Architektura

Materiały izolacyjne w nowoczesnych domach energooszczędnych

• Zakładki: 40 • Komentarz: 1

Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę domów energooszczędnych. Również osoby, które nie wybierają projektu domu energooszczędnego, zainteresowane są rozwiązaniami, dzięki którym koszty ogrzewania będą mniejsze niż w starych domach. Wybór dobrych materiałów izolacyjnych pozwoli cieszyć się komfortem cieplnym zimą oraz przyjemnym chłodem w upalne dni. Jakie materiały izolacyjne zapewniają największą oszczędność na ogrzewaniu domu?

Izolacja termiczna i akustyczna wełną mineralną

Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów izolacyjnych jest wełna mineralna. Jej współczynnik przewodzenia ciepła waha się między 0,031 a 0,045. Wełna mineralna wytwarzana jest z piasku kwarcowego (wełna szklana) lub z bazaltu (wełna kamienna), dzięki czemu materiał ten ma inne cenne właściwości.

Wełna mineralna jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów izolacyjnych.

Wełna mineralna zapewnia doskonałą izolację akustyczną. Twarde i półtwarde płyty z wełny mineralnej wygłuszają dźwięki uderzeniowe, a miękkie płyty doskonale tłumią dźwięki powietrzne. Wełna mineralna ma klasę niepalności A1 – nie wydziela dymu, nie rozprzestrzenia ognia, a także nie ścieka płonącymi kroplami. W siedmiostopniowej skali niepalności A1 jest klasą najwyższą.

Wybierając materiały izolacyjne, należy także docenić wysoką paroprzepuszczalność wełny mineralnej. Włóknista budowa tego materiału pozwala parze wodnej na swobodne przenikanie. Podczas budowy domu energooszczędnego lub pasywnego, warto więc wziąć pod uwagę zastosowanie właśnie wełny mineralnej, która doskonale radzi sobie z odprowadzaniem nadmiaru wilgoci z domu, który wymaga znacznie mniej intensywnego ogrzewania.

Nowoczesne materiały izolacyjne – styropian grafitowy

Do ocieplania nowych, jak i starych domów inwestorzy bardzo często wybierają styropian. Wszystkim dobrze znany materiał izolacyjny jest lekki, dlatego przy starszej konstrukcji sprawdza się bardzo dobrze. Styropian ma też równie niski współczynnik lambda, co wełna mineralna. Niestety styropian nie ma aż tak wysokiej klasy niepalności – klasa E świadczy o tym, że styropian jest materiałem samogasnącym. Po odcięciu od źródła ognia styropian przestaje się palić, a w płomieniu topi się i zwęgla. Styropian nie zapala się także od żaru czy iskry.

Elastyczne płyty styropianu doskonale radzą sobie z tłumieniem dźwięków uderzeniowych. Niestety styropian gorzej wygłusza dźwięki powietrzne. Natomiast materiał ten ma bardzo niską nasiąkliwość (jedynie na poziomie 2%) oraz niską paroprzepuszczalność. Jest także odporny na korozję biologiczną.

Przykład użycia styropianu grafitowego

Firmy budowlane coraz częściej wybierają styropian grafitowy. Z niewielkich grafitowych cząsteczek grafitu robiony jest granulat (neopor), z którego formowane są płyty. Mimo że płyty z neoporu mają mniejszą gęstość i są lżejsze, parametry cieplne styropianu grafitowego są lepsze niż tradycyjnego styropianu.

Uniwersalne zastosowanie styropianu grafitowego, jego wydajność i podobna cena do „zwykłego” styropianu sprawia, że coraz więcej inwestorów sięga właśnie po ten materiał izolacyjny. Jego współczynnik przewodzenia ciepła waha się między 0,031 a 0,033 – jest więc bardzo niski.

Inne materiały izolacyjne

Keramzyt jest materiałem sypkim, dlatego można stosować go jedynie do izolacji posadzek na gruncie, stropów i stropodachów, niektórzy izolują nim również ściany w piwnicach. Keramzyt jest materiałem niepalnym i bardzo wytrzymałym, odpornym na grzyby i pleśnie. Współczynnik lambda keramzytu wynosi 0,08.

Polistyren ekstrudowany powstaje w wyniku spieniania granulatu styropianu. Jest bardziej wytrzymały niż styropian, ma tę samą klasę niepalności, jednak nie izoluje akustycznie. Stosuje się go w miejscach, które podlegają dużym obciążeniom – na ścianach piwnicznych czy fundamentowych.

Chcąc uzyskać jak najlepsze parametry energooszczędne domu, powinniśmy skonsultować z architektem wszystkie rozwiązania. Pod uwagę należy brać bowiem nie tylko oszczędność energii potrzebnej do ogrzewania domu, ale także komfort i bezpieczeństwo. Izolacja termiczna powinna iść w parze z izolacją akustyczną, a wytrzymałość materiałów izolacyjnych z ich właściwościami niepalnymi.

*materiał powstał dzięki uprzejmości Bartosza Wiśniewskiego, właściciela firmy RIMB – firmy budowlanej z Bydgoszczy, specjalizującej się w budowie domów energooszczędnych.

Tagi: materiały izolacyjne, izolacja termiczna, styropian grafitowy

comments icon1 komentarz
1 komentarze
98 wyświetleń
bookmark icon

1 thoughts on “Materiały izolacyjne w nowoczesnych domach energooszczędnych

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *