jeśli jednak zależy nam na wyjątkowej aranżacji łazienki, konieczna może okazać się pomoc projektanta wnętrz. Profesjonalny projekt łazienki nie pozostawia miejsca na improwizację, niedociągnięcia czy nieplanowane zmiany w trakcie jego realizacji, co pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze i wiele stresu.

comments icon2 komentarze
2 komentarze
313 wyświetleń
bookmark icon

2 thoughts on “Mała łazienka w bloku – 5 sposobów na optyczne powiększenie małej łazienki, cz. II

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Najstarsze
    Najnowsze
    Najwyżej oceniane